تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

آخرین اخبار

کارشناسان و مسئولان پاسخ می‌دهند؛
آیا احداث میدان دریادار همتی، مانع از ثبت جهانی نظام سنتی تقسیم آب سمنان خواهد شد؟
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
کارشناسان با وجود آن که بر خدشه‌دار شدن حریم بصری یکی از استخرهای تاریخی سمنان تصریح می‌کنند، امیدوارند که احداث میدان دریادار به مانعی بر سر راه ثبت جهانی نظام سنتی تقسیم آب سمنان تبدیل نشده باشد.

به گزارش خبرنگار مرآت، بیست و سوم آذرماه امسال بود که میدان پرحاشیه دریادار همتی، در میان سیل فراوان انتقادات افتتاح شد؛ در حالی که عالی‌ترین مقام اجرایی استان و فرمانده نیروی دریایی ارتش، از غایبان مهم آیین افتتاح آن بودند. بی‌شباهت بودن المان میدان با ناوچه پیکان، هزینه‌کرد میلیاردی و افتتاح نیمه‌کاره از جمله انتقادات مهم شهروندان نسبت به این طرح بود؛ با وجود این انتقادات احمد همتی، نماینده سمنان در مجلس درآیین افتتاح میدان اعلام کرد که عامل اصلی اجرای پروژه، «دست خدا» بود و «کل کشور» از این پروژه بهره‌مند خواهند شد!

اما به تازگی شماری از شهروندان این پرسش را پیش روی شبکه اطلاع‌رسانی مرآت گذاشته‌اند که آیا احداث میدان دریادار همتی که سبب خدشه‌دار شدن حریم یکی از استخرهای تاریخی سمنان شده، مانع از ثبت جهانی نظام سنتی تقسیم آب شهر سمنان خواهد شد؟

نگارنده به یاد دارد که طی سه‌چهار سال گذشته، نمایندگان یونیدو و یونسکو به شهر سمنان سفر کرده بودند تا ضمن بازدید از سیستم شکوهمند و تاریخی آبرسانی سمنان، روند ثبت جهانی آن را تسهیل کنند. مقالات علمی پرشماری نیز پیرامون مولفه‌های ارزشمند نظام سنتی مذکور به رشته تحریر درآمده است و بیش از سه سال قبل نیز این نظام در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مرآت برای بررسی ابعاد پرسش شهروندان، با تنی چند از کارشناسان و مسئولان به گفتگو نشسته است.

دوستمحمدی: احداث میدان باید با تأمل بیشتری انجام می‌شد

حمیدرضا دوستمحمدی، از کارشناسان نام‌آشنای میراث ضمن تصریح بر این مطلب که آب‌پخش‌کن، شریان‌های آبرسانی، استخرهای تاریخی و باغات سمنان یک مجموعه محسوب می‌شوند گفت: در ثبت جهانی یک اثر، شاخصه‌هایی نظیر زنده بودن آن اثر اهمیت دارند.

دوستمحمدی با بیان این که در برهه‌ای برخی به دنبال آن بودند که آب‌های جاری در شبکه تاریخی آبرسانی را از طریق لوله منتقل کنند گفت: حرکت آب و صدای آب، نشاط را به شهر تزریق می‌کند و این دست تصمیمات به دلیل این که کارکرد اصلی اثر را از بین می‌برد، برای ثبت‌جهانی مطلوب نیست.

وی با اشاره به طولانی بودن فرایند ثبت جهانی سیستم آبرسانی شهر سمنان گفت: ثبت ملی سیستم آبرسانی یک عامل موثر در ثبت جهانی آن است اما افزون بر آن قوانین حاکم بر این سیستم نیز باید ثبت ملی شود.

این کارشناس میراث فرهنگی افزود: احداث میدان در مجاورت استخر تاریخی می‌تواند بر ثبت جهانی آن اثر منفی بگذارد؛ چراکه کارشناسان امر موضوع هم‌پیوندی یک اثرِ در دست ثبت را با آثار مجاورش مورد بررسی قرار می‌دهند؛ احداث این دست سازه‌ها باید با تأمل بیش‌تری صورت بگیرد اما به نظر من، با همه این تفاسیر، احداث میدان ناقض ثبت جهانی سیستم آبرسانی نخواهد بود.

گلکار: احداث میدان دریادار می‌تواند حریم بصری استخر را خدشه‌دار کند

آرزو گل‌کار از دیگر کارشناسان میراث نیز ضمن بیان این مطلب که احداث میدان می‌تواند به لحاظ بصری حریم استخر را خدشه‌دار کند گفت: حسب اطلاع من، سازندگان میدان از کارشناسان میراث نظرخواهی نکرده‌اند؛ اما در مجموع باید گفت مولفه‌های پرشماری در ثبت‌جهانی سیستم آبرسانی موثرند و امید می‌رود که احداث میدان در این راستا خللی ایجاد نکند؛ از طرفی استخری نیز در میدان هفتم تیر وجود داشته که از میان رفته است و اگر احداث میدان در ثبت جهانی خلل ایجاد کند، از میان رفتن آن استخر نیز نامطلوب خواهد بود.

یغمائیان: احداث میدان دریادار در طرح جامع لحاظ نشده بود

مصطفی یغمائیان، معاون میراث فرهنگی استان سمنان نیز در این ارتباط در گفتگو با خبرنگار مرآت با بیان این که احداث میدان دریادار در طرح جامع شهر سمنان لحاظ نشده است گفت: با این وجود، سیستم آبرسانی همچنان در آن محدوده دایر است و آب از طریق شریان‌های موجود به استخر انتقال پیدا می‌کند و از طریق استخر به باغات پایین‌دست می‌رسد.

یغمائیان افزود: با این تفاسیر، گرچه میدان در طرح جامع لحاظ نشده است، عملا در ثبت‌جهانی خللی ایجاد نمی‌کند.

وی با یادآوری این مطلب که سیستم تقسیم آب سنتی سمنان توسط شیخ علاءالدوله ایجاد شده و در حال حاضر به ثبت ملی رسیده است گفت: ثبت جهانی این اثر و نیز هسته تاریخی سمنان نیازمند یک پروژه مقدماتی پژوهشی است؛ این موضوع با معاون میراث کشور نیز مطرح شده است و اقدامات مربوطه در جریان است.

رستگاران: نسبت به المان احداث‌شده انتقاد داشتیم

هانی رستگاران مسئول دفتر ثبت و تعیین حریم آثار ملی و جهانی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان با بیان این که مولفه‌های نظام تقسیم سنتی آب سمنان، پرونده این اثر را به پرونده‌ای خاص در سطح ملی و بین‌المللی تبدیل کرده است اظهار داشت: ساختار معنوی تقسیم آب و افرادی که به لحاظ فرهنگی و اجتماعی در آن دخیل هستند، همواره برای ما اهمیت داشته است.

رستگاران با اشاره به تلاش‌های صورت‌گرفته برای شناسایی وجوه نظام سنتی تقسیم آب به عنوان یک میراث ناملموس دارای ویژگی‌ها و ارزش‌های خاص گفت: با شناسایی این ابعاد، دریافتیم که ثبت جهانی این اثر در یونسکو قابل طرح است تا در لیست موقت ثبت قرار بگیرد.

وی با اشاره به قرارگیری میدان دریادار همتی در حریم منظری یکی از استخرهای تاریخی سمنان گفت: از آن‌جا که ساختار نظام سنتی تقسیم آب شهر سمنان، اساسا «معنوی» است و نفس ابداع این سیستم و دانش بکاررفته در آن در برهه‌ای از تاریخ پراهمیت‌تر از کالبد آن است، احداث میدان، تأثیر مستقیمی بر ثبت جهانی نظام مذکور نخواهد گذاشت.

مسئول دفتر ثبت و تعیین حریم آثار ملی و جهانی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان افزود: فارغ از این موضوع، ما نسبت به المان احداث‌شده در میدان انتقاداتی به شهرداری داشتیم؛ چراکه سمنان هویت ارزشمندی که در دفاع مقدس و در طول تاریخ یافته است و می‌شد که از طراحی‌های مطلوب‌تری برای میدان بهره گرفته شود.

رستگاران با بیان این که به دلیل عدم نظرخواهی شهرداری از میراث در ارتباط با احداث میدان، کارشناسان امر نتوانستند نظرات خود را به شهرداری منعکس کنند گفت: با همه این تفاسیر، من می‌توانم تضمین بدهم که احداث میدان تأثیر خاصی بر ثبت جهانی نظام سنتی تقسیم آب ندارد.

وی در پاسخ به پرسشی در ارتباط با تأثیر از میان رفتن استخر واقع در میدان هفتم‌تیر فعلی در ثبت‌جهانی نظام تقسیم آب گفت: میدان هفتم‌تیر در زمره نخستین میدان‌های احداث‌شده در سطح شهر سمنان است؛ با وجود احداث میدان شریان‌های عبور آب همچنان موجود است؛ برای ما مسیر آب بیش از استخر اهمیت دارد چراکه استخر قابل احیاء است.

 مسئول دفتر ثبت و تعیین حریم آثار ملی و جهانی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان با اعلام این خبر که کارشناسان یونسکو در سال آینده برای ارزیابی موضوع نظام سنتی تقسیم آب به سمنان سفر خواهند کرد گفت: این موضوع یکی از اولویت‌های سال آینده ماست و چنان‌چه ارزیابان یونسکو اعلام کنند که لازمه ثبت جهانی نظام تقسیم آب، احیاء استخر مذکور است، قاعدتا احیاء آن امر دور از ذهنی نخواهد بود.

انتهای پیام/ح

دیدگاه ها

یعنی سمنان هیچ مشکل دیگه ای نداره؟؟گیر دادین به یه میدان.اصلا باشه شما راست میگین میدان بد.الان که ساختنش.بس کنید دیگه.بیشتر ظاهرا از سر مشکلات شخصی دارید کار می کنید وگرنه میرفتین سراغ این همه مشکل دیگه که هست.یه کاری کنید که برای مردم فایده داشته باشه نه اینکه به خاطر بازی سیاسی اونا نزدیک انتخابات میدان افتتاح کنن و شما هم هی برای تخریبشون میدان رو تخریب کنید!
ایمیل
بخدا آبروی شهر سمنان را بردین من سمنانی هستم که تهران زندگی میکنم وقتی وارد شهر شدم با این بنا مواجه شدم واقعا شوکه شدم یعنی توی این شهر چند تا طراح معماری ماهر نداشتیم افسوس هزار افسوس که نام شهید گرانقدر را روش گذاشتن خیلی خیلی عذر میخوام واقعا خاک ...... نماینده سمنان که این شاهکار را از خودش گذاشته از نماینده آینده سمنان خواستارم که هر چه زودتر دستور تخریب این بنای نازیبا را بدهند بخدای محمد سخره تمام شهرهای ایران شدیم یک نفر مشهدی عکس گرفته بود توی تلگرام گذاشته بود مسخره شدیم به مولا
ایمیل
واقعا همینطوره
ایمیل
این مساله دخلی به نماینده مجلس نداره به شورای شهر مربوط میشه
ایمیل
آقا پول اضافی دارید نمیدونید چجوری خرج کنید برای مردم خرج کنید برید هزینه برقو کمتر کنین تخفیف بدین
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.