تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

نماینده مردم دامغان در گفتگو با مرآت:
نامه ذوالنور برای شفافیت کفایت می‌کرد/ هیچ محصول تراریخته‌ای از مبادی رسمی وارد کشور نمی‌شود/ برای جنجال‌آفرینانِ مجلس، پرونده تشکیل می‌شود
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی می‌گوید نام اولیه ذوالنور که به امضای حدود 80 نماینده رسید، برای شفافیت در مجلس کفایت می‌کرد.

به گزارش خبرنگار مرآت، ابوالفضل حسن‌بیگی، عضو کمیسیون امنیت ملی و نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی روز گذشته پاسخگوی پرسش‌های مرآت در ارتباط با چهار موضوع شفافیت آراء، محصولات تراریخته، رفتار نابهنجار برخی نمایندگان و ضعف اساسی مجلس دهم بود. بی‌مقدمه متن گفتگو با این نماینده مجلس را از نظر می‌گذرانید.

مرآت: جناب آقای حسن‌بیگی! مسأله شفافیت آراء نمایندگان در روزهای گذشته به عنوان یکی از مسائل مهم مورد توجه رسانه‌ها و سیاسیون مطرح بوده است. دیدگاه شما درباره طرح شفافیت آراء چیست؟

اولا رأی دادن شفاف است. هرکس به سیستم‌های کامپیوتری مجلس مراجعه کند می‌بیند که رأی‌های مثبت و منفی و ممتنع دقیقا ثبت شده است اما با توجه به برخی مباحث، آقای ذوالنور نامه‌ای را در جهت شفافیت و اعلام حضور و غیاب آماده کردند و حدود 80 نفر از نمایندگان مجلس آن را امضا کردند. بعدها عناصر دیگری انشای طرح را عوض و تعدادی رأی گرفتند که این امر باعث بروز اختلاف در صحن مجلس شد؛ چون بالاخره یک نامه باید امضا می‌شد.

آقای امیرآبادی، آقای ذوالنور و بعضی از دوستان دیگر نامه‌های جداگانه‌ای آماده کردند که این امر باعث اختلاف شد. در قانون بر شفافیت تصریح شده و ما هم آن را قبول داریم. من خودم نامه آقای ذوالنور را امضا کردم و دیگر لازم نیست نامه‌های دیگر را امضاء کنیم.

مرآت: شما طرح شفافیت آراء نمایندگان را امضا نکرده‌اید؟

عرض کردم که آقای ذوالنور نامه‌ای را تهیه کرد و 70-80 نفر از نمایندگان آن را امضا کردند و همان کفایت می‌کند. نیازی نبود که دیگران امضا جمع کنند. دیگران هم ظاهرا امضاء جمع کرده‌اند که من در آن مقطع نبودم و در بیمارستان بستری بودم.

مرآت: پرسش بعدی من در ارتباط با محصولات تراریخته است. در حالی که عیسی کلانتری چندی قبل اعلام کرده بود که بخش عمده مواد غذایی وارداتی تراریخته است و برخی کارشناسان نیز اعلام کرده بودند که به طور مثال حدود 90 درصد از روغن‌های مایع موجود در کشور تراریخته هستند، برخی از نمایندگان مجلس این موضوع را از اساس تکذیب کرده‌اند! شما به عنوان عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در این‌باره چه نظری دارید؟

آن‌گونه که من اطلاع دارم، محصولات تراریخته به صورت رسمی وارد کشور نمی‌شود اما از آن‌جا که ما با 15 کشور دنیا همسایه هستیم، این احتمال وجود دارد که از طرقی غیر از مبادی رسمی چنین محصولاتی وارد کشور شود که در این ارتباط هم با نیروهای نظامی صحبت شده که قدری قدرتمندتر از مرزها حراست کنند تا جلوی واردات چنین محصولاتی گرفته شود.

مرآت: این پرسش در ذهن برخی وجود دارد که چرا با کسانی همچون آقای علی مطهری و پروانه سلحشوری که رسما یک خبر خطا را نشر داده‌اند برخورد نمی‌شود.

اگر نمایندگان مجلس مرتکب خطایی شوند، بدون استثناء برای آن‌ها در کمیسیونی که زیرنظر هیأت‌رئیسه مجلس فعالیت می‌کند پرونده‌ای تشکیل می‌شود. برخی از این پرونده‌ها در مجلس رأی منفی می‌گیرد و مسأله فیصله پیدا می‌کند اما پرونده‌هایی که رأی مثبت می‌گیرد به قوه قضائیه ارسال می‌شود. نمایندگان در ایام بروز برخی از این مسائل در شهرستان‌های خود حضور داشته‌اند اما قطعا در این‌باره پرونده‌ای در مجلس تشکیل می‌شود و پس از بررسی کمیسیون و رأی‌گیری، در صورت رأی آوردن به قوه قضائیه ارسال می‌شود.

از طرفی در قانون پیش‌بینی شده که مدعی‌العموم می‌تواند در موضوع تخلفات هریک از نمایندگان و مقامات، حتی آن‌ها که مصونیت دارند ورود کند.

مرآت: پرسش پایانی من درباره کلیت مجلس دهم است. بسیاری معتقدند مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ ایران است. دیدگاه شما چیست؟

در کشورهای دموکراتیک احزاب در مسائل سیاسی نقش دارند و باید پاسخگو باشند. در جمهوری اسلامی به عنوان یک حکومت دموکراتیک، از آن‌جا که احزاب ضعیف هستند، اشخاص رأی مردم را می‌گیرند. یکی از مراکزی که از ابتدای انقلاب مورد هدف قرار گرفته مجلس شورای اسلامی است. از ابتدا، برخی از عناصر برای این که رأی بیاورند سعی می‌کنند در سال آخر مجلس، همه کارهای انجام‌شده را سیاه‌نمایی کنند.

برجام در مجلس نهم تصویب شد و در آن‌جا هم این مسأله مطرح شد که مجلس نهم ضعیف و ناتوان است. نمایندگان و مجلس دلایل خود را درباره تصویب برجام داشتند. اگر به آن دوران برگردیم می‌بینیم که اکثر نمایندگان مجلس نهم اصولگرا بودند اما برجام را تصویب کردند. علیه مجلس دهم هم همین هجمه‌ها وجود داشته و دارد. ما شاهدیم افرادی که هیچ مسئولیتی ندارند در رسانه‌ها شروع به تهمت زدن می‌کنند. اما همه مجلس‌ها فراز و نشیب داشته‌اند.

تا زمانی که احزاب در این کشور قدرت نگیرند و به مأموریت‌های اصلی خود عمل نکنند، یکی از مراکزی که همواره مورد حمله قرار خواهد گرفت، مجلس شورای اسلامی است؛ ضمن آن که باید درنظر داشت که رقابت سنگینی برای ورود به مجلس وجود دارد. حدود 3 هزار نفر برای نمایندگی مجلس کاندیدا و می‌شوند و در نهایت دست‌کم هزار نفر با هم رقابت می‌کنند.

حتی کسانی که احتمال تأیید صلاحیتشان وجود ندارد، خود را به نوعی محق می‌دانند و تلاش می‌کنند که مجلس را بکوبند. ما در این زمینه تجربه چهل‌ساله داریم و این مسأله‌ای طبیعی است.

مرآت: بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید تشکر می‌کنم.

انتهای پیام/ح

دیدگاه ها

باسلام اين آقاموقعي كه با يك نظرموافق نباشد يا شهرستان است يا مريض است يابنوعي توجيه ميكند ساز اصولگرايي ميزنه ولي رقص اصلاح طلبي ميكنه
ایمیل
مبادی رسمی مملکت رو هم بردی زیر سوال.......نشاسته،ذرت،دانه های روغنی و ....همش تراریخته هست جناب مهندس
ایمیل
حرفهای جناب نماینده اینقدر خنده دار و بی اساس و مضحکه که فقط باید تاسف خورد به حال خودمون....این جمله یک نماینده ست: آن‌گونه که من اطلاع دارم، محصولات تراریخته به صورت رسمی وارد کشور نمی‌شود اما از آن‌جا که ما با 15 کشور دنیا همسایه هستیم، این احتمال وجود دارد که از طرقی غیر از مبادی رسمی چنین محصولاتی وارد کشور شود که در این ارتباط هم با نیروهای نظامی صحبت شده که قدری قدرتمندتر از مرزها حراست کنند تا جلوی واردات چنین محصولاتی گرفته شود."بر فرض که این مواد قاچاق وارد بشن...چرا تو شرکتها از اون استفاده میشه؟نشان استاندارد چی؟کنترل نمیشن؟شرکتها برا کیه؟خواهشا به این نماینده بگید ملت رو کودن فرض نکنن.
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه