تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

یادداشت انتقادی مدیر موسسه آرمان روشن؛
سمنان جنگل بود اگر نهال‌های غرس‌شده درست نگهداری می‌شد!/ به جای کاشت درخت‌های جدید، از درخت‌های پارسال محافظت کنیم
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
رضا شمسخانی، مدیر موسسه آرمان روشن با انتشار یک یادداشت تلگرامی از برخی سیاست‌های حاکم بر حوزه درختکاری و مدیریت فضای سبز انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار مرآت، رضا شمسخانی، مدیر موسسه آرمان روشن با انتشار یک یادداشت تلگرامی از برخی سیاست‌های حاکم بر حوزه درختکاری و مدیریت فضای سبز انتقاد کرد. در این یادداشت که با عنوان «فریاد از بی‌سوادی، امان از بی‌تخصصی، فغان از سودجویی» به انتشار رسیده، آمده است:

چند کلمه با همشهریان و مسئولین عزیز سمنان، سرخه و مهدیشهر:

وقتی کنده شدن و کاشته شدن هرساله درخت‌ها، بدون هیچ مطالعه و حساب و کتابی، هر سال نزدیک بهار، در بلوارها و میدان‌ها را می‌بینم،

وقتی هرسال، لشکری از نهال‌های کوچک سرو و کاج و توت، به قتلگاه بلوارهای شهر می‌آیند تا جیب دلال‌های درخت پر شود،

وقتی شمشادهای سرسبز و زیبای وسط بلوارها، که هزاران مترمکعب آب، طی سال‌ها برای آن‌ها مصرف شده، ظرف یک هفته بی‌هیچ توضیحی از وسط بلوار استانداری و سایر بلوارها ریشه کن می‌شوند و به جایشان علف‌نی کاشته می‌شود،

وقتی هزاران سرو کامیس و لاوسون در بلوارها کاشته می‌شوند و یکی دو سال بعد خشک می‌شوند،

وقتی هنوز مثل عهد دقیانوس چمن می‌کاریم و هزاران هزار مترمکعب آب به آن می‌دهیم، و بعد فریاد کم‌آبی سر می‌دهیم و برای معضل آب یقه پاره و شیوَن می‌کنیم،

از خودم می‌پرسم مگر این شهر، این استان، این کشور، اصلا این دنیا، متخصص منابع طبیعی، متخصص محیط‌زیست، متخصص جنگل‌ها و مراتع، متخصص آب، متخصص کشاورزی ندارد که شهرداری بدون مطالعه دقیق هر طور دلش بخواهد آب فضای سبز را که متعلق به ما و نسل‌های بعد از ماست مصرف می‌کند

اگر این تعداد درختی که هرسال به سمنان می‌آید، درست کاشته و نگهداری شده بود الان باید سمنان جنگل می‌بود!!

چرا متخصصین در برابر این جنایت و سودجویی افسار گسیخته سکوت می‌کنند؟

شهرداری که کار روتین خود را انجام می‌دهد مقصر نیست، متخصصین موظف هستند مسئولین را نصیحت و راهنمایی کنند تا زمینه سودجویی دلالان درخت از بین برود. به زودی نامه و نصیحت علمی و مکتوبی از سوی معتبرترین متخصصین کشور به نهادهای مربوطه از سطح ملی تا شهر خودمان ارسال خواهد شد و این سکوت شکسته خواهد شد.

و چند جمله با همشهریان و هم میهنان عزیز:

چیزهایی درباره طرح‌های خوبی مثل «هر شهروند یک درخت» و طرح‌های مشابه شنیدم.

نیت بسیار خوب است، اما لطفا کار غیرعلمی نکنیم. هر شهروند یک درخت یعنی مثلا در سمنان کاشت حدود 180هزار درخت جدید؟ که این یعنی حداقل 130میلیون لیتر آب برای آبیاری آن‌ها!

کاشت درخت سنت پسندیده‌ای است اما نیاز به تحقیق و پشتوانه علمی دارد. نیاز به تامین شرایط لازم دارد. اجازه بدهید اول آب و محل کاشت و کود شیمیایی و سم و سایر موارد علمی بررسی و ظرف سه ماه سند توسعه فضای سبز مردمی تنظیم شود و بعد اقدام به افزایش درختان کنیم.

لطفا به جای کاشت درخت جدید و پر کردن جیب دلال‌های درخت، امسال مواظب درخت‌هایی که پارسال کاشتیم باشیم.

خواهش یک درخت

ای انسان مرا در زمین نکار،

اگر قرار است دست خطاکاری مرا قطع کند،

یا مانعی بر سر راه باشم،

اگر فقط آب را هدر دهم، 

اگر فقط حرکت چرخ‌های بازار و صنعت را به عقب بیندازم،

اگر برگ‌هایم بوی زباله داد

اگر فقط باعث طولانی‌تر شدن مسیر مدرسه برای نسل‌های بعد شدم،

مرا در زمین نکار،

آیا در این دنیا کسی مانع نادانی نمی‌شود؟(ریوآلما ، شاعر فیلیپینی)

پی نوشت‌ها:

 1- برخی از انواع درخت موادی تحت عنوان VOC از خود منتشر می‌کنند که بعضی از آن‌ها سرطان‌زا هستند، اگر برگ‌هایم بوی زباله داد در شعر بالا یعنی این.

2- از زحمات همه عزیزانی که برای گسترش «اصولی» فضای سبز و نگهداشت درخت‌ها زحمت می‌کشند، چه مردمی و چه دولتی کمال تشکر را دارم.

3- ما در آرمان روشن، 60 درخت داریم، که تمام آب موردنیاز آن‌ها از بازیابی علمی و تخصصی فاضلاب تامین می‌شود، و هیچ نوع کود غیراستاندارد یا سم شیمیایی برای نگهداری آن‌ها استفاده نمی‌شود. ما عاشق درخت هستیم و نماد موسسه ما درخت است، حرف ما مخالفت با کاشت درخت جدید نیست، مخالفت با کار غیرعلمی و قربانی کردن درخت‌هاست.

به تازگی مدیرکل منابع طبیعی اعلام کرده است:«عملیات نهالکاری از 14 آذرماه سال جاری با شعار «نهالکاری همگانی برای ایرانی سرسبز» شروع شده و تا پایان هفته منابع طبیعی با غرس حدود 380 هزار نهال جنگلی و بیابانی در سطح 2400 هکتار به انجام می‌رسد. در مجموع در سال جاری 880 هزار اصله نهال غرس خواهد شد.»

انتهای پیام/ح

دیدگاه ها

امان از عوام فریبی کار غیر کارشناسی شعاری و...
ایمیل
درخت کاری اصولی دارد وتامین اب نیز مساله مهمی است
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه