تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

سلامت باشید؛
«همسران چاق» احتمال ابتلا به چاقی را 37 درصد افزایش می دهند!/ عوامل اجتماعی در چاقی تأثیرگذارند
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
در مطلبی که دانشگاه هاروارد در سایت خود منتشر کرده آمده است: «کسانی که همسری چاق دارند، احتمال ابتلای آن ها به چاقی 37 درصد بیشتر می شود!»

به گزارش خبرنگار مرآت، افراد بسیاری در جهان از معضل چاقی رنج می برند. برآوردها درباره جمعیت چاق ها در جهان رقم 13 درصد را نشان می دهد. قاعدتا ایران هم از این قاعده مستثنی نیست و اهل فن دائما هشدار می دهند که مراقب وزنتان باشید. طبق اعلام مقامات رسمی دولتی، در ایران 60 درصد از افراد 15 تا 64 ساله چاق هستند! عوامل بسیاری در چاقی موثرند که البته بدیهی ترینِ آن ها پرخوری است اما اگر چاق هستید و از سرزنش دیگران رنج می برید ما به شما دلیل دیگری را هم یاد می دهیم تا به راحتی بتوانید تقصیر را به گردن دیگران بیندازید!

کتاب های علمی بسیاری در جهان درباره عوامل چاقی به رشته تحریر درآمده است که برخی از آن ها عوامل نه چندان آشنای چاقی را زیر ذره بین گذاشته اند. مثلا «والتر ویلت» در کتاب thinfluence به تأثیر دوستان، خانواده، تبلیغات، سرگرمی ها و دیگر عوامل محیطی بر تغییر وزن پرداخته است.

دانشگاه هاروارد هم چهار سال مطلبی منتشر کرد و نوشت:«پژوهش ها نشان داده است که شانس افرادی که دوستان نزدیکشان چاق هستند برای ابتلا به چاقی به میزان 57 درصد افزایش می یابد! همچنین شانس ابتلا به چاقی در افرادی که برادر یا خواهری چاق دارند هم به میزان 40 درصد افزایش می یابد و البته کسانی که همسری چاق دارند، احتمال ابتلای آن ها به چاقی 37 درصد بیشتر می شود!»

طبق نظر «والتر والت» که برخی از کتاب های او در ایران ترجمه هم شده اند، چاقی یک بیماری مسری است درست به همان نسبت که فعالیت بدنی مطلوب و تغذیه سالم می تواند مسری باشد!(بخوانید)

مرکز ملی اطلاعات زیست فناوری که یکی از زیرمجموعه های مرکز ملی سلامت در آمریکاست چند سال قبل یک مقاله علمی را در سایت خود منتشر کرد و نوشت:«اگرچه عقل سلیم می گوید که گرسنگی و سیری مهم ترین انگیزه های ما برای مصرف یا عدم مصرف غذا هستند؛ اما پژوهش ها نشان می دهد که اغلب افراد به دلایل اجتماعی غذا می خورند! گرسنگی و سیری عمدتا نقش کمتری نسبت به دلایل اجتماعی در غذا خوردن دارند.»

عوامل اجتماعی در چاقی شما تأثیرگذارند

در ادامه مطلب مذکور آمده است:«پژوهش های تحلیلی در ارتباط با شبکه های اجتماعی بزرگ نشان می دهد که عوامل اجتماعی نقش مهمی در گسترش چاقی دارند! احتمال ابتلا به چاقی تحت تأثیر دوستان چاق بسیار بیشتر می شود؛ حتی بیشتر از زمانی که خواهر، برادر یا همسر افراد چاق باشند. همین امر نشان می دهد که عوامل اجتماعی بر وزن افراد تأثیرگذار است اما مکانیزمی که عوامل اجتماعی از طریق آن بر وزن افراد تأثیر می گذارند روشن نیست،»(متن کامل مقاله را اینجا بخوانید)

یکی از سایت های معتبر روانشناسی نیز چندی قبل در مطلبی از افزایش احتمال ابتلا به چاقی در افرادی خبر داد که یکی از والدین آن ها چاق باشند. بر اساس مطلب مذکور آسیب پذیری افراد در برابر چاقی در خانواده هایی که فردی چاق در آن ها وجود دارد بیشتر است. این موضوع البته می تواند با مسائل ژنتیکی هم ارتباط داشته باشد و در واقع ژن های شما بر میزان ذخیره چربی در بدن شما تأثیرگذار هستند.(بخوانید)

افزایش احتمال مرگ و میر در افراد چاقِ کم تحرک!

البته این ها به معنای آن نیست که باید دست روی دست بگذارید! پژوهش ها در سال 2011 به روشنی نشان داده که یک رژیم غذایی منظم و ورزش، مکانیزم های چاقی را در بدن افراد تغییر می دهد. در سال 2014 هم مطالعات نشان داده که فعالیت های جسمی در برابر اضافه وزن و چاقی اثر محافظتی دارد. یکسال بعد یعنی در سال 2015 هم پژوهش ها نشان داد که میزان مرگ و میر ناشی از چاقی در افراد کم تحرک به شدت افزایش پیدا می کند.» بنابراین با وجود این که دوستانِ چاقِ نابابِ شما هم در چاقی تان تأثیرگذارند اما اگر به زندگی علاقه مندید، بهتر است تنبلی را کنار بگذارید!

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه