دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

صنایع آلاینده و مسئولیت اجتماعی در قبال بوم طبیعی و فرهنگی سرخه؛
«ارگ بم کوچک» در سرخه در حال تخریب است؛ کربنات سدیم به میدان می‌آید؟/ چشمه شور خشک‌شده‌ی مجاور کارخانه کربنات سدیم می‌توانست محلی برای درآمدزایی باشد
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
«ارگ بم کوچک» در سرخه در حال تخریب است و یکی از خدمات اجتماعی شرکت کربنات سدیم می‌تواند کمک برای بازسازی این قلعه تاریخی باشد.

سرخه یک منطقه از استان سمنان است که مثل همه مناطق استان یک شهرستان چهار فصل محسوب می‌شود. در شمال شهرستان سرخه در زمستان برف قابل رویت است و در همان زمان به فاصله نیم‌ساعت تا یک ساعت به کویر می‌رسید.  با توجه به این اقلیم، این شهرستان زیستگاه حیوانات و گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری است.  متاسفانه در اوایل دهه جاری به بعضی از صنایع که هم به آب نیازمند هستند و هم اثرات منفی محیط‌زیستی دارند مجوزهایی برای فعالیت داده شده که این کارخانه‌ها بر روی بوم و محیط‌زیست این منطقه از استان اثرات سوء دارند.

یکی از کارخانه‌هایی که همواره نگرانی‌های زیست‌محیطی پیرامون فعالیت آن وجود داشته، کارخانه کربنات سدیم سرخه است که نزدیک آب‌های شور و اطراف روستای بیابانک و شهر سرخه و نظامیه قرار دارد. آقای عسگری، معاون اقتصادی پیشین استانداری سمنان در تاریخ در خردادماه سال 97 در بازدید از مجموعه صنعتی کربنات سدیم سرخه گفت:«با در نظر گرفتن ملاحظات زیست‌محیطی و تامین منابع آبی، از فعالیت و توسعه طرح‌های اقتصادی و صنعتی حمایت می‌کنیم.»

دکتر عسگری دفع پساب‌های ناشی از فعالیت واحدهای تولیدی را یک معضل جدی برای محیط‌زیست برشمرد و گفت:«لازم است نگرانی‌های زیست‌محیطی مجموعه صنعتی کربنات سدیم از طریق شرکت‌های مشاور دانش‌بنیان حل گردد.» ایشان کمبود منابع آبی را عامل اصلی در طرح‌های توسعه‌محور در استان برشمرد و با ارایه پیشنهاداتی در رابطه با تامین آب مصرفی از طریق برخی چاه‌های اطراف خواستار انعقاد تفاهم‌نامه‌های لازم در این زمینه شد.

از صحبت‌های دکتر عسگری نتیجه می‌گیریم که نگرانی‌های زیست‌محیطی درباره این کارخانه وجود دارد. کما اینکه مردم محلی هم به صورت ممتد نارضایتی خود را اعلام می‌کردند. از جمله اینکه چشمه شور پشت این کارخانه که تفریح‌گاه مردمان این منطقه از گذشته دور بوده است خشک شده است و اقلیم و بوم منطقه تغییر یافته است. اگر این چشمه شور موجود بود اکنون محل درآمد این مردمان از گردشگری بوم سرخه و روستاهای اطراف بود.

آقای منوچهر فخری، معاون استاندار پیش‌تر در همایش تخصصی درباره حفاظت از محیط‌زیست در دفتر انجمن توسعه و آبادانی مهدیشهر با حضور «ماریا دوتسنکو» رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران گفت:«لازمه توسعه پایدار در کشور توجه به محیط‌زیست و تلاش برای حفاظت از آن است. حفاظت از محیط‌زیست وظیفه‌ای همگانی و لازمه توسعه پایدار است که همه باید این مقوله مهم را مدنظر قرار دهند.»

وی همچنین گفته بود:«در دنیای امروز، بدون توجه به حفاظت محیط‌زیست و پاسداری از منابع زیستی، توسعه‌ای شکل نخواهد گرفت و اگر هم شکل بگیرد پایدار نخواهد بود. به همین دلیل تمامی کشورهای در حال توسعه و توسعه‌یافته از جمله ایران، تحقق مفهوم توسعه پایدار را سرلوحه اقدامات خود در تمامی حوزه‌های توسعه اعم از صنعت، کشاورزی، گردشگری قرار داده‌اند.»

فخری در ادامه بیان کرده بود:«حفظ و حراست از محیط‌زیست در بخش‌های مختلف مانند حوزه‌های آب و هوا و خاک، در تصمیمات دولتی جایگاه ویژه‌ای یافته و نظام جمهوری اسلامی نیز با این نگاه در اصل پنجاهم قانون اساسی حفاظت از محیط‌زیست را وظیفه‌ای همگانی دانسته است.» خوشبختانه آقای منوچهر فخری معاون عمرانی استانداری سمنان به مباحث توسعه پایدار آشنا هستند.

آقای دکتر عسگری، معاون اقتصادی پیشین، پیشتر اظهار داشتند که طبق تفاهم‌نامه‌ای می‌خواهند تعدادی چاه آب در اختیار این کارخانه قرار دهند. با این رویکردها اگر طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان انجام شده بود، اثرات سوء زیادی داشت و همین کویر زیبا هم تبدیل به کارخانجات می‌شد کما اینکه اقای دکتر عسگری به نیاز آب این کارخانه آلاینده اشاره کرد.

باید بپذیریم که ما یک استان کم‌آب هستیم. گذشتگان ما با حفظ محیط‌زیست و ارائه راه‌حل‌های مهندسی این مشکل را حل می‌کردند. اگر این دست کارخانه‌ها به آب احتیاج دارند باید در کنار دریاها و مناطق پرآب مستقر شوند! چرا کارخانه‌ای مثل کربنات سدیم، باید آب زیرزمینی که برای آیندگان این بوم است را تصاحب کند و اثرات ضدمحیط‌زیستی و مغایر با سیاست‌های توسعه پایدار را بدون ارائه خدمات و مسئولیت‌های اجتماعی به منطقه در سرخه برجای بگذارد؟

اولا باید از گسترش فازهای این کارخانه جلوگیری شود. دوم باید این کارخانه خدمات اجتماعی به این منطقه ارائه کند. مدیرعامل شرکت کربنات سدیم سرخه در سایت شرکت قسمت پیام مدیرعامل از مسئولیت اجتماعی یاد می‌کند. آقای مدیرعامل! در برابر تغییر اقلیم منطقه سرخه و روستاهای اطراف آیا در قبال مسئولیت اجتماعی که نسبت به این منطقه دارید خدمات اجتماعی در راستای بوم این منطقه انجام داده‌اید؟

زمانی از آقای ساکت مدیریت عامل شرکت فولاد سپاهان پرسیدند چرا تیم‌های فوتبال در مالکیت باشگاه را زیاد می‌کنید؟ ساکت گفت این افزایش تیم حق مردم اصفهان است چون آلودگی و اثرات زیست‌محیطی فولاد سپاهان را مردم اصفهان تحمل می‌کنند. یکی از خدمات اجتماعی کارخانه کربنات سدیم سرخه می‌تواند بازسازی ابنیه تاریخی و فرهنگی باشد.

قلعه تاریخی جهان‌آباد سرخه می‌تواند یکی از این بازسازی‌ها باشد. این قلعه تاریخی با سازه‌های درون آن یک مجموعه تاریخی جذاب در سرخه است که به علت عدم توجه در حال تخریب است. آقای مهندس بحرالعلومی رئیس اسبق میراث فرهنگی استان سمنان این  قلعه تاریخی  را ارگ بم كوچك دانسته و گفته بود:«اين قلعه شاهكار ناشناخته‌اي است.»

این قلعه متأسفانه در حال تخریب است و باید مکانیزمی طراحی شود که این جاذبه فرهنگی و طبیعی منطقه حفظ شود و یکی از مکانیزم‌ها استفاده مالی از صنایعی هست که اقلیم و بوم منطقه را تغییر داده‌اند. وظیفه این صنایعی که اقلیم و بوم منطقه را به هم زدند ارائه خدمات اجتماعی جایگزین است تا بتوانیم کمی به شعار توسعه پایدار عمل کنیم.

بنابراین تکرار می‌شود یکی از این خدمات اجتماعی که می‌تواند ارایه شود بازسازی قلعه تاریخی جهان‌آباد با استفاده از ظرفیت کارخانه کربنات سدیم سرخه است. با بازسازی این قلعه یکی از جاذبه‌های بکر استان سمنان و منطقه سرخه در معرض بازدید گردشگران قرار می‌گیرد. از آقای مهندس فخری بابت اظهارنظر بر مبنای دید بلندمدت تشکر می‌کنم و امیداورم پیگیر خدمات اجتماعی در راستای توسعه پایدار صنایع باشند که باعث تغییرات زیست‌محیطی و بوم فرهنگی مناطق استان هستند.

متاسفانه منطقه سرخه که شامل روستاهای بکر است از آفات صنعتی شدن در امان نمانده است و باید خدمات اجتماعی موثر در راستای توسعه پایدار و گردشکری منطقه در آنها توسط صنایع آلاینده انجام شود چرا که این صنایع باعث عقب‌ماندگی توسعه پایدار این بوم استان بوده‌اند. آخرین نکته؛ مقام معظم رهبری امسال را سال جهش تولید، نامگذاری کرده‌اند و مطمئنا تولیدی مدنظر ایشان است که بر مبنای احترام به طبیعت و انسان و حفظ فرهنگ بومی باشد.

مسئولان استان باید در اعطای مجوز و فعالیت‌های صنایع، مسائل زیست‌محیطی، فرهنگی، زمین‌شناسی استان را در نظر بگیرند چرا که بوم استان سمنان، چهار فصل است و جزو مناطق بکر ایران به شمار می‌رود.

حسین ترحمی، پژوهشگر و مشاور فرهنگی و گردشگری

انتهای پیام/ح

دیدگاه ها

با سلام و عرض خدا قوتخیلی عالی بودکاش شما پیگیری بیشتری کنید و حق این مردم رو بگیریدخدا خیرتان بدهد انشااله
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.