شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

یک هفته از انتخابات گذشت؛
آیا فرمانداری‌ها گزارشی شفاف از هزینه‌های انتخاباتی نامزدها به مردم ارائه خواهند داد؟
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
با گذشت یک هفته از انتخابات مجلس، برخی از مخاطبان مرآت این پرسش را مطرح کرده‌اند که آیا قانون شفافیت مالی انتخابات، تنها برای اطلاع فرمانداری‌ها از هزینه‌های تبلیغاتی نامزدها بوده است؟

به گزارش خبرنگار مرآت، پس از بحث‌های بسیار پیرامون ضرورت شفافیت هزینه‌های انتخاباتی نامزدهای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی، سرانجام در ششم بهمن‌ماه، یعنی کم‌تر از یک‌ماه پیش از برگزاری انتخابات، قانون شفافیت هزینه‌های انتخاباتی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و سه روز بعد، یعنی در نهم بهمن‌ماه به تأیید شورای نگهبان رسید.

نمایندگان موافق تصویب این قانون، بر این باور بودند که قانون مذکور به روشن‌تر شدن فضای مالی تبلیغات کاندیداهای انتخابات مجلس کمک می‌کند. این قانون در واقع، بخشی از طرح اصلاح قانون انتخابات بود که بر سر رسیدن یا نرسیدن آن به این دوره از انتخابات تردید وجود داشت. قانون شفافیت، در نهایت، 8 روز پس از تصویب، در چهاردهم بهمن‌ماه، توسط علی لاریجانی، رئیس قوه مقننه، به رئیس قوه مجریه ابلاغ شد.

روحانی نیز یک روز بعد، در راستای اجرای اصل 123 قانون اساسی این قانون را برای اجرا به وزارت کشور ابلاغ کرد. یک هفته بعد، سلیمی، سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس در گفتگو با یکی از رسانه‌ها تأکید کرد که وزارت کشور موظف به اجرای قانون شفافیت تأمین مالی فعالیت‌های انتخاباتی است. بر مبنای این قانون، وزارت کشور «سامانه مالی انتخابات» را راه‌اندازی و اعلام کرد که کاندیداها، احزاب و گروه‌های سیاسی ملزم به ثبت اطلاعات مالی خود هستند.

تأمین مالی هزینه‌های انتخاباتی نیز منحصرا باید از محل دارایی‌های شخصی، کمک‌های احزاب و گروه‌های سیاسی و کمک‌های اشخاص حقیقی ایرانی صورت می‌گرفت و اشخاص حقوقی نیز از هرگونه کمک مالی به فعالیت‌های انتخاباتی منع شدند. بر اساس این قانون همچنین کمک مالی گرفتن نامزدها از افراد فاسد اقتصادی و نیز افراد غیرایرانی ممنوع شد.

در نهایت در بیست و هفتم بهمن‌ماه، یعنی پنج روز پیش از برگزاری انتخابات، اطلاعیه شماره 14 وزارت کشور منتشر شد که در آن اعلام شماره حساب و معرفی نماینده مالی هریک از نامزدها به فرمانداری مرکز حوزه انتخابیه ضروری عنوان شد. در اطلاعیه مذکور از نامزدها خواسته شده بود در اسرع وقت نسبت به تعیین یا افتتاح حساب نزد یکی از بانک‌های دارای مجوز از بانک مرکزی اقدام کنند.

در اطلاعیه مذکور، این الزام بر مبنای مواد 7 و 8 قانون شفافیت و نظارت بر تأمین مالی فعالیت‌های انتخاباتی در انتخابات مجلس شورای اسلامی عنوان شده بود. بر اساس ماده 11 قانون مذکور نیز تخلف از این اقدام، جرم و دارای مجازات تلقی شده بود.

اینک و با گذشت یک هفته از انتخابات مجلس، برخی از مخاطبان مرآت این پرسش را مطرح کرده‌اند که آیا قانون مذکور تنها برای اطلاع فرمانداری‌ها از هزینه‌های تبلیغاتی نامزدها بوده است؟ آیا مردم حق ندارند یک گزارش رسمی درباره میزان هزینه‌کرد کاندیداها در ایام انتخابات از فرمانداری‌ها بشنوند؟ آیا تخلفی در خصوص عدم رعایت سقف هزینه‌کرد انتخاباتی از سوی کاندیداهای استان سمنان صورت گرفته است؟

این پرسش‌ها به ویژه در شرایطی که بسیاری از نامزدها از اعلام شفاف منابع و هزینه‌های تبلیغاتی خود استنکاف ورزیده بودند پراهمیت‌تر می‌نمایند. باید منتظر ماند؛ آیا فرمانداری‌ها گزارشی شفاف از هزینه‌کرد مالی کاندیداها به مردم ارائه خواهند کرد؟

انتهای پیام/ح

دیدگاه ها

دوستان عزیز مرات لطفا از فرمانداری سمنان بخواهید تخلفات انتخاباتی را هم واضح و شفاف رسانه ای کند
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه