شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

    
«نغمه طبیعت» شهریور ۹۸ در جنگل ابر طنین‌انداز می‌شود
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
دهیار روستای ابر گفت: جشنواره موسیقایی «نغمه طبیعت» اوایل شهریور ۹۸ با محوریت اجرای موسیقی سنتی با حضور گروه هایی از نقاط مختلف کشور پیش‌بینی شده است.

به گزارش مرآت، محمدرضا اسلامی با اشاره به برپایی جشنواره «نغمه طبیعت» با کمک فعالان گردشگری روستایی و بخش خصوصی در روستای ابر، تصریح کرد: این جشنواره در سال‌های ۸۷، ۸۹ و۹۲ در جنگل ابر برگزار شد و امسال هم برگزاری آن در اوایل شهریور در دستور کار قرار دارد.‌

وی با بیان اینکه جنگل ابر و امامزاده محمد سراوین قطری دو منطقه هدف گردشگری روستای ابر در استان سمنان است، تاکید کرد: در این جشنواره از گروه‌های موسیقی سنتی سراسر کشور به صورت نماینده از هر استان دعوت می‌شود تا در رویدادی سه روزه در منطقه جنگل ابر مطابق با سال‌های قبل برگزار به اجرای موسیقی بپردازند.

دهیار روستای ابر با اشاره به برگزاری مسابقه دوی ماراتن بین المللی در روستای ابر در سال گذشته، گفت: این رویداد اولین دوی ماراتن جنگلی کشور بود که به صورت بین المللی انجام شد و بازتاب خوبی از لحاظ تبلیغات گردشگری برای استان سمنان داشت.

اسلامی، از برگزاری همایش دوچرخه سواری کوهستان استانی در پایان هفته اول تیر ۹۸ هم خبر داد و افزود: همزمان با روز جهانی مبارزه با مواد دوچرخه سواران استان سمنان از امامزاده محمد قطری روستای ابر تا ورودی جنگل ابر مسافتی ۸ و نیم کیلومتری با شیب تند و کوهستانی رکاب زدند.

وی با اشاره به اینکه برگزاری بیشتر این گونه رویدادها موجب شناسایی بهتر منطقه به گردشگران می‌شود، اظهار داشت: در این رویداد ورزشی رکاب‌زنان مسافت هفت کیلومتری را طی کردند.

دهیار روستای ابر از مسؤولان شهرستان شاهرود و استان سمنان خواست با توجه به اینکه این روستا یکی از مناطق هدف گردشگری استان است، برگزاری رویدادهای ورزشی، فرهنگی و تفریحی را در دستور کار قرار دهند.

پذیرش جوامع محلی شرط توسعه گردشگری

دهیار روستای ابر بیان کرد: در سال ۱۳۸۴ هیأت دولت جنگل ابر و امامزاده محمد سراوین قطری را هدف گذاری کرد و از آن موقع این مناطق جزو مناطق نمونه گردشگری کشور به حساب آورده شد.

اسلامی با بیان اینکه در ابتدای این امر با مخالفت‌هایی مواجه شد، ادامه داد: جامعه محلی پذیرش خوبی نداشت و دیدگاه مسؤولان شهرستانی و استانی این طور نبود که بتوانیم موضوع گردشگری را رونق دهیم.

وی اضافه کرد: به مرور زمان با نگاه مثبت مسؤولان و آموزش جامعه محلی، اتفاقات خوبی افتاد و در چند سال اخیر زیر ساخت‌های خوبی فراهم شد.

اسلامی با اشاره به اینکه اکنون مسافران استقبال خوبی داشته و جامعه محلی هم درآمد خوبی کسب می‌کنند، تصریح کرد: زیرساخت‌هایی توسط دهیاری، شورای اسلامی و کمک جامعه محلی آماده‌سازی شد.

دهیار روستای ابر، از تأسیس شرکت تعاونی گردشگری روستای ابر با یکهزار سهامدار بومی در سال ۱۳۸۴ خبر داد و افزود: با توجه به اینکه در آن زمان نگاه‌ها بسته بود، بعد از بازه زمانی کوتاهی فعالیت این شرکت تعاونی تعطیل شد و در سال ۱۳۹۷ دوباره این شرکت تعاونی احیا و در حوزه گردشگری فعالیت خود را آغاز کرد.

جمعیت ثابت روستای ابر یکهزار و ۴۸۰ نفر است که در فصل تابستان به سه هزار نفر افزایش پیدا می‌کند. سالانه به طور متوسط ۲۰۰ هزار گردشگر و اهالی محلی از منطقه قطری و جنگل ابر بازدید می‌کنند.

چند روز پیش جنگل ابر شاهرود به عنوان دومین اثر طبیعی کشور در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید که این رخداد زمینه ساز توسعه گردشگری در استان سمنان است.

منطقه ابر در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان شاهرود استان سمنان قرار دارد. ارتفاعات این منطقه که به نام جنگل‌های ابر معروف است، به صورت چمنزار و یا مراتع دارای درخت و در پایین دست جنگل با گونه‌های متنوع دیده می‌شود.

ایرنا

انتهای پیام/ م

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه