دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    
آغاز اجرای کشت گیاه دارویی باریجه و زیره کوهی در 150 هکتار ازمراتع سمنان
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سمنان از آغاز کشت گیاه دارویی باریجه و زیره کوهی در 150 هکتار ازمراتع شهرستان سمنان در سال 99 خبر داد.

به گزارش مرآت، معصومه منظمی اظهار کرد: با توجه به  سیاستهای ابلاغی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در خصوص کشت و توسعه گیاهان دارویی در مراتع  با مشارکت مرتع داران و جوامع محلی در قالب طرح 9 در 99 و با نظارت کارشناسان فنی منابع طبیعی کشت گیاه دارویی باریجه به همراه گونه زیره کوهی در سطح 150 هکتار و در مراتع عمروان و فرح بخش شهرستان سمنان با  اعتبارات صندوق توسعه ملی در سال 99 و توسط تشکل های ماده 29 مرتع داران در آذرماه جاری آغاز و تا پایان ماه به اتمام می رسد.

وی گفت: باریجه گیاهی است علفی و چند ساله به ارتفاع 1 تا 4 متر که در ارتفاعات مناطق خشک و نیمه خشک رشد می کند. ساقه باریجه بزرگ، توخالی و دارای شیره ای سفید رنگ است که از آن صمغی تلخ، زرد رنگ و معطر بدست می آید که در درمان بیماری های عضلانی و اسپاسم ها، درمان موضعی زخم ها و ... و در صنایع عطرسازی از باریجه به عنوان تثبیت‌کننده استفاده می شود. زیره کوهی نیز گیاهی علفی است که دانه  آن غنی از آهن است و در درمان بیمارهای گوارشی مؤثر است.

منظمی اظهار کرد: باریجه و زیره کوهی از گیاهان دارویی سازگار با شرایط آب  و هوایی شهرستان است که رویشگاه های طبیعی آن در شهرستان سمنان وجود دارد.

وی گفت: کشت و توسعه باریجه از سال 95 در شهرستان آغاز شده و ادامه دارد اما زیره کوهی برای اولین بار در عملیات احیا و اصلاح مراتع و توسعه گیاهان دارویی در سالجاری در مراتع شهرستان کشت می شود و امید می رود با اجرای این عملیات گام مؤثری در جهت حفظ، احیا و توسعه این گیاهان و صنعت کشت گیاهان دارویی  در شهرستان برداشته شود.

وی در ادامه افزود : کشت گیاهان دارویی سازگار با شرایط اکولوژیک هر منطقه علاوه بر افزایش پوشش گیاهی در حفاظت خاک و جلوگیری از فرسایش و اشتغال زایی و افزایش درآمد بهره برداران نیز مؤثر است.

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.