تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

عضو شورای اسلامی شهر شاهرود در گفتگو با مرآت:
آقای دادستان! آقای استاندار! به موضوع شاهوار ورود کنید/ مردم از استاندار گلایه‌مندند؛ تا کنون چندبار از شاهوار بازدید کرده‌اید؟
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
عضو شورای اسلامی شهر شاهرود با ارائه آمارهایی تکان‌دهنده از حجم تخریب‌ها در شاهوار، از دادستان و استاندار سمنان درخواست کرد که به موضوع این تخریب‌ها ورود کنند.

حسین‌علی سمیعی، عضو شورای اسلامی شهر شاهرود در گفتگو با خبرنگار مرآت ضمن ابراز نگرانی از بی‌توجهی‌ها به مسأله شاهوار، با بیان این که موضوع شاهوار باید در دو حوزه عوارض ظاهری و غیرظاهری اظهار داشت: طبعا عوارض ظاهری، با چشم قابل رویت است؛ نظیر جاده‌هایی که در شاهوار احداث شده و عرض بخش‌هایی از آن 12 متر و بیش‌تر است در حالی که مشابه این جاده‌ها در مسیر توسکستان به خوش‌ییلاق هم وجود ندارد؛ یا درختانِ ممنوع‌القطعی که در این مسیر قطع شده‌اند در زمره عوارض ظاهری می‌گنجند.

سمیعی با تصریح بر این که تعداد بسیاری درخت اُرس در شاهوار قطع شده و گونه‌های گیاهی بسیاری از بین رفته است گفت: افزون بر این، حجم زیادی از باطله‌های ایجاد‌شده‌ی ناشی از استخراج از معدن، در منطقه رها شده است و اگر اوضاع به همین منوال ادامه پیدا کند، ما در سال‌های آتی کوهی مشابه شاهوار منتها ساخته‌شده از باطله‌ها می‌بینیم؛ من موضوع آسیب‌های واردشده به حیات‌وحش را نیز از جمله عوارض ظاهری می‌دانم اما برخی از عوارض، 15 تا 20 سال بعد عمق فاجعه را نشان خواهد داد.

وی «تهدیدات آبی» را از جمله مهم‌ترین عوارض غیرظاهری فعالیت معدن در شاهوار عنوان کرد و گفت: اگر یک شهر را تخریب کنیم، بار دیگر قابل ساخت خواهد بود اما حتی یک وجب از کوه شاهوار به حالت قبل بازنخواهد گشت؛ مطابق آمار رسمی مرکز پژوهش‌های مجلس در سال 97، شاهوار 220 میلیون مترمکعب ذخیره‌گاه آبی دارد؛ برای تصور بهتر می‌توانید درنظر بگیرید که آبی معادل سد کرج در شاهوار ذخیره شده است.

عضو شورای اسلامی شهر شاهرود با تأکید بر این که ذخیره‌گاه آبی شاهوار در حال نابودی است گفت: موضوع سخن من آلودگی آب نیست و از این که وجود آلومینیوم در آب سبب پوکی استخوان، زوال عقل و تولد نوزاد نارس می‌شود سخن نمی‌گویم؛ بحث من نابودی ذخیره‌گاه آبی است؛ پرسش من این است که آیا نابودی این ذخیره‌گاه با 2 یا 20 میلیارد تومان قابل جبران است؟

نابودی ذخیره‌گاه آبی شاهوار با هیچ بهایی قابل جبران نیست

سمیعی با اشاره به این که نابودی ذخیره‌گاه آبی شاهوار با هیچ بهایی قابل جبران نیست گفت: هرچند هیچ مبلغی ارزش این تخریب‌های گسترده را نخواهد داشت اما حتی به لحاظ مادی هم شاهرود حق خود را در قبال معدن بوکسیت دریافت نکرده است؛ متأسفانه مسئولان معدن، سهل‌ترین شیوه برداشت یعنی «انفجار» را انتخاب کرده و این امر آسیب‌های زیادی به منطقه وارد کرده است.

وی با طرح این پرسش که اگر شیوه برداشت، انفجاری نبود، آیا مسئولان معدن می‌توانستند تا این حد شاهوار را تخریب کنند؟ گفت: مجوزی که این افراد در ابتدا اخذ کرده بودند، به آن‌ها اجازه برداشت 140 هزار تن در سال را می‌داد اما بعدها این رقم را به 350 هزار تن برداشت در سال افزایش دادند؛ اما به جرأت می‌توان گفت میزان برداشت از معدن، به مراتب بیش از مجوزها بوده است.

معتقدم هم آمار برداشت‌ها غلط است و هم آمار باطله‌ها/ دو برابر مجوزها برداشت صورت گرفته است

عضو شورای اسلامی شهر شاهرود با تصریح بر این که بیش از دو برابر مجوزها از معدن برداشت شده است گفت: مطابق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، به گفته خود مسئولان معدن تا سال 97، یک میلیون 460 هزار تن برداشت از معدن صورت گرفته است؛ و باز به گفته خودشان، یک میلیون و 680 هزار تن باطله ایجاد کرده‌اند؛ من معتقدم هردوی این آمارها غلط است و هم میزان برداشت و هم میزان باطله‌ها بیش از ارقام اعلام‌شده است.

سمیعی با بیان این که حتی یک فرد غیرمتخصص با مشاهده در میدان می‌تواند عمق فاجعه رخ‌داده در شاهوار را ارزیابی کند گفت: پرسش من این است که آیا تخریب‌های صورت‌گرفته قابل جبران و اصلاح است؟ درختانی با قدمت چندصدساله چگونه احیاء خواهند شد؟ برخی از رفتارهای اصلاحی در این زمینه توهین به شعور مردم است؛ نظیر آن که در قبال قطع درختان ارس، گونه گیاهی کاج کاشته شد!

وی با اشاره به قابل اثبات بودن این مطلب که بهره‌برداران معدن حتی اصول اولیه قانون را رعایت نکرده‌اند گفت: بر مبنای ماده 43 قانون برنامه ششم توسعه، بهره‌بردار باید پیش از بهره‌برداری ارزیابی زیست‌محیطی داشته باشد؛ جالب این‌جاست که پس از گذشت حدود 7 سال از بهره‌برداری معدن، بهره‌بردار هنوز ارزیابی زیست‌محیطی ندارد؛ باید روشن می‌شد که بهره‌برداران چه برنامه‌ای برای احیاء بخش‌های از دست‌رفته شاهوار دارند و نیز چه برنامه‌ای برای باطله‌ها دارند اما این برنامه وجود نداشته و ندارد.

عضو شورای اسلامی شهر شاهرود با طرح این پرسش که اگر ارزیابی زیست‌محیطی وجود دارد چرا بهره‌برداران نسبت به تعیین تکلیف باطله‌ها اقدام نکرده‌اند گفت: آقای عبدوس، مدیرکل محیط‌زیست استان گفته‌اند که بهره‌برداری از معدن پیش از دوره ایشان و بدون مجوز محیط‌زیست اتفاق افتاده است؛ مدیرانِ پیش از ایشان باید پاسخگو باشند؛ نهادهای نظارتی در زمان آغاز فعالیت معدن کجا بودند؟ اگر شیوه بهره‌برداری انفجاری نبود، اساسا بهره‌برداری از معدن مقرون‌به‌صرفه نبود؛ چرا نهادهای ذی‌ربط در خصوص شیوه بهره‌برداری اظهارنظر نکرده‌اند؟

برداشت سالانه از معدن بیش از 600 هزار تن بوده است؛ چرا کسی این مسأله را بررسی نمی‌کند؟

سمیعی با اعلام این مطلب که در زمان اوج فعالیت معدن، روزانه 100 تریلی بار از معدن خارج می‌شد گفت: اگر وزن بار هر تریلی را به صورت حداقلی 20 تن فرض کنیم، روزانه 2 هزار تن بار از معدن خارج شده است؛ و اگر فرض کنیم معدن 300 روز در سال فعال بوده، سالانه 600 هزار تن بار برده‌اند؛ مجوز آن‌ها چه میزان بوده است؟ چرا کسی این مسائل را بررسی نکرده است؟

وی با تأکید بر این که به سبب آسیب‌های جبران‌ناپذیر واردشده به شاهوار شخص دادستان استان باید به عنوان مدعی‌العموم به مسأله ورود کند گفت: حداقل کاری که دادستان استان می‌تواند انجام دهد این است که مجوزهای معدن را با آن‌چه که اتفاق افتاده تطبیق بدهند و اعلام کنند که آیا قانون در خصوص شاهوار رعایت شده است؟ و اعلام کنند که آیا معدن ارزیابی زیست‌محیطی داشته است؟ و اعلام کنند که بهره‌برداران معدن، حق عمران و آبادانی منطقه را پرداخت کرده‌اند؟

دادستان سمنان به عنوان مدعی‌العموم به موضوع شاهوار ورود کند

عضو شورای اسلامی شهر شاهرود با اشاره به سخن دادستان سمنان مبنی بر آن که تا کنون کسی در خصوص شاهوار به ما شکایت نکرده است تا آن را رسیدگی کنیم گفت: به گمان من بنا نیست دادستانی در انتظار شکایت بماند؛ هرچند خود من پیش‌تر این کار را کرده‌ام؛ من در زمان آقای خاکی، نامه‌ای پنج‌صفحه‌ای را با دست‌کم 25 امضاء تحویل ایشان دادم؛ ما دیگر باید چه می‌کردیم که نکردیم؟ سخن من این است که اساسا نیاز نیست کسی شکایتی بکند؛ بلکه باید مدعی‌العموم در این موضوع ورود کند.

سمیعی با بیان این که یکی از چالش‌های پرداختن به مسأله معدن این است که این معدن دولتی است گفت: محیط‌زیست هم یک نهاد دولتی است؛ آقای فرماندار، فرماندارِ دولت است؛ آقای استاندار هم استاندارِ دولت است؛ بنابراین شاید تنها کسی که بتواند گرهِ این موضوع را باز کند، دادستان باشد؛ تأکید می‌کنم، نقش دادستان در این زمینه بسیار پررنگ است.

وی با بیان این که بهره‌برداران معدن با جدیت در حال رایزنی برای آغاز مجدد فعالیت هستند گفت: نکته مهم این است که کارخانه آلومینیوم جاجرم، وابستگی مستقیمی به معدن بوکسیت تاش ندارد؛ مگر در حدود 9 ماهی که معدن تعطیل بوده است، کارخانه آلومینیوم جاجرم تعطیل شده است؟ به تازگی آماری شنیدم مبنی بر این که شرکت مذکور 6 درصد هم افزایش تولید داشته؛ این یعنی حتی اگر معدن بوکسیت تاش نباشد، جایگزین‌هایی برای تأمین مواد اولیه کارخانه جاجرم وجود دارد.

در 6 استان کشور بوکسیت داریم؛ چرا این همه اصرار بر شاهوار؟

عضو شورای اسلامی شهر شاهرود با اشاره به این که مطابق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، ما در 6 یا 7 استان کشور معدن بوکسیت داریم گفت: در استان‌های دیگر، آثار زیان‌بار زیست‌محیطی فعالیت معدن با آثار زیان‌بار معدن بوکسیت تاش همسان نیست چراکه در استان‌های دیگر چنین ذخیره‌گاه آبی وجود ندارد؛ بر این اساس معدن شاهوار با معادنی که به طور مثال در دامغان یا یزد وجود دارد کاملا متفاوت است؛ بر اساس گزارش کارشناسان، بر اثر انفجارها، امکان تغییر جهت از شاهرود به علی‌آباد وجود دارد؛ این خسارت چگونه قابل جبران خواهد بود؟

سمیعی کوه‌تراشی در شاهوار را خسارت‌بار توصیف کرد گفت: مدیرکل محیط‌زیست اعلام کرده است که برنامه مدیریت و پایش با همکاری دانشگاه صنعتی شاهرود به بهره‌بردار ابلاغ شده است؛ من معتقدم اصل این قضیه دچار اشکال است؛ چگونه می‌شود کارفرمای قرارداد با دانشگاه شاهرود شرکت آلومینا باشد و نتیجه چیزی جز دلخواه این شرکت باشد؟

اگر حساسیت‌های مردمی نبود، تا کنون نیمی از شاهوار از بین رفته بود

وی با تصریح بر این که مطالبه‌گری در خصوص وضعیت شاهوار جواب داده است گفت: اگر نبود مطالبات مردمی معدن تعطیل نمی‌شد؛ مردم و موثرین در این موضوع ورود کردند؛ امام جمعه محترم چندبار از منطقه بازدید کرده است و این، بسیار موثر است؛ همین حساسیت‌ها سبب شد که برخی به خودشان بیایند؛ اگر این حساسیت‌ها نبود تا الان نیمی از شاهوار از بین رفته بود.

عضو شورای اسلامی شهر شاهرود با اعلام این مطلب که مجوز بهره‌برداران، یکهزار و 313 هکتار از شاهوار را دربرمی‌گیرد گفت: اگر حساسیت‌ها وجود نداشت این پهنه به نابودی کشیده می‌شد؛ خواسته ما از شخص آقای استاندار این است که به عنوان مقام اول استان، به این موضوع ورود پیدا کنند؛ امام جمعه و موثرین مجموعا ده‌ها بار از شاهوار بازدید کرده‌اند؛ گلایه ما این است که آقای استاندار تا کنون چندبار از نزدیک از شاهوار بازدید کرده‌اند؟ شاید پنهانی بازدید کرده‌اند و ما مطلع نشده باشیم.

سمیعی با بیان این که آقای استاندار نباید به خواسته مردم ارج می‌نهاد و از شاهوار بازدید می‌کرد؟ گفت: از ایشان و از آقای دادستان می‌خواهیم که در این مسأله ورود کنند؛ مردم تا این لحظه بسیار خوب عمل کرده‌اند؛ اکنون نوبت مسئولان است و امیدوارم به وظایف خود عمل کنند.

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه