تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

بیانیه گام دوم و چند پرسش(بخش هفتم و پایانی)
آیا نهادهای حاکمیتی آماده تغییر بر مبنای بیانیه گام دوم هستند؟
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
به صحنه آمدن مردم برای «افاده اجتماعی» از یک‌سو به تقویت فرهنگ در این حوزه نیازمند است و از دیگر سو به کنار رفتن از سر راه مردم!

به گزارش مرآت، همزمان با به ثمر نشستن کوشش دنباله‌دار امام(ره) و آزادیخواهان برای ازاله اندیشه ستم‌شاهی و نیز کوشش فراگیر برای استقرار نظام اسلامی، اخگر این بیم در دل شماری از دلسوزان افتاد که مبادا با اضافه شدن پسوند «اسلامی» بر نام «نهادها»، مردم به کار «نهادها» بسنده کرده و پس از انقلاب، وظیفه خود را تمام‌شده تلقی کنند. شاید راهبران ملت فارغ از تکیه بر گزاره «مردم ولی‌نعمت‌اند»، به سبب همان بیم بود که بارها و بارها بر در صحنه ماندن مردم تأکید ورزیده‌اند.

مردم ایران البته در این سال‌ها در بزنگاه‌های بسیاری، حیات نظامِ خود را تضمین کرده‌اند. رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم اشاره کرده‌اند که انقلاب اسلامی، فعالیت‌های اجتماعی اعم از کمک‌رسانی‌ها و نیکوکاری‌ها را به طور چشمگیری افزایش داده است. معظم‌له هم‌چنین بیان کرده‌اند که مردم در حوداث طبیعی، مشتاقانه در مسابقه خدمت‌رسانی شرکت می‌کنند.

 با این همه، کنش اجتماعی مردم بر پایه منظومه فکری رهبری باید افزون‌تر شود. در جهانی که ایدئولوژی‌ها و ابزارها بر طبل تفرُد می‌کوبند و انسان‌هایی بریده از اجتماع می‌خواهند البته تشدید تأثیر عملکرد اجتماعی مردم با دشواری همراه است اما تلاش‌ در این راستا اصالت دارد. به صحنه آمدن مردم برای «افاده اجتماعی» از یک‌سو به تقویت فرهنگ در این حوزه نیازمند است و از دیگر سو به کنار رفتن از سر راه مردم!

موانع در این حوزه گاه ساختاری‌اند، گاه سلیقه‌ای و گاه قانونی. بر این اساس، لازم است در چله دوم انقلاب، آن‌‌چه که بر عهده حاکمیت است، در تمامی قوا به انجام برسد؛ در این صورت بی‌تردید گام‌های بلندی در جهت آمدن به ساحت «افاده اجتماعی» برداشته خواهد شد. آیا نهادهای حاکمیتی در ایران آماده تغییرات لازم در این حوزه هستند؟

انتهای پیام/ح