تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

مشروح گفتگوی مرآت با نماینده سمنان، مهدیشهر و سرخه؛
«بیان مردم» رسانه انتخاباتی-تبلیغاتی من نیست/ هنوز برای حضور در انتخابات تصمیمی نگرفته‌ام/ در صورت شکست در انتخابات، بیان مردم به کار خود ادامه خواهد داد
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی می‌گوید هنوز تصمیمی برای حضور در انتخابات نگرفته است.

به گزارش مرآت، مدتی این مثنوی تأخیر شد! چندی قبل دکتر احمد همتی، نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای به بهانه روز خبرنگار به مرآت آمدند و نشستی با خبرنگاران این مجموعه خبری داشتند. این نشست در واقع نشست دو صاحب رسانه بود؛ بنابراین گفتگوی ما نیز بیشتر ناظر بر موضوع رسانه بود. پاره‌ای از اشتغالات مانع از آن شد که مطابق وعده، مشروح این گفتگو را با شما مخاطبان ارجمند به اشتراک بگذاریم اما اینک و با پوزش از تأخیر، این گفتگو را از نظر می‌گذرانید.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

مرآت: جناب آقای دکتر همتی! از منظر یک نماینده مجلس و نیز یک صاحب رسانه، فعالیت شبکه اطلاع‌رسانی مرآت را چطور ارزیابی می‌کنید؟

مرآت انصافا کار خود را خوب و دقیق به انجام رسانده است. ما با رسانه‌های کشوری سر و کار داریم و در بسیاری از مواقع، با پرسش‌های ناپخته‌ و نسنجیده‌ای مواجه می‌شویم؛ حتی پرسش‌هایی از ما می‌شود که از فرط ناسنجیده بودن اساسا پاسخی ندارد اما پرسش‌های مرآت پخته و سنجیده است و پاسخ‌ها هم به همان نحوی که بیان شده‌اند انعکاس می‌یابند. این مسأله جای تقدیر دارد. من خوشحالم که منشأ این خبرگزاری -که وزنی دارد- در استان خود ماست و فکر می‌کنم که می‌شود مرآت را در استان‌های دیگر نیز توسعه داد و کار آن را به صورت کشوری دنبال کرد.

مرآت: البته مسائل مالی چنان‌که گریبانگیر بسیاری از رسانه‌هاست، مرآت را نیز با مشکل مواجه کرده است.

موضوعی که ما رسانه‌ها باید به آن بپردازیم این است که کشور در حالت رکود تورمی قرار دارد. ما باید به ریشه‌های این مسأله بپردازیم و متأسفانه کمتر به آن پرداخته می‌شود. ما در این 40 سال به صورت رسمی و غیررسمی کارهایی کرده‌ایم و حرف‌هایی زده‌ایم که هزینه‌های بیهوده برای کشور و تولید و اقتصاد ایجاد کرده‌ایم و این امر منجر به رکود تورمی شده است. در این میان چه کسی ضرر می‌کند؟ همه!

مرآت: معتقدید رکود تورمی ماحصل برخی حرف‌ها در 40 سال گذشته بوده است؟

درست گوش نکردید! برخی از حرف‌ها و رفتارهای ما.

مرآت: مثال می‌زنید؟

شما باید این کار را بکنید. همه‌چیز نباید آماده باشد. ببینید کدام حرف‌ها و رفتارها برای کشور ما بیهوده هزینه درست کرده است. بررسی کنید این حرف‌ها و رفتارها شامل چه مواردی هستند. همه ما این وظیفه را داریم. این بررسی باعث می‌شود که لااقل آن حرف‌ها و رفتارها تکرار نشود. اگر این مسأله را حل کنیم، کشور به رونق تولید و رونق اقتصادی می‌رسد. آن وقت می‌بینید که برای شما صف می‌کشند تا آگهی بدهند و روزنامه بخرند و... الان در سیکل منفی هستیم چون به ریشه‌ها نمی‌پردازیم.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

مرآت: ما هم معتقدیم که برخی از حرف‌ها و رفتارها و رویکردها برای کشور هزینه درست کرده است. از طرفی برای برخی از رسانه‌ها هنوز هم صف می‌کشند! رسانه‌ای که بخواهد منتقد و مستقل باشد، بالاخره جایگاهی در بین بسیاری از ادارات دولتی نخواهد داشت! بگذارید بپرسم که شما استقلال رسانه‌ها در استان سمنان را چطور ارزیابی می‌کنید؟

در سطح استان، خوشبختانه مسئولان ذیربط مانعی بر سر راه رسانه نبوده‌اند. عموما سخت‌گیری بر سر راه رسانه‌ها وجود ندارد.

مرآت: چون عموما انتقاد صریحی از نهادها نمی‌شود! اگر وارد واکاوی مفاسد اقتصادی بشوید، آن‌گاه موانع را خواهید دید!

نمی‌دانم چقدر بیان مردم را مطالعه کرده‌اید. ما تندترین انتقادات را در چارچوب‌های مشخص قانونی می‌نویسیم و ندیده‌ایم که برایمان مانعی ایجاد شود!

مرآت: این هم یک دلیل مهم دارد. شاید بتوان گفت که درهم‌آمیختگی قدرت و رسانه می‌تواند تا حدی فسادزا باشد. قدرت، رسانه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. شما اکنون در سمت قدرت ایستاده‌اید. ممکن است حتی نهادی به نیت سوء مثلا رپورتاژی به شما بدهد یا چیزی شبیه به این!

دکتر احمد همتی: می‌تواند چنین چیزی وجود داشته باشد.

سیدمحمد نجاتی(از عوامل روزنامه بیان مردم): من به این مسأله پاسخ بدهم؟

دکتر احمد همتی: خیر!

مرآت: خیر!

سیدمحمد نجاتی: من باید به یک نکته اشاره کنم. بیان مردم از دی‌ماه سال گذشته روزنامه شده است. شما حجم رپورتاژها و آگهی‌های دی‌ماه تا اردیبهشت‌ماه را با حجم رپورتاژها و آگهی‌های اردیبهشت‌ماه تا تیرماه مقایسه کنید. می‌خواهم بگویم مسأله رپورتاژها اصلا ربطی به دکتر همتی ندارد و فردی که دارد در این زمینه کار می‌کند(سیدمحمد نجاتی) تأثیر داشته است.

مرآت: من فقط به یک نکته روانشناختی اشاره کردم؛ بالاخره این که بیان مردم رسانه یک نماینده مجلس است در نگاه مسئولان ادارات به آن موثر است.

دکتر همتی: من رسما اعلام می‌کنم روزنامه بیان مردم اجاره نمی‌دهد و تجهیزات آن با پول شخصی خریداری شده است و چند وام 18 درصد هم اخذ کرده‌ایم و اکنون فکر می‌کنم که باز هم باید وام بگیریم. اگر آن‌گونه بود که شما می‌گویید، ما نباید از جیب خودمان هزینه می‌کردیم.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

مرآت: اکنون در بیان مردم از جیب هزینه می‌کنید؟

دقیقا.

مرآت: اجازه دارم بپرسم ماهانه چقدر هزینه می‌کنید؟

دکتر همتی: ما حداقل سه وام 18 درصد گرفته‌ایم و باز هم از جیب خودمان هزینه می‌کنیم. حساب‌های ما کاملا منفی است.

سیدمحمد نجاتی: آقای دکتر همتی اصلا و ابدا دخالتی در رپورتاژها ندارند. در حال حاضر ماهانه 25 شماره از بیان مردم منتشر می‌شود که چاپ هر شماره یک میلیون و 200 هزار تومان هزینه دارد.(مجموعا ماهانه 30 میلیون تومان)

مرآت: بحث بر سر این بود که شما فرمودید مانعی بر سر راه انتقاداتتان در بیان مردم وجود ندارد. موضوع رپورتاژ تنها به عنوان یک نمونه (از سوگیری ذهنی مسئولان ادارات) مطرح شد.

دکتر همتی: وضعیت مالی روشن شد؟ گمان نشود که بیان مردم اکنون درآمدی دارد. هدف ما هدف فرهنگی-اجتماعی بوده است.

مرآت: در انتخابات اسفندماه امسال شرکت می‌کنید؟

معلوم نیست.

مرآت: احتمال آن بیش از 50 درصد است یا کمتر از 50 درصد؟

واقعا معلوم نیست. ما حتی محاسبه نکرده‌ایم که چند درصد احتمال دارد. سری قبل هم روز آخر آمدیم و همه هم به ما خندیدند که چرا تا الان نگفتی؟ من هم گفتم شرایط روز مرا به این نتیجه رساند که باید بیایم.

مرآت: احساس تکلیف کردید.

باید شرایط را ببینیم. اگر دوستان بهتر و قوی‌تری بودند از ایشان خواهش می‌کنیم که بیایند.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

مرآت: اگر به این نتیجه برسید که باید در انتخابات شرکت کنید اما رأی نیاورید، سرنوشت بیان مردم چه خواهد شد؟

ادامه پیدا می‌کند. بیان مردم اصلا یک بحث جداست.

مرآت: ما از توسعه فضای رسانه‌ای استقبال می‌کنیم چراکه بر این باوریم، هرچه صدای رسانه‌ها بلندتر شود، مفاسد کم‌تر خواهد شد.

با توجه به این که افرادی که در بیان مردم مشغول فعالیت هستند، از نظر علمی مثبت هستند من فکر می‌کنم آینده خوبی در انتظار بیان مردم باشد.

مرآت: آیا بیان مردم در انتخابات به رسانه تبلیغاتی شما تبدیل خواهد شد؟

خیر. اتفاقا برخی از دوستان گفتند بیان مردم برای انتخابات رسانه خوبی است و من گفتم نه اتفاقا بد است؛ چون این سوال برای مردم هم مطرح می‌شود و می‌گویند فلانی پولی گیر آورد و روزنامه تأسیس کرد و آن را به فعالیت انتخاباتی اختصاص داد. این، نتیجه منفی دارد.

مرآت: بیان مردم رسانه انتخاباتی-تبلیغاتی شما نیست؟

خیر. هدف ما اصلا این نبوده است. حتی در یکی از جلسات من رسما به یکی از دوستان گفتم اگر کسی واقعا با این هدف به بیان مردم آمده، تعطیلش کنید؛ چراکه روشن است که اگر بیان مردم را ابزار تبلیغات کنیم، اثر منفی دارد به خصوص الان که مردم به باند و رانت و... حساس شده‌اند. حساب ما در روزنامه منفی است اما (اگر از آن استفاده تبلیغاتی کنیم) مردم فکر می‌کنند هم داریم از جایی تغذیه می‌شویم و هم درآمد داریم. ما این ریسک را پذیرفته‌ایم و بیان مردم را به عنوان یک رسانه استانی و با هدف ارتقای سطح فعالیت‌های رسانه‌ای در استان راه‌اندازی کرده‌ایم.

مرآت: بیش از سه سال است که به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی حضور دارید و چیزی به پایان نمایندگی شما نمانده است. در این مدت برای خبرنگاران چه کرده‌اید؟

چرا به هم دروغ بگوییم؟ تا زمانی که آن کارها(ریشه‌یابی حرف‌ها و رفتارهای هزینه‌ساز در 40 سال گذشته) انجام نشود، هیچ کاری نمی‌توان کرد. می‌گویند برای تولید و صنعت چه کرده‌اید؟ می‌توانیم در پاسخ یک لیست بلندبالا ارائه بدهیم. نتیجه فعالیت‌ها چیست؟ این است که فقط توانسته‌ایم صنعت و تولید را زنده نگهداریم. صنایع پویا و فعال نیستند؛ فقط نمرده‌اند. تازه استان ما در کشور وضعیت خوبی دارد. این همه تلاش کردیم و تازه به این‌جا رسیده‌ایم؛ دلیل این است که به اصل مطلب نپرداخته‌ایم. تا به آن اصل مطلب نپردازیم دائم باید از یکدیگر بپرسیم که چه کرده‌ایم؟ شما نظرسنجی کنید و ببینید مردم به چه عواملی اشاره می‌کنند. تا زمانی که به جای سیاست اقتصادی به دنبال اقتصاد سیاسی هستیم وضعیتمان همین است. ما باید به دنبال سیاست اقتصادی باشیم. سیاست ما بر تولید، دانشگاه، علم، صادرات، واردات و سیستم بانکی ما چنبره زده است. سیاست‌های بعضا غیررسمی و گاه رسمی که نه در قانون اساسی آمده و نه در قرآن و شیوه پیامبر و ائمه(ع) از کجا آمده‌اند؟ رسانه‌ها باید به این مسائل بپردازند.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

مرآت: این آمادگی وجود دارد که بدون پرده‌پوشی و به صراحت به این مسائل پرداخته شود. بگذارید گفتگو را با پرسشی در حوزه تخصصی فعالیت شما در مجلس به پایان ببریم. در ماه‌های اخیر موضوع ظرفیت رشته پزشکی از جنبه‌های مختلف چالش‌هایی را در فضای رسانه‌ای ایجاد کرده است. برخی معتقدند طبقه پزشکان حتی در نابسامانی‌های مدیریتی در این حوزه دخیل هستند و برخی به مافیای کنکور و خدمات متقابل کنکور و وزارت بهداشت و مجلس اشاره می‌کنند! نظر شما در این‌باره چیست؟

من به مافیای مذکور چندان معتقد نیستم. مگر چند پزشک در مجلس وجود دارد؟ مجلس بیشتر طبقات آسیب‌پذیر را مدنظر دارد. من سال‌ها در سازمان نظام پزشکی فعالیت کرده‌ام؛ معتقدم بخش عمده‌ای از پزشکان عمومی ما یا در رشته خودشان، پزشکی، کار نمی‌کنند یا در بخش خصوصی و اداری کار می‌کنند؛ این در حالی است که بالاترین هزینه تحصیل مربوط به رشته پزشکی است. علت این نقیصه آن است که درآمد پزشک عمومی پایین است. ما باید در وهله اول 100 درصد این پزشکان را بکارگیری کنیم و بعد ببینیم آیا کمبودی وجود دارد یا خیر. من معتقدم اگر کمبودی هم وجود داشته باشد، جزئی است. در حال حاضر به ازای هر 1000 نفر 1.2 پزشک داریم. اگر می‌خواهیم ظرفیت پزشکی را افزایش دهیم به 2 برابر کردن آن نیازی نیست بلکه افزایش باید منطقی و حساب‌شده باشد.

مرآت: بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید سپاسگزاریم.

من هم از شما و همکارانتان قدردانی می‌کنم.

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه