تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

فردا؛ آغاز ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات مجلس؛
آخرین شنیده‌ها از کاندیداهای احتمالی در حوزه انتخابیه سمنان/ جدایی اصولگرایان از ائتلاف نیروهای انقلاب؟
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
در مدت ثبت‌نام کاندیداها، کدام‌یک از نام‌های مطرح، به میدان انتخابات قدم خواهند گذاشت؟

به گزارش خبرنگار مرآت، کم‌تر از 24 ساعت تا آغاز مهلت ثبت‌نام کاندیداهای مجلس شورای اسلامی باقی‌مانده است. در این میان گروه‌های مختلف سیاسی در تکاپو هستند تا کاندیداهای مدنظر خود را به میدان بفرستند. آن‌چه که در ادامه می‌خوانید، آخرین شنیده‌ها درباره کاندیداهای احتمالی و آرایش گروه‌های سیاسی در آستانه ثبت‌نام کاندیداهاست. بی‌درنگ شما را به مطالعه این مطلب دعوت می‌کنیم:

به طور کلی چهار گروه عمده در حوزه انتخابیه سمنان، مهدیشهر و سرخه در حال فعالیت انتخاباتی هستند: جبهه نیروهای همسو با دولت، ائتلاف نیروهای انقلاب، اصولگرایان سنتی و مستقلین. در اردوگاه هریک از این چهار جبهه چه می‌گذرد؟

جدایی اصولگرایان از ائتلاف نیروهای انقلاب؟

بنابر برخی گزارش‌ها اصولگرایان سمنان، شب گذشته در مسجد سیدالشهداء(ع) گردهم آمدند تا درباره سازوکار ورود به انتخابات و کاندیداهای جریان خود گفتگو کنند. این نشست یکی از نخستین نشست‌های علنی اصولگرایان به شمار می‌رود. ظاهرا قرار بر این بوده که در نشست مذکور کاندیداهای جبهه اصولگرایان به سخنرانی و اعلام مواضع بپردازند اما هیچ‌یک از آن‌ها سخنی نگفته‌اند و سین برنامه تغییر کرده است! از برخی نام‌ها به عنوان کاندیداهای جبهه اصولگرایی یاد می‌شود که ظاهرا هنوز قطعیت نیافته است.

جبهه همسو با دولت

در جبهه نیروهای همسو با دولت، چند نامِ آشنا به عنوان کاندیداهای احتمالی مطرح هستند.

روح‌الله جمعه‌ای: او فرزند علی‌اصغر جمعه‌ای، رئیس اتاق بازرگانی استان و از بازاریان سنتیِ سابق سمنان است. پیش‌تر، در مهرماه سال 1392، رحمانی فضلی، وزیر کشور در حکمی او را به ریاست مرکز اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل وزارت کشور منصوب کرده بود. وی پیش از این سمت، قائم‌مقامی و معاونت خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی را در کارنامه کاری‌اش ثبت کرده بود.

علی‌اکبر صیادجو: وی رئیس اتحادیه لوازم خانگی شهرستان سمنان است و مدت‌ها ریاست اتاق اصناف را هم بر عهده داشته است. او در دی‌ماه سال گذشته از حاکمیت رکود تورمی بر بازار سمنان خبر داده و گفته بود، قیمت آن دسته از لوازم خانگی که با ارز 4200 تومانی خریداری شده‌اند، تنزل نخواهد یافت!

مصطفی کواکبیان: او سیاستمدارِ بنام و 57 ساله اهل سمنان است. کواکبیان که پیش‌تر نمایندگی مردم سمنان در مجلس را بر عهده داشت، در دوره حاضر از پایتخت به مجلس راه یافته است. او عضو هیأت پارلمانی جمهوری اسلامی در صربستان نیز هست. وی در مهرماه در نشستی خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای را مسیری برای جهانِ احتمالی عاری از سلاح هسته‌ای عنوان کرده بود.

کواکبیان در آبان‌ماه از سران سه قوه خواست در سخنرانی‌ها علنی علیه یکدیگر صحبت نکنند! این نماینده اصلاح‌طلب، در اسفندماه سال گذشته و پس از سفر لاریجانی به چین و ژاپن، خطاب به او گفته بود که باید در این سفر نسبت به دلالی‌های ترامپ و هسته‌ای کردن آل‌سعود و نیز پدیده ترامپیسم انتقاد می‌شد!

احمد همتی: وی که همسن کواکبیان است، پیشتر پزشک اطفال بوده و مسئولیت‌هایی همچون ریاست بیمارستان 15 خرداد مهدیشهر را هم در کارنامه دارد. همتی از اعضای فراکسیون‌های امید و شفافیت است. با این وجود وی از مخالفان طرح شفافیت آراء بود! برخی از تحرکات تبلیغاتی اخیر وی، انتقاداتی را به دنبال داشته است. همتی در یکی از نخستین گفتگوهای رسانه‌ای خود، اعلام کرد که به «اعتدال» وابستگی دارد. با توجه به عملکرد ضعیف دولت، افراد همسو با اعتدال و اصلاحات راه دشواری را در انتخابات پیش‌رو خواهند داشت.

ائتلاف نیروهای انقلاب

غلامرضا ابراهیمی: وی از کاندیداهای دوره پیشین انتخابات مجلس بود که در ششمین روز از تبلیغات، از کاندیداتوری انصراف داد.

جمال دامغانیان: او از جمله مدیران بانکی و از اعضای اصلی هیأت مدیره بانکی ملی بوده است. این سمنانیِ 54 ساله، از سال 1372 در حوزه‌های تخصصی خود، به تدریس نیز می‌پردازد.

علیرضا خسروی: او نیز متولد 1341 و همسن احمد همتی و کواکبیان است. وی یک دوره نمایندگی مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه را در مجلس بر عهده داشت. خسروی پیش‌تر سکان شهرداری سمنان را نیز در دست داشته است. او اکنون مسئول دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان سمنان است.

علی محمد ذوالفقاری: ذوالفقاری، معاونت کمیته امداد کشور را در کارنامه خود دارد. او متولد محلات سمنان است و به عنوان یکی از کاندیداهای ائتلاف نیروهای انقلاب از او یاد می‌شود.

رضا شمسخانی: اگر شنیده‌ها مبنی بر کاندیداتوری رضا شمس‌خانی صحت داشته باشد، او احتمالا جوان‌ترین کاندیدا در حوزه انتخابیه سمنان خواهد بود. شمسخانی عضو بنیاد بین‌المللی ترویج علوم و عضو انجمن بین‌المللی ایمنی زلزله است و از متخصصان بنام حوزه محیط‌زیست و منابع آب کشور به شمار می‌رود. او پیش‌تر طی مقاله‌ای از این که در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، به مسأله محیط‌زیست هیچ اشاره‌ای نشده بود، انتقاد کرده بود. شمسخانی در حوزه مدیریت سیلاب‌های شهری نیز تخصص دارد و مقالاتی ارائه کرده است. او به تازگی در همایشی در سمنان بیان کرده بود که می‌توان سمنان را به شهری امن در برابر زلزله تبدیل کرد.

هنوز روشن نیست که شمسخانی از جانب شورای ائتلاف به میدان انتخابات خواهد آمد یا به طور مستقل در این عرصه ورود خواهد کرد.

عباس گلرو: هرچند او به عنوان نماینده ایران در مجمع عمومی سازمان ملل، در خارج از کشور به سر می‌برد، با این وجود نام او به عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی مطرح شده