تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

در گفتگوی مرآت با جمعی از خبرنگاران استان مطرح شد؛
«خبرنگار» نام دارد ولی نان ندارد!/ ورود به جرگه خبرنگاری بیش از اندازه دم‌دستی است
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
خبرنگاران استان سمنان در روز خبرنگار از رسالت‌های یک خبرنگار واقعی در برابر مردم، مسئولان و جامعه گفتند.

به گزارش خبرنگار مرآت،  17 مردادماه که به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شده است بهانه خوبی است تا به سراغ هم صنفی هایمان برویم و این بار از حال و روز خودشان خبر بگیریم.

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان نیز به سراغ خبرنگاران سرشناسی که هریک از آنها سابقه درخشانی در عرصه خبری استان دارند رفته است.

مشروح گفتگوی مرآت با خبرنگاران استان سمنان در ادامه می آید:

ضابطه‌مند نبودن ورود افراد به حوزه خبر؛ بزرگترین چالش عرصه خبرنگاری

مرتضی مزینانی صفابین خبرنگار خبرگزاری فارس استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مرآت ضمن تشریح جایگاه خبر و اطلاع‌رسانی از رسانه‌ها به عنوان تریبون مردم یاد کرد و خارج شدن رسانه‌ها از انحصار مسئولان و محوریت قرار دادن مردم را مورد تأکید قرار داد.

وی ارائه کار کیفی و نتیجه‌گیری برای افراد بدون تریبون را از وظایف مؤثر و خطیر رسانه‌های اثرگذار دانست و از صاحبان جراید و رسانه‌هایی که فعالیت‌شان به تشریح عملکرد ادارت دولتی معطوف شده انتقاد کرد.

مزینانی صفابین بیان کرد: برای ارائه کار مطلوب باید رسانه‌ها از حالت بولتن ادارات خارج شده و به معنای واقعی زبان گویای مردم شوند.

این فعال عرصه خبری همچنین اشرافیت روابط عمومی‌ها به حیطه کاری خود و ضرورت مرتبط بودن مدرک تحصیلی با حوزه فعالیت آنان را امری ضروری دانست و تأکید کرد: 88 درصد روابط‌عمومی‌های استان سمنان که در دستگاه‌های اجرایی مشغول به فعالیتند تحصیلات غیرمرتبط با رسته‌ شغلی دارند که این امر فاجعه بزرگ و‌ضعف در حوزه اطلاع‌رسانی استان محسوب می‌شود.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: لازمه رفع این ضعف بزرگ، استعدیابی و جذب افرادی  است که در بدنه دستگاه‌های اجرایی فعال هستند و مدیران باید برای اصلاح این روش اقدام کنند.

مزینانی صفابین به مهم‌ترین مشکلات عرصه اطلاع ‌رسانی و گاها عدم سرکشی و مراجعه مدیران این استان به  اخبار مربوط به حوزه خودشان اشاره کرد و اظهار داشت: اگر حوزه اطلاع رسانی را به سه ضلع  اصحاب رسانه ، مردم و مسؤولان تقسیم کنیم   در دو بخش اساسی با مشکل بزرگ  مواجهیم .

وی با بیان اینکه  اگر در حوزه مسؤولان از مدیری درباره آخرین مطلب  خوانده شده  در سایت‌های اثرگذار سوال کنیم با بی‌اطلاعی آنان مواجه خواهیم شد، ادامه داد: خبرگزاری فارس رسانه‌ای است  که در کنار انعکاس مشکلات مردم همواره  خدمات  دولت را بازگو کرده اما گاها مسؤولان  از اخبار منتشر شده که به آنان و حوزه کاری آنان مرتبط است بی اطلاع هستند.

این فعال رسانه‌ای بیان کرد: وقتی مسئولی  برای خبر منتشر شده که به حیطه کاری او مرتبط است،  ارزشی قائل نیست و از رصد اخبار رسانه‌های مؤثر استان غافل است نباید انتظار داشت در عرصه و محیط  اجتماعی که با مردم سر و کار دارد به توفیق مطلوب برسد.

وی تصریح کرد: اولین اصل در مخاطب محوری و جذب مردم تعامل با مسؤولان و کارشناسانی است که به قدرت اثرگذار رسانه‌ها پی برده  و نسبت به اخبار منتشر شده و یا گاها نقد و کمبودها، واکنش نشان دهند.

مزینانی صفابین ادامه داد: در طول روز ده‌ها مطلب از مردم و توفیقات دولت که توفیقات نظام است از سوی خبرگزاری‌های موثر منتشر می‌شود اما دریغ از یک واکنش به انتقادات!!

عضو شورای مرکزی انجمن خبرنگاران استان سمنان با بیان اینکه پاسخگویی به مشکلات مردم منجر به کسب رضایت آنان می‌شود و مسؤولان باید در احصای این مشکلات قدردان رسانه‌ها باشند، افزود: مدیری که نسبت به مشکلات دستگاه متبوع هیچ آگاهی ندارد نمی‌تواند در جایگاه  پاسخگویی  مردم وظیفه و نقش خود را ایفا و  اهداف دولت را به درستی پیش ببرد .

وی  بیان کرد: مطمئنا هیچ دستگاهی در استان اقدام به تهیه اطلس جامع مشکلات دستگاه‌ متبوع خود نکرده و این امر منجر به مشکلاتی شده که باید راهکاری برای آن ارائه شود.

مزینانی صفابین با انتقاد از متولی رسانه‌ها در استان که در این جایگاه نقش خود را آنگونه که باید در خور و شأن فعالان رسانه‌‌های این استان، ایفا نکرده، اظهار کرد:  از سوی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، مباحثی در راستای ساماندهی فضای مجازی با رویکرد نشاط اجتماعی مطرح شده این در حالی است که به دستور جهانگیری حضور در فضای مجازی و تلگرام ممنوع شده است.

وی ادامه داد: عدم توجه ارکان دولتی به اهمیت و حساسیت این موضوع جای تأمل دارد و همچنین عدم تمکین به قانون و نداشتن شیوه جایگزین در چنین مواردی باعث ایجاد مشکلات خواهد شد .

فعال رسانه‌ای استان سمنان، جایگزین شدن  فضای نوین اطلاع رسانی  را امری ضروری دانست  و بر آن تأکید کرد.

وی همچنین به تفاهم‌نامه ‌های متعددی که برای ساماندهی فضای مجازی استان از سوی اداره کل ارشاد استان،  منعقد شده و توفیقی در آن حاصل نشده انتقاد کرد.

مزینانی صفابین بیان کرد: در دولت تدبیر و امید و دوران تصدی‌گری محمدرضا سوقندی به عنوان  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی  اقدام روشن و شفافی در حوزه رسانه‌های استان اتفاق نیفتاد. 

وی کسب توفیقات در حوزه اطلاع رسانی را در گرو ساماندهی رسانه‌ها  و استفاده از ظرفیت فعالان رسانه‌ای دانست.

مدرس دانشگاه و خبرنگار خبرگزاری فارس استان سمنان مشکلات خبرنگاران را به 2 دسته عمومی و اختصاصی تقسیم بندی کرد و گفت: جهادگران عرصه خبر با مشکلات عمومی نظیر مسکن، بیمه، امنیت شغلی، مسایل اقتصادی و درآمد پایین مواجه اند.

مرتضی مزینانی اظهارکرد: مشکل اختصاصی که این قشر را رنج می دهد یک سوال است ' متولی رسانه در کشور کیست ؟'

وی ادامه داد: برای حل مشکلات خبرنگاران و به طور خاص مشکلات اقتصادی این قشر باید رسانه ها یک متولی مشخص داشته باشند.

فعال رسانه‌ای استان سمنان یادآور شد: مشکلات اساسی اصحاب رسانه در رسانه مکتوب با رسانه مجازی و سایبری متفاوت و باید به این نکته توجه اساسی شود.

خبرنگار خبرگزاری فارس سمنان ضابطه مند نبون ورود افراد به حوزه خبر را بزرگترین چالش عرصه خبر دانست و اضافه کرد : هر فردی برای ورود به هر صنفی لازم است روال اداری را طی کند ولی در عرصه خبر اینطور نیست و افراد بدون بررسی صلاحیت شغلی و گرفتن مجوز وارد این عرصه می شوند.

این استاد رسانه بیان کرد: تعدد خبرنگاران یک چالش اساسی و مانع حل بسیاری از مشکلات است و در استان سمنان تعداد خبرنگاران به نسبت جمعیت بسیار زیاد است که باید ساماندهی شوند.

به گفته مزینانی، استان سمنان بیش از ۵۰۰ تن خبرنگار دارد ولی تولیدات خبری استان بسیار اندک است که با هدف آسیب شناسی نیاز به تحقیقات و پژوهش دارد.

وی با اشاره به اصل پارتو در تجارت مبنی بر این که ۲۰ درصد آدم اثرگذار ۸۰ درصد تحولات را می چرخاند، خاطرنشان کرد: باید در رسانه ها این راهبرد مد نظر قرار گیرد و با تحقق این راهبرد تعدد خبرنگاران کاهش یافته و بر کیفیت خبر افزوده و بسیاری از مشکلات اساسی حل خواهد شد.

مزینانی اضافه کرد: باید نیازسنجی شود در استان به چه تعداد خبرنگار و چه تعداد رسانه احتیاج است و برآیند داده ها حاکی از آن است جامعه به تعداد اندک خبرنگار و رسانه اثرگذار نیاز دارد و اگر این مهم محقق شود شخص خبرنگار مطالبه گر حق خود خواهد بود.

خبرنگار خبرگزاری فارس استان سمنان ادامه داد: پالایش خبرنگاران و صدور مجوز رسانه با ارتباط و هم افزایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با رسانه امکان پذیر است.

به تاکید وی امروز عمده رسانه ها سیاسی هستند و تعداد بسیار کمی از آنها کار تخصصی انجام می دهند و این موضوع خوشایند نیست.

مزینانی با بیان این که مسوولان در گذشته نسبت به خبرهای انعکاس داده شده حساس بودند اما امروز مسوولان نسبت به خبر بی توجه بوده و خبرها اثرگذار نیست، افزود : اما گسترش شبکه های اجتماعی و انعکاس خبرها در آن و سوق دادن مطالبه گری به کف جامعه سبب شد مسوولان دوباره همانند گذشته نسبت به خبر حساس باشند.

به گفته این مدرس دانشگاه، شبکه های اجتماعی پرمخاطب ۱۵ برابر رسانه پر مخاطب بیننده دارد و برای بهبود وضعیت خبرنگاران اثرگذاری خبر بسیار مهم است.

وی یادآور شد: برای بهبود وضعیت خبرنگاران این سوال مطرح است آیا رسانه ها ساختار کاری دارند یا خیر؟ که متاسفانه اکنون برای رسانه، ساختاری وجود ندارد.

به تاکید این فعال رسانه ای، جریان سازی خبری در ساماندهی مشکلات خبرنگاران نقش بسیار اثرگذاری دارد.

وی اضافه کرد: وجود رسانه های مسوول محور جایگاه و شان رسانه را زیر سوال می برد که از چالش های عرصه خبر بوده و رسانه باید مردم محور و مخاطب محور و مطالبه گر نیازهای آنان باشد.

این مدرس دانشگاه گفت: تشکل حامی رسانه وجود ندارد، تشکل های موجود ضعیف هستند و خوب عمل نمی کنند .

مزینانی افزود: اگر فیلترهای اساسی برای انتخاب افراد تعیین شود این استان ظرفیت ایجاد صندوق حمایت مالی خبرنگاران را دارد.

وی تشکیل مجمع موثرین رسانه را راهکاری برای حل مشکلات خبرنگاران دانست و پالایش خبرنگاران را گام اول در تحقق این راهبرد برشمرد.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

رشد کمی رسانه‌ها در ایران با ارتقاء کیفی همراه نبوده است/ ورود به جرگه خبرنگاری زیاد دم‌دستی است

هوشنگ حبیبی بسطامی مدیر خبرگزاری ایسنا در گفت‌وگو با خبرنگار مرآت با بیان اینکه ورود به جرگه خبرنگاری و کار رسانه‌ای بسیار سهل و زیادی دم‌دستی شده است، گفت: همین امر در کنار درآمد ناکافی در فعالیت‌های رسانه‌ای سبب شده که این حوزه تا حدودی از استعدادهای خلاق و جوان تهی شود.

حبیبی بسطامی بیان اینکه نوشتن یک کار کاملا تخصصی است، اظهار کرد: افزایش هزینه‌های زندگی از یک سو و ناچیز بودن درآمدهای رسانه ای از سوی دیگر به تدریج خبرنگاری را به یک شغل دوم تبدیل کرده و همین تاثیر سویی در کیفیت تولیدات رسانه ای و ایجاد فاصله بیشتر بین رسانه ها و مخاطبان آنها گذاشته است.

این کارشناس علوم ارتباطات اضافه کرد: تنزل کار رسانه‌ای به شغل دوم به دلیل تحلیل رفتن توان جسمی و روحی خبرنگار، تمرکز بر کار رسانه‌ای و نوشتاری را کاهش و به طور مستقیم بر کیفیت تولیدات و میزان رضایت‌مندی مخاطبان نیز تاثیر می‌گذارد.

وی با بیان اینکه تنها در سایه رونق و بهبود اقتصاد رسانه است که می توان به رفع مشکل اصحاب رسانه و اثرگذاری بیشتر رسانه ها چشم امید داشت، تصریح کرد: تا مادامی که چشم رسانه ها به دست دولت و دستگاه ها و مدیران است، رسانه ها نمی توانند مطالبه گر باشند و فقدان مطالبه گری و تفکر انتقادی، رسانه ها را از صدای مردم خالی و متعاقب آن از مخاطب و جامعه دور و دورتر می کند چرا که ارتباط مؤثر تحت شرایطی ایجاد و برقرار می شود که "پیام "، متناسب با نیازها و  ویژگی های مخاطب طراحی و بیان شده باشد.

این فعال رسانه ای با بیان اینکه ابراز مطالبات از معبر رسانه ها می گذرد، خاطرنشان کرد: از همین رو نبود رسانه های مطالبه گر که بازتاب دهنده حقیقی خواسته های جامعه باشند اثرات سویی بر جامعه دارند.

این کارشناس علوم ارتباطات  با اشاره به رشد فزاینده رسانه ها در 4 دهه اخیر گفت: متاسفانه این رشد کمی، با رشد کیفی همراه نبوده و متناسب با این فراوانی و تعدد در رسانه ها، خبرنگار و اصحاب رسانه کارآمد تربیت نشده است.

وی با اشاره به راه اندازی دانشکده های ارتباطات در برخی دانشگاه ها و افزایش رشته های مرتبط با کار رسانه گفت: به استثنای یکی دو دانشگاه تقریبا در دیگر دانشگاه ها جدای از عدم بروز بودن دروس داشگاهی، بیشتر تمرکز بر تئوری ها بوده و لذا بساری از فارغ التحصیلان بعد از اتمام تحصیلات توانایی ورود به جرگه رسانه ای ها را نداشته و بسیاری نیز به دلیل درآمد پایین فعالیت های رسانه ای و روابط اصواب حاکم بر فضای رسانه ای در مشاغل غیرمرتبط مشغول تحصیل شدند لذا بخش عمده فعالان رسانه ای نیروهایی هستند که به صورت تجربی با این حرفه آشنایی پیدا کردند.

حبیبی بسطامی با بیان اینکه عوامل متعددی دست به دست هم داده که بسیاری از رسانه ها از اثرگذاری لازم برخوردار نباشند تصریح کرد: از طرفی ظهور شبکه های مجازی، تسهیل در روند اطلاع رسانی، تعدد و تنوع رسانه های شنیداری، دیجیتالی و مکتوب ، شباهت بیش از حد رسانه ها به یکدیگر و...نیز به پراکندگی مخاطبان و ناکارآمدی رسانه ها دامن زده است.

وی با اشاره به اهمیت رسانه‌ها در پیشگیری از وقوع برخی پرونده‌های اختلاس و سواستفاده مالی در کشور گفت: اگر جامعه رسانه‌ای از آزادی عمل کافی برخوردار باشد تخلفاتی از این دست در جامعه به حداقل ممکن می‌رسد.

حبیبی بسطامی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از مشکلات جامعه امروز ما به مشکلات فرهنگی برمی‌گردد، افزود: رفع این مشکلات تنها به مدد رسانه‌ها و خصوصا رسانه‌های آزاد، خلاق و متعهد ممکن می‌شود.

وی با بیان اینکه جدای از نبود امنیت شغلی، روی آوردن به شغل دوم محدود به رسانه ها نیست و در حال فراگیر شدن است، گفت: اگرچه این رویه در مشاغل یدی نیز بر کمیت و کیفیت کار و برون داد آن تاثیر منفی دارد اما این رویه در مشاغلی که مبتنی بر دانش یا فن هستند به مراتب اثرات ویرانگرتری برای جامعه به همراه دارد.

این فعال رسانه‌ای با اشاره به اینکه مشکلات مالی اصحاب رسانه تاثیر مستقیمی بر کیفیت محصولات رسانه‌ای دارد، بیان کرد: حقوق و دستمزد پایین سبب شده که خبرنگاران علی‌رغم توجه به کمیت، کمتر به کیفیت و ژرفای تولیدات رسانه‌ای توجه کنند.

سردبیر خبرگزاری ایسنا استان سمنان با بیان اینکه مشکلات مالی رسانه ها در چند دهه گذشته سبب شده که رسانه ها با انباشتی از مشکلات و نارسایی ها روبرو باشند افزود: مشکلات مالی از یک سو استقلال رسانه ای و از دیگر سو، کیفیت محصولات رسانه ای را تحت تاثیر قرار می دهد.

حبیبی بسطامی با انتقاد از ناکارآمدی تشکل های رسانه ای در کشور و استان بیان کرد: شوربختانه تشکل های صنفی به دلیل دخالت ها، غلتیدن به دامان انحصارگرایی، ضعف مفرط در ساختار محتوا و همچنین عدم نمایندگی حقیقی فعالان رسانه ای هیچگاه نتوانسته اند آنگونه که اتتظار می رفته از حقوق فعالان رسانه ای و خصوصا خبرنگاران که آسیب پذیرترین بخش از فعالان رسانه ای هستند، دفاع و حقوق تضییع شده آنها را استیفاء کنند.

وی با بیان اینکه تشکل های صنفی در استیفای حقوق صنفی روزنامه نگاران خوب عمل نکرده اند، ادامه داد: این در حالی است که خبرنگاران قرار است استیفاکننده حقوق عمومی و احقاق حق لایه های مختلف اجتماعی باشند و همین نیز به شکاف بیشتر بین رسانه و مخاطبان می انجامد، اگرچه این شکاف، دلایل متنوع دیگری از جمله قلم زدن جهت دار برخی فعالان رسانه ای نیز دارد.

این کارشناس ارتباطات با بیان اینکه حقوق اغلب خبرنگاران بسیار کم و ناچیز است تصریح کرد: البته خبرنگاران رسانه های دولتی و آن دسته از رسانه ها که وابسته به یک نهاد و دستگاه عمومی هستند کمتر با چنین مشکلی روبرو هستند اما خبرنگاران رسانه های خصوصی و بویژه رسانه های محلی به شدت نه تنها از این منظر که در مسائل مختلفی همچون بیمه ، عدم امنیت شغلی، نبود آموزش لازم و... نیز با مشکل روبرو هستد.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

خبرنگاری از یک نظام صنفی قوی برخوردار نیست

آذر پژمان خبرنگار خبرگزاری تسنیم در گفت‌وگو با خبرنگار مرآت با اشاره به اینکه خبرنگاری نه یک شغل و حرفه بلکه یک عشق و علاقه است، گفت: خبرنگار کسی است که اطلاعات درست، جامع و شفافی از یک رویداد را با دقت و سرعت به مخاطبان خود منتقل می کند.

وی در ادامه افزود: در این میان خبرنگاران باید الزامات و خصوصیاتی را هم داشته باشند تا به عنوان خبرنگاران واقعی مورد اقبال مخاطبانشان قرار گیرند.

به گقته این فعال رسانه ای، بی طرفی و درنظرگرفتن مردم در خلق محتواهای رسانه ای و نیز داشتن مهارت و تحصیلات کافی در زمینه خبرنگاری از جمله این الزامات است.

پژمان رسالت اصلی خبرنگاران را انتشار محتواهایی است که به درد مردم بخورد عنوان کرد و گفت: ارزش دربرگیری در رویدادهای خبری بسیار مهم است که از سوی خبرنگاران رعایت شده و رویدادهایی از سوی خبرنگاران روایت شود که دارای این ارزش خبری باشد.

وی همچنین تصریح کرد: خبرنگاران باید از هنر خود برای توسعه کشور و منطقه خود بهره ببرند.

خبرنگار خبرگزاری تسنیم با اشاره به اینکه خبرنگاران مشکلات زیادی دارند، بیان کرد: در واقع در کشور ما هنوز بسیاری از زیرساخت های فعالیت حرفه ای خبرنگاران فراهم نیست.

پژمان با بیان اینکه خبرنگاری هنوز در کشورمان از یک نظام صنفی قوی و درستی مانند نظام پزشکی و نظام مهندسی برخوردار نیست، گفت: شما به هر صنفی که نگاه کنید یک صنف مخصوص به خود را دارد از طرفی می بینیم که نظام پزشکی و نظام پرستاری، نظام مهندسی ساختمان، نظام مهندسی کشاورزی و حتی نظام دامپزشکی با مخاطبان و جامعه هدف به مراتب کمتر از جامعه هدف خبرنگاران و رسانه ها در کشور وجود دارد و افراد تحصیل کرده در هر کدام از این رشته ها اجازه فعالیت در آن را دارند؛ اما در خبرنگاری با این طیف گسترده از مخاطبان که هر روزه به اطلاعات و اخبار جدید وابسته شده اند چنین چیزی معنی ندارد و حتی در چند 10 سال آینده نیز گمان تشکیل آن نمی رود.

این فعال رسانه ای با اشاره به اینکه تخصص و تعهد باهم باید به کار برود و این مهم تنها با تشکیل این نظام صنفی امکان خواهد داشت، اظهار کرد: هیچ نظارت درست و جامعی نیز بر فعالیت خبرنگاران نیست؛ چراکه اساساً امکان آن وجود ندارد.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تامین خوراک رسانه ها از سوی خبرنگاران  

علیرضا عربی خبرنگار روزنامه پیام در گفت و گو با خبرنگار مرآت ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن روز خبرنگارگفت: هر سال این خبرنگاران هستند که تیتر یک رسانه ها می شوند. خبرنگارانی که هر روز خوراک رسانه ها را تامین کرده و در آگاهی بخشیدن به افکار عمومی و جامعه نقش غیر قابل انکاری را ایفا می کنند از این رو رسیدگی به مشکلات این گروه که همیشه در پشت صحنه خبرها و وقایع جامعه و شهر خود هستند ضروری به نظر می رسد.

خبرنگار روزنامه پیام شغل خبرنگاری را  حساس دانست و افزود: قشر خبرنگار در جامعه  به تنهایی در یک روز از سال شناخته می شوند، در 17 مرداد ماه خبرنگاران باید محور کار قرار گرفته  و مطرح شوند، قشر خبرنگار همیشه مخاطب سخنان مسئولان است در حالی که خبرنگاران در طول سال شنونده و منتقل کننده مسائل و مشکلات و فعالیت های دستگاه های اجرایی هستند و انتظار می رود در چنین روزی مسوولان شنونده حرف خبرنگاران باشند.

عربی نبود نگاه حرفه ای به شغل خبرنگاری در استان، وجود مشکلات معیشتی و پرداخت حقوق پایین در مقابل مشغله بالا به خبرنگاران، نبود حمایت مسئولان از این قشر و همکاری نکردن برخي روابط عمومی ها و مسئولان برخی دستگاههای اجرائی درانعکاس اخباررا از جمله مشکلات خبرنگاران شاغل در استان سمنان بیان کرد.

وی  در ادامه پایین بودن انتقاد پذیری یا انتقاد پذیر نبودن برخی از مسوولان، نبود امنیت شغلی، بیمه نبودن بسیاری از خبرنگاران را از دیگر مشکلات این قشر دانست و تصریح کرد: بیشتر خبرنگارانی که دراستان فعالیت می کنند از جوانانی هستند که مشتاق و علاقه مند به این حرفه بوده به طوری که  کمبود حمایت های مادی و معنوی، تکافوی هزینه زندگی آنان را نمی دهد.

خبرنگارروزنامه پیام مطرح کرد: خبرنگار همیشه دردسترس بوده و در هر زمان و مکانی حضور دارد. به ویژه خبرنگاران و اهالی رسانه های محلی که تهیه خبر، رپرتاژ و گزارش نقادانه برای آنها با برخی محدودیت ها مواجه است.

عربی  با توجه به اینکه حجم مشکلات و معضلات رسانه‌های استانی و محلی به خصوص در بخش‌های نرم‌افزاری نوع سخت‌افزاری زیاد است،  گفت: جدا از مشکلات ساختاری، فنی و ابزارآلات کار با رسانه‌ها،آموزش‌های لازم نیروی انسانی و یک متولی کارآمد و مسئول، یکی از بزرگ‌ترین مشکلات رسانه‌ها در استان‌ها بوده و بدیهی است اگر این مشکل رفع شود بسیاری از مشکلات دیگر خود به خود حل خواهد شد .

وی نبود رویکرد حرفه‌ای را از مهم ترین دلایل به جدیت نگرفتن رسانه‌ های استانی عنوان کرد و افزود: نبود رویکرد حرفه‌ای سبب شده است  که تعداد زیادی از رسانه‌های استان از نیروی انسانی توانمند و متخصص خالی شوند و لذا با حذف افراد توانمند، عرصه برای افراد ناتوان باز شود.

خبرنگار روزنامه پیام مطرح کرد: در نگرش برخی رسانه‌ها و روزنامه‌های سراسری که رویکردی حرفه‌ای‌تر به استان‌ها دارند بیشتربه یک منبع و فرصت برای جذب آگهی‌های تبلیغاتی و کسب درآمد و فروش شمارگان تقلیل یافته و همین امر سبب شده است  که این قبیل رسانه‌ها بیشتر به دنبال جذب افرادی متناسب با این هدف‌گذاری باشند.

عربی درآمد پایین فعالان رسانه‌ای، نگرش به کار رسانه‌ای به عنوان شغل دوم را از مشکلات جدی در رسانه‌های استانی دانست و افزود: بی‌تردید امروزه هیچ خبرنگار و یادداشت ‌نویسی در استان نمی‌تواند صرف کار خبری و رسانه‌ای، گذران زندگی کند و همین سبب شده که اولا خبرنگاران حرفه‌ای جذب دستگاه‌ها و نهادهای غیرمرتبط شوند و در ثانی آنها نیز که بنا به دلایلی نتوانسته‌اند توفیقی در این ایجاد ارتباط و تغییر شغل داشته باشند ناچار دست به تولید انبوه خواهند زد.

وی نبود سواد رسانه‌ای در جامعه و  به خصوص در بین مدیران استانی و حتی در بین کسر بزرگی از فعالان رسانه‌ای را از دیگرعوامل زمینه ‌ساز معضلات در حوزه رسانه‌های استانی عنوان کرد.

این فعال رسانه ای تصریح کرد: از مشکلات درون صنفی خبرنگاران نیز می توان به این موضوع اشاره کرد که علی رغم گسترش روزافزون رسانه ها و فعالان این عرصه، کمتر شاهد فعالیت خبرنگاران حرفه ای و آشنا با اصول و فنون رسانه ای هستیم که این موضوع، امر اطلاع رسانی را با اشکال روبرو کرده و تشکل های خبرنگاری باید به این موضوع توجه بیشتری داشته باشند.

عربی در ادامه اظهار کرد: به هر حال باید  عزمی جدی برای رفع این مطالبات قانونی اهالی رسانه و خبرنگاران دراستان سمنان وجود داشته باشد، تا دو بال جسارت و شجاعت خبرنگار، محکم تر و بلندتر او را به پرواز درآورد.

خبرنگار روزنامه پیام در خاتمه خاطرنشان کرد: با توجه به کثرت وجود خبرنگاران و لزوم ارتقای مهارت های تئوری و عملی، ایجاد دانشکده یا رشته ای متناسب با این حرفه در مراکز آموزش عالی ضروری به نظر می رسد تا تسهیلات لازم برای ادامه تحصیل این قشر فراهم شود.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

خبر به تنهایی به خبرنگار اصالت نمی دهد

عصمت سالار خبرنگار خبرگزاری شبستان در گفت و گو با خبرنگار مرآت با بیان اینکه خبرنگاری فارغ از عنصر انسانی می‌توانند همچون دوربین‌ وضبط صوت‌ خبرنگار باشند و تمام رویدادها را لحظه به لحظه ثبت و ضبط کنند، گفت: صداقت، تلاش مضاعف، دقت، دفاع از انقلاب، اسلام و مردم از ویژگی‌های کار خبرنگاری است.

سالار با بیان اینکه رسالت کار خبرنگاران در اطلاع رسانی شفاف و درست، در این برهه از زمان خطیر و حائز اهمیت است، اظهار کرد: خبرنگار مدافع حقوق مردم و تصویرگرِ روایات زندگی و تحولات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است و نقش موثر و مناسب آن در هر زمانی، غیرقابل انکار است.

وی در ادامه مطرح کرد:  خبر به تنهایی به خبرنگار اصالت نمی دهد بلکه درک درست از موقعیت‌ها و منافع ملی و استراتژیک و همچنین اهمیت ملی لازمه کار خبرنگاری است.

خبرنگار خبرگزاری شبستان مطرح کرد: رتبه بندی نکردن وساماندهی نشدن خبرنگاران، نبود امنیت شغلی، ندادن تسهیلات ویژه ازجمله تسهیلات مسکن و.... از مهمترین مشکلات محسوب می شود.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

خبرنگار نام دارد ولی نان ندارد!

زین‌العابدین داودی سرپرست روزنامه جوان در گفت‌وگو با خبرنگار مرآت با بیان اینکه خبرنگاری حرکت بر خط باریک میان مزدوری و حقیقت جویی است، گفت: خبرنگاری هنر و عشق است؛ هنر و عشقی که خبرنگار متعهد  باید با جان و دل عاشق آن باشد تا بتواند تریبون و صدای رسای محرومین و پابرهنگان انقلاب باشد.

وی، خبرنگار را نبض و شریان جامعه دانست و افزود: خبرنگار کسی است که نام دارد ولی نان ندارد!

سرپرست روزنامه جوان تصریح کرد:«خبرنگار» تیغی دو لب است که می‌تواند جوامع بشری را به صلاح و سداد برساند و یا همنوعان خویش را به تباهی بکشاند و به روز سیاه بنشاند.

داودی با بیان اینکه شرایط فعلی جهان هستی به «دهکده‌ی جهانی» و «انفجار اطلاعات» نام گرفته است، گفت: اطلاع‌رسانی ثانیه‌ای و بلکه کمتر از لحظه، انجام می‌گیرد، رسالت خبرنگاران در کنار صداقت و ایجاد جریانات سازنده در جهت پیشبرد اهداف مختلف نظام، ایجاد امیدواری در میان آحاد جامعه است.

وی با توجه به اینکه قرار نیست خبرنگاران تمجیدگران برنامه مدیران باشند بلکه آنان باید واقعیت ها را در نهایت انصاف بیان کنند، اظهار کرد: یک نقد منصفانه حتی اگر موجب ناراحتی برخی شود درنهایت سازندگی خود را دارد و می تواند به پیشبرد برنامه های کشور کمک کند.

این فعال رسانه ای افزود: با توجه به نقش بسیار مهم و اساسی «خبرنگار» که بعضاً مسیر تاریخ را دگرگون ساخته است و احتمالاً که بعد از این نیز چنین کند، متأسفانه و با تأثر باید گفت که عنایت لازم به «خبرنگاران» نمی شود.

وی با اشاره به اینکه این قشر با انواع مشکلات مادی و معیشتی دست و پنجه نرم می‌کنند، گفت: کار خبرنگار سخت است و زیا‌ن‌آور.

سرپرست روزنامه جوان با بیان اینکه میانگین عمر خبرنگاران 15 سال کمتر از بقیه‌ی مردم است، گفت: جمع کثیری از این قشر مهم به دلیل استرس های ناشی از کار، گرفتار مشکلات و اختلافات خانوادگی می‌شوند.

داودی اظهار کرد: 92 درصد از خبرنگاران از کمبود درآمد ماهیانه رنج می‌برند و شرمنده اهل و عیال خویشند.

وی درخصوص بیمه خبرنگاران بیان کرد: بسیاری از خبرنگاران فاقد پوشش های بیمه ای حتی بیمه پایه هستند که این مسئله آینده آنان را تهدید می کند.

بروز بودن و داشتن اطلاعات جامع از ضروریات شغل خبرنگاری است

اعظم سالار خبرنگار خبرگزاری مهر در گفت و گو با خبرنگار مرات ضمن تبریک به مناسبت روز خبرنگارگفت: خبرنگارفقط یک واژه نیست بلکه یک راه است و شخصیت واقعی او حقوقی است نه حقیقی و «خبرنگاری»، تنها یک شغل شریف و یا سخیف نیست، بلکه شخصیتی است جریان‌ساز که دارای قدمتی به بلندی عمر آدمی و خاصیتی به بلندای اعلی‌علیین و یا به پستی اسفل سافلین می‌باشد که دوران‌های متمادی تلخ و شیرین و زشت و زیبای زندگانی نوع بشر را نگارش کرده و به ودیعه گذاشته است.

خبرنگار خبرگزاری مهر در خصوص سختی حرفه خبرنگاری اظهار کرد: گاهی در جامعه ما از سختی کار خبرنگاران سخن به میان می‌آید و هرکس در حد شناخت خود از این شغل پردردسر، پراسترس و پرتنش و نیز شغلی که گاهی با وجود سختی‌های کشنده‌اش شور و شیرینی را نیز به همراه دارد، سخن می‌گوید.

سالار در ادامه مطرح کرد: خبرنگاران مشکلات اجتماعی را جستجو می‌کنند، به واقعیت‌های تلخ پی می‌برند، مسائل و نیازهای جامعه را درک می‌کنند و برای انتشار آن خود را مسئول می‌دانند و به دلیل آنکه رابط بین مردم و مسئولان هستند نمی توانند بی تفاوت از کنار مشکلات عبور کنند.

وی درباره شغل خبرنگاری افزود: خبرنگاران با قلم خود به جنگ کاستی‌ها، سهل‌انگاری‌ها و کمبودهای موجود می‌روند و گاهی اوقات در این راه تنبیه و تحقیر می‌شوند، اما دست از کار رسالت خود برنداشته و همچنان در راستای آبادانی و اطلاع‌رسانی می‌تازند.

خبرنگارخبرگزاری مهر مهم ترین وظیفه خبرنگار در دنیای امروز را بیان واقعیت و واقع نگاری دانست و اظهارکرد: خبرنگار باید هر آنچه را که مشاهده می کند بیان و از بیان مطالب حاشیه ای که سبب انحراف می شود جلوگیری کند. اما مقدم تر از این وظیفه امانتداری است.

سالار گفت: خبرنگاران بعنوان عنصراصلي درجريان اطلاع‌رساني وظايف و مسوليت‌هاي متعددي را بردوش مي‌كشد که دراین راستا صداقت خبرنگار و اطلاع‌ رساني دقيق به مخاطبان و تلاش براي تأمين نيازهاي خبري جامعه از جمله ويژگي‌هاي يك خبرنگاراست.

وی قشر خبرنگاری را حلقه اتصال مردم جامعه و مسئولان عنوان کرد و افزود: اخلاق حرفه ای و رسالت واقعی یک خبرنگار ایجاب می کند تا واقعیات را بدون دخل و تصرف انعکاس دهد؛ اما انعکاس مطالب درست و بازگو کردن حقایق نیازمند حمایت و پشتیبانی مسوولان سازمان های مربوطه است.

سالار به روز بودن و داشتن اطلاعات جامع را از ضروریات شغل خبرنگاری دانست و اظهار کرد:

عدم وجود امنیت شغلی، دستمزد پایین خبرنگاران، نداشتن بیمه، رتبه بندی نشدن خبرنگاران فعال و نیمه فعال، عدم صدور کارت خبرنگاری از سوی برخی خبرگزاری ها ‌مهمترین دغدغه خبرنگاران است.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

وابستگی های اقتصادی رسانه باعث عدم تحقق رسالت حقیقی آن ها شده است

مصطفی دهقان خبرنگار خبرگزاری ایرنا در گفت‌وگو با خبرنگار مرآت با بیان اینکه تعریف و رسالت خبرنگاری درهم تنیده است، گفت: رسالت اصلی خبرنگاران اطلاع رسانی و شفافیت سازی است.

وی اشاره به اینکه خبرنگاران چشم و گوش جامعه هستند، بیان کرد: خبرنگاران با دسترسی به ابزار قانونی، به دنبال احقاق حقوق شهروندان هستند.

دهقان مهمترین مشکل خبرنگاران را محقق نشدن حقوق شهروندی عنوان کرد و گفت: اگر به طور کامل محقق شود بخش مهمی از محدودیت ها در دسترسی و همچنین حقوق و دستمزد و مسایل بیمه این زحمتکشان به حق برآورده می شود.

خبرنگار خبرگزاری ایرنا تصریح کرد: برخی مدیران نیز به خودشان اجازه داشتن نگاه بالا به پایین به اهالی رسانه نمی دهند. خبرنگاران شاید تنها قشری باشند که احقاق حقوق شان به سود کل جامعه باشد و فقط به خودشان محدود نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در برهه کنونی، وابستگی های اقتصادی رسانه ها طوری شده که استقلال را از آن ها گرفته است که باعث می شود آن رسالت حقیقی آن ها محقق نشود.

خبرنگاران چشم بینا و گوش شنوای جامعه هستند

وحیده قدس خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با خبرنگار مرآت با اشاره به اینکه خبرنگاران چشم بینا و گوش شنوای جامعه هستند، گفت: رسالت آنها انتشار اخبار بدون هیچ غرض ورزی و نیت خاص است.

وی با اشاره به مشکلات پیشروی این حرفه بیان کرد: از مهم ترین مشکلات خبرنگاران، نداشتن بیمه و آینده شغلی است.

انتهای پیام/ع

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه