تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

بخش دوم گفتگوی مرآت با فرماندار سمنان؛    
کاروانسرای تاریخی سمنان در تابستان از زندان آزاد خواهد شد/ توضیحات فرماندار سمنان در خصوص کاهش چشمگیر تعهد اشتغال استان از ابتدای دهه جاری تا کنون
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
فرماندار سمنان، الزامات پلیس راه و عدم تأمین اعتبار تکمیل پل شهید ترحمی را دو عامل تأخیر در ساماندهی ورودی شرقی سمنان عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار مرآت، در هفته گذشته بخش نخست گفتگوی مرآت با فرماندار سمنان را از نظر گذراندید؛ گفتگویی که حاوی خبرهای مهمی بود؛ از به بهره‌برداری رسیدن بخش سرطان بیمارستان کوثر تا پایان امسال تا شرکت 30 درصدی مردم در طرح غربالگری. فرماندار سمنان در بخش نخست گفتگو تأکید کرد که اگر مردم قدری دیگر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند، در آینده نزدیک شاهد ریشه‌کن شدن بیماری کرونا خواهیم بود.

دانایی همچنین در بخش نخست سخنان خود گفته بود که پروژه مانیتورینگ و پایش تصویری شهر سمنان آماده بهره‌برداری است. بخش اول گفتگو را می‌توانید «این‌جا» بخوانید. بخش دوم گفتگو از ماجرای آزادسازی زندان آغاز و به برخی پیشنهادات در حوزه گردشگری و حفظ ابنیه تاریخی ختم می‌شود. مشروح این گفتگو را از نظر می‌گذرانید.

مرآت: جناب آقای دانایی! حضرتعالی در دی‌ماه سال 97 اعلام کردید که زندان جدید سمنان تا اوایل سال 98 آماده بهره‌برداری خواهد بود و کاروانسرا آزاد خواهد شد. در فروردین‌ماه 98 نیز آقای فخری، معاون استاندار اعلام کردند که زندان تا پایان خردادماه به مکان جدید منتقل خواهد شد. اما این وعده‌ها محقق نشد؛ علت عدم تحقق وعده‌ها درباره زندان چیست؟

مشکلات اجرایی که در اثنای کار بوجود می‌آید طبیعی است. حساسیت بالایی که پروژه بزرگ زندان سمنان دارد، سبب شد که کار قدری با تأخیر انجام شود. علیرغم پیگیری‌هایی که شخص آقای آشناگر، استاندار محترم سمنان، معاونین محترم ایشان، مدیرکل زندان‌های استان و وزارت راه‌وشهرسازی به عنوان کارفرمای طرح انجام دادند؛ برخی موضوعات داخلی مربوط به مجموعه سازمان زندان‌ها باعث شد که این پروژه با تأخیر به بهره‌برداری برسد.

علیرغم این که نشست مشترکی هم با حضور آقای استاندار و مدیرکل زندان‌ها با رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور برگزار شد و آن‌ها هم کوشیدند که به نوعی کمک کنند، این پروژه به دلیل مسائل امنیتی مربوط به خود زندان قدری به تأخیر افتاد. مطابق آخرین تصمیمات بنا شد این پروژه در تابستان امسال به بهره‌برداری برسد و انتقال زندانیان انجام شود.

مرآت: حضرتعالی در آبان‌ماه 97 اعلام کردید که طرح ساماندهی ورودی‌های شرقی و غربی سمنان تا پایان آن سال اجرایی خواهد شد. چرا این اتفاق تا کنون نیفتاده است؟

چند عامل باعث شد که پیشنهادات شهرداری به مرحله اجرا نرسد؛ نخست، الزاماتی بود که پلیس راه در جاده‌ها دارد. عامل دوم این بود که تکمیل پل شهید ترحمی در سال گذشته تأمین اعتبار نشد و رمپ و لوپ‌های کامل این پل تا کنون انجام نشده و طبیعتا با توجه به قول‌هایی که قبلا داده شده بود، اگر این رمپ و لوپ‌ها انجام شده بود، ساماندهی ورودی شرقی سمنان راحت‌تر انجام می‌شد.

مادامی که توافقات لازم با وزارت راه و شهرسازی انجام نشود، نمی‌توانیم مخاطرات را بپذیریم

تا زمانی که توافقات لازم با وزارت راه و شهرسازی انجام نشود، نمی‌توانیم مخاطرات را بپذیریم تا خدای ناکرده مشکلی برای مسافران در ورودی شرقی سمنان ایجاد نشود.

مرآت: با توجه به خارج از محدوده بودن باغات سمنان، هیچ نهادی مسئولیت برق‌کشی به باغات را بر عهده نمی‌گیرد؛ چه باید کرد؟

اولا باغات شخصی هستند و با هزینه شخصی افراد این کار قابل انجام است. شهرداری مکلف به ارائه خدمات در محدوده 2594 هکتاری سمنان است اما شهرداری سمنان از سال گذشته کار زیبای ساماندهی باغ‌راه‌های شهری را آغاز کرده است. شهرداری ساماندهی 6 باغ‌راه را آغاز کرده بود که 2 باغ‌راه به بهره‌برداری رسیده است. در طرح ساماندهی، برق‌کشی هم انجام می‌شود.

گردشگری؛ یکی از اولویت‌های شهر سمنان در افق 1410

بر اساس طرح آمایش، گردشگری یکی از اولویت‌های سه‌گانه برای شهر سمنان در افق 1410 است و بر همین اساس، شهرداری ساماندهی باغ‌راه‌ها را در اولویت کاری خود قرار داد. با این اقدامات، بسیاری از باغاتی که خشک شده بود، با اقدامات خوب شهرداری در حال احیاء است و این اتفاق خوبی در حوزه فضای سبزی شهری سمنان است. باغات به این دلیل خارج از محدوده شهری هستند که اجازه ساخت و ساز در آن‌ها داده نشود.

یکی از علل حفظ شدن باغات تا کنون هم همین است که باغات در محدوده قانونی شهر نبوده‌اند.

مرآت: تعهد اشتغال استان سمنان در ابتدای دهه جاری، 23 هزار و 669 شغل بوده و این رقم در سال 98 به 10 هزار شغل رسیده است. طبعا در برش شهرستانی نیز شاهد این کاهش چشمگیر هستیم. دلیل این کاهش چیست؟

تعهد با اجرا و تحقق تفاوت دارد.

مرآت: میزان تحقق اشتغال در ابتدای دهه جاری، 22 هزار شغل و در سال 98 معادل 9 هزار شغل بوده است.

من فکر می‌کنم که این آمارها دقیق نباشد.

مرآت: این‌ آماری است که به طور رسمی از زبان مسئولان دولتی در رسانه‌های رسمی انتشار یافته است.

اگر مستندات این آمار را در اختیار من قرار دهید، قابل تحلیل خواهد بود اما آن‌چه که در این‌ سال‌ها و به ویژه پس از تحریم‌ها تعهد شده است، بالای 90 درصد تحقق یافته است.

اشتغال پایدار در سال‌های اخیر افزایش یافته است

مرآت: موضع پرسش این است که چرا تعهد اشتغال تا این اندازه کاهش پیدا کرده است؟

شاید سرمایه‌گذاری کم شده باشد؛ این موضوع باید تحلیل شود. اگر اشتباه نکنم، این اشتغال بالا در آن مقطع زمانی(ابتدای دهه جاری) به خاطر مسکن مهر بوده است؛ منتها اشتغال، مقطعی و موقت بود. آن‌چه فی‌البداهه به ذهنم می‌رسد این است که اشتغال پایدار در این سال‌ها افزایش یافته است.

مرآت: دیدگاه کلی شما را درباره بودجه 98 و 99 می‌شنویم. آیا بودجه 99 در نهایت به تصویب فرمانداری رسید؟

بودجه در هیأت تطبیق فرمانداری تأیید و تصویب شده و مشکلی نداشتیم. هیأت تطبیق در یک نشست شش‌ساعته با دوستان شورا و شهرداری، استدلال‌های آنان را شنید و جمع‌بندی این بود که: شهرها یک‌سری درآمدهای مستقیم دارند و یک‌سری درآمدهای غیرمستقیم. درآمدهای مستقیم، عوارض و درآمدهایی است که به صورت نقدی کسب می‌شود.

شورا از بودجه 575 میلیاردی به بودجه 515 میلیاردی رسید

بخش دیگر درآمدی مربوط به سرمایه‌گذاری و مشارکت است. این مسائل در جلساتی که در فرمانداری با دوستان شورا و شهرداری داشتیم مطرح شد و جمع‌بندی این بود که خود دوستان شورا از بودجه 575 میلیاردی، به 515 میلیارد تومان رسیدند و این موضوع مورد توافق قرار گرفت و به تصویب رسید. رقم تحقق بودجه کشور نیز با رقم مصوب فاصله دارد.

شهرداری‌ها نیز به همین شکل، رقمی را برای خود تعهد می‌کنند تا به سمت درآمدزایی حرکت کنند. چون درآمدزایی شهرداری به نفع توسعه شهر است؛ اگر شهرداری بتواند خوب برنامه‌ریزی کند. شهرداری برای تک‌تک موارد بودجه، برنامه‌ریزی کرده است و با جزئیات، ادله لازم را آورده است. دوستان با جزئیات در بودجه آورده‌اند که از محل مشارکت فلان پروژه، فلان مبلغ حاصل خواهد شد و...

شهرداری برای دستیابی به این درآمدها تلاش می‌کند، در نهایت ممکن است بودجه صددرصد تحقق پیدا نکند، 90 درصد، 80 درصد یا 70 درصد تحقق پیدا کند اما باید به سمت تحقق حرکت کند. به نظر من ادله دوستان در آن جلسه شش‌ساعته، قانع‌کننده بود.

مرآت: شهرداری مطابق قانون، صورت‌های مالی خود را برای عموم منتشر نمی‌کند؛ چه باید کرد؟

این‌ها مباحثی است که در کل کشور وجود دارد.

مرآت: شهرداری تهران در سامانه شفافیت تمامی اطلاعات مالی را برای عموم منتشر می‌کند.

ما هم این بحث را با دوستان شورا داریم. دوستان شورا می‌گویند ما در یک اتاق شیشه‌ای هستیم. بنابر این است که این کار انجام شود. این مسائل، به گذشته برمی‌گردد. تیم‌های خوبی دارند کار می‌کنند و امیدوارم، به زودی شاهد شفافیت باشیم.

ترمینال فرودگاه سمنان در سال جاری به بهره‌برداری کامل می‌رسد

مرآت: حضرتعالی در مهرماه سال گذشته اعلام کردید که ترمینال جدید فرودگاه سمنان تا دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد. علت عدم تحقق این وعده چیست؟

ترمینال فرودگاه، پیشرفت بسیار خوبی داشته و چنان‌که قول داده‌اند بناست که در سال 99 به بهره‌برداری برسد. در این خصوص مشکل اعتبارات وجود داشت. ترمینال، 1500 مترمربع زیربنا و 600 مترمربع محوطه‌سازی دارد و امیدوارم با تلاش‌هایی که در حال انجام است، در سال 99 به بهره‌برداری کامل برسد. ان‌شاءالله پس از دوران کرونا بتوانیم شاهد از سرگیری پروازها از ترمینال جدید باشیم.

مرآت: جناب دانایی! بسیاری معتقدند از ظرفیت‌های کویر در سمنان به درستی استفاده نشده است. برخی کشت گیاهان شورزیست را در این منطقه پیشنهاد کرده‌اند اما به این پیشنهادات توجه نمی‌شود.

اگر کسی درباره این پیشنهاد، متقاضی باشد، ما استقبال می‌کنیم. من در این زمینه متقاضی جدی ندیده‌ام گرچه خود ما با همکاری منابع طبیعی در حال انجام یک‌سری کارها هستیم، که امیدوارم در سال 99 مورد بهره‌برداری قرار بگیرد و بخش خصوصی را هم تشویق کند.

مرآت: ظاهرا «طرح تفصیلی بافت تاریخی سمنان» تدوین نشده است. توضیحات شما را در این‌باره می‌شنویم.

طرح جامع سمنان در سال 1394، در شورایعالی معماری و شهرسازی به تصویب رسیده است؛ متعاقب آن، باید طرح تفصیلی تهیه می‌شد که قدری با تأخیر انجام شد اما این طرح آماده است و در این هفته در شورا مورد بررسی قرار می‌گیرد.

استخرهای شش‌گانه سمنان توسط شهرداری احیاء شده است

مرآت: آقای حسین ترحمی، از پژوهشگران سمنان اخیرا در مطلبی در ارتباط با ساخت‌وسازها در حریم استخر تاریخی زاوقان، ابراز نگرانی کرده‌اند. دیدگاه شما در این ارتباط چیست؟

یک پروژه گردشگری بسیار زیبا در آن محل در حال انجام است و حریم استخر خدشه‌دار نشده است. من تا کنون مشکلی را در این ارتباط نشنیده‌ام. اتفاقا استخرهای شش‌گانه شهر سمنان توسط شهرداری احیاء شده است. ساماندهی آب‌پخش‌کن، یکی از کارهای خوبی است که شهرداری سمنان در زمینه آن ورود پیدا کرد. استخر زاوقان هم، جنبه کشاورزی و گردشگری خواهد داشت؛ البته دو استخر مجزا در مجاور یکدیگر وجود دارد.

کشاورزان بهره‌برداری لازم را از استخر خودشان خواهند داشت و در مجاورت آن استخر، شهرداری یک طرح زیبا در ورودی سمنان شبیه به سی‌وسه‌پل اجرا خواهد کرد. در کنار آن، «باغ ایرانی» نیز پیش‌بینی شده است. این اقدامات در راستای احیاء استخرهاست.

ایجاد موزه آب در سمنان در دستور کار قرار دارد

مرآت: پیش‌تر آقای عزیزالدین، پیشنهاداتی را برای حفظ برخی ابنیه و نیز رونق گردشگری مطرح کردند. از جمله طرح حفاظت از آب‌انبار توکلی. نظر شما در این‌باره چیست؟

پیشنهاد ایشان مبنی بر احداث میدان توکلی برای حفاظت از آب‌انبار، در شهرداری مطرح است. اما از جمله بهترین پروژه‌های شهرداری سمنان که در سال 99 در دستور کار دارد و به شدت پیگیر آن است، ایجاد موزه آب سمنان در بلوار حکیم الهی و در یکی از بزرگ‌ترین آب‌انبارهای موجود است. به آب‌انبار توکلی نیز به هیچ وجه آسیبی نمی‌رسد. آن‌چه که در مدیریت جدید شهرداری سمنان تا به امروز اتفاق افتاده، تماما معطوف به احیاء آثار تاریخی بوده است.

پیشنهاد «سینماشهر» هم نیاز به بررسی بیشتری دارد. در خصوص قبرستان سنادره حضور ذهن ندارم که چه برنامه‌ای وجود دارد اما این موضوع را پیگیری خواهم کرد. در خصوص «اتاق فکر» نیز بستگی دارد که می‌خواهیم چه چیزی را دنبال کنیم؟ بسیاری از دستگاه‌ها خودشان اتاق فکر دارند و متناسب با نیازهایشان از آن استفاده می‌کنند. هریک از سازمان‌های مردم‌نهاد، اتاق فکر دارند.

مجموعه سازمان‌های مردم‌نهاد به دستگاه‌های مختلف، از جمله در فرمانداری، استانداری، اداره‌کل ورزش و جوانان، بهزیستی و امثال این‌ها، دعوت می‌شوند و از افکار آن‌ها استفاده می‌شود. در فرمانداری سمنان بارها جلساتی برگزار کرده‌ایم و از افکار خوب دوستان استفاده کرده‌ایم و با مشارکت دستگاه‌های اجرایی بسیاری از پیشنهادات را اجرایی کرده‌ایم.

اما من از فرصت استفاده می‌کنم و نکاتی را درباره خانه‌های تاریخی بیان می‌کنم. ما در شهر سمنان بیش از 350 خانه تاریخی شناسایی‌شده داریم. از این 350 خانه، 150 خانه مربوط به دوران قاجار و صفویه است و مابقی مربوط به دوران پهلوی اول و دوم است. 10 خانه از این 350 خانه در حال حاضر در شهر سمنان مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ مثل خانه کلانتر.

2 «باغ ایرانی» تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد

22 خانه تاریخی توسط شهرداری، میراث یا بخش خصوصی در حال مرمت است. با توجه به هدف‌گذاری‌ها در حوزه گردشگری، باید همه برای حفظ بافت تاریخی اهتمام داشته باشیم و اتفاقات بسیار خوبی در آینده پیش روی ماست. 2 «باغ ایرانی» توسط شهرداری در حال ایجاد است و تا پایان امسال به بهره‌برداری خواهد رسید. 6 باغ‌راه نیز توسط شهرداری در حال ساماندهی است.

موزه بزرگ سمنان، امسال از محل اعتبارات ملی، بودجه دارد و در آینده بسیار نزدیک، کار احداث آن آغاز خواهد شد. ما 350 هکتار بافت تاریخی مصوب در شورایعالی معماری و شهرسازی داریم. از همه مردم خوب سمنان دعوت می‌کنیم، از فضای تاریخی بسیار زیبای موجود در سمنان استفاده کنند؛ این فضاها همه حفظ شده‌اند و دست‌کم تخریب نشده‌اند، من مثال نمی‌زنم اما در بسیاری از شهرها، بافت تاریخی شهر از بین رفته است.

شهرداری سمنان در حال حاضر در حال مرمت 13 یا 14 خانه تاریخی است اما اصل این است که مردم پای کار بیایند و ما بتوانیم از این خانه‌های تاریخی استفاده کنیم.

انتهای پیام/ح

دیدگاه ها

با سلام و عرض خدا قوت و تشکر از گزارش بسیار خوب شمابنده به نوبه خود از فرماندار و شهردار سمنان کمال تشکر را دارممیخواستم بپرسم چرا در مورد پیاده راه کردن خیابان امام نپرسیدید که چرا این طرح اجرا نشد .
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه