تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

گزارش مرآت از سلب حق مردم برای تنفس در هوای سالم!
در شرکت تولیدی شیمیایی کلران چه می‌گذرد؟/ محیط‌زیست: دو اخطاریه برای این شرکت صادر کرده‌ایم/ آلاینده‌ها توسط آزمایشگاه معتمد آنالیز می‌شوند
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
امید می‌رود که اطلاعات تکمیلی درباره میزان آلایندگی کلران در اختیار رسانه‌ها قرار بگیرد تا لااقل بدانیم که باید برای درمان چه بیماری‌هایی آماده باشیم!

به گزارش خبرنگار مرآت، آن‌ها که صبح‌ها شهر سمنان را از فراز یک بلندی دیده‌اند تأیید می‌کنند که در برخی از روزها، غبار چهره شهر را فراگرفته است. شب‌های بارانی یا طوفانی آشکارا این وضعیت را تعدیل می‌کند تا مهر تأییدی بزند بر این که هوای سمنان گهکاه عادی نیست! شهر سمنان در یک پستی واقع شده. باد غالب نیز از سمت شرق به غرب می‌وزد؛ بنابراین می‌توانید حدس بزنید که باد، چگونه رهاورد فعالیت برخی از شرکت‌ها و کارخانه‌ها در شهرک صنعتی را به سمنان می‌آورد و پستی موقعیت جغرافیایی، چگونه این رهاورد را در دل سمنان حبس می‌کند!

پیش‌تر عمده نگرانی‌ها معطوف به فعالیت شرکت فروسیلیس بود اما ظاهرا نباید نگرانی نسبت به فعالیت این شرکت ما را از دیگر شرکت‌ها غافل کند! بگذارید وارد یکی از مصادیق شویم! بررسی تصاویر مربوط به چند روز اخیر از شهرک صنعتی سمنان نشان می‌دهد که نوعی آلاینده که از این ناحیه و از خروجی شرکت تولیدی شیمیایی کلران سمنان منتشر می‌شود، آن منطقه را دربرگرفته و علاوه بر این، سایه‌ای شوم بر سر سمنان نیز افکنده است!

اگر به سایت شرکت تولیدی کلران مراجعه کنید، می‌بینید که این شرکت 32 سال است که در سمنان فعالیت می‌کند و امروز مساحت آن به بیش از 100 هزار متر مربع می‌رسد! ظاهرا این شرکت 200 تن گاز کلر در روز تولید می‌کند. برابر آن‌چه که در رسانه‌ها اعلام شده است، این شرکت تا پیش از شهریور امسال تنها با سرمایه‌گذاری 601 میلیارد ریالی بخش خصوصی اداره می‌شد و انواع مختلفی از مواد شیمیایی و اسیدی را تولید می‌کرد اما در هشتم شهریورماه سال جاری، با مشارکت و حمایت بانک ملی ایران، فازهای 5 و 6 این شرکت در حضور محمد شریعتمداری، وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت و وزیر کنونی کار و رفاه اجتماعی، عضو هیأت مدیره بانک ملی ایران و مسئولان استانی در سمنان به بهره‌برداری رسید تا مرحله جدیدی از کار این شرکت آغاز شود.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

شش سال قبل و یک تقدیر زیست‌محیطی!

بلایی که بر سر مردم سمنان نازل شده است ظاهرا ناشی از همین فازهای جدید است! جالب است بدانید که شرکت کلران در دی‌ماه سال 1391، به سبب نصب سیستم پایش لحظه‌ای، مورد تقدیر قرار گرفته بود! اما اکنون در تهدید سلامت مردم سمنان نقش ایفا می‌کند. ما برای بررسی این موضوع ابتدا به سراغ امامعلی فیروزپور بندپی، معاون فنی اداره‌کل محیط زیست استان سمنان رفتیم و مسأله را با وی در میان گذاشتیم.

فیروزپور با بیان این که ما به طور شبانه‌روزی فعالیت شرکت کلران را مورد پایش قرار می‌دهیم گفت:«ممکن است گاهی سیستم جوابگو نباشد و برای دقایقی آلایندگی اتفاق بیفتد اما گزارش‌های ما حاکی از عدم آلایندگی است و حتی برای 15 دقیقه فعالیت آلاینده این شرکت نیز دو اخطاریه صادر شده است و پس از آن بازدید مجدد نیز انجام شده است.»

فیروزپور با تأکید بر این که طی دو شب قبل(دوشنبه و سه‌شنبه) آلایندگی خاصی از سوی شرکت کلران مشاهده نشده است گفت:«با این وجود هفته قبل، فعالیت این شرکت آلاینده تشخیص داده شده و چنان‌که گفتم اخطاریه نیز برای شرکت صادر شده است.»

چهارشنبه گذشته و شنبه هفته جاری کلران را پایش کرده‌ بودیم

وقتی به فیروزپور می‌‌گویم که حجم غبار مشاهده‌شده نشان می‌دهد که ظاهرا سیستم‌ها بیش از 15 دقیقه دچار اختلال شده‌اند پاسخ می‌دهد:«این شرکت در چهارشنبه هفته گذشته و شنبه هفته جاری توسط کارشناسان مورد پایش قرار گرفته است.»

توضیح معاون فنی اداره‌کل محیط‌زیست در ارتباط با تصاویری که غبار شدید ناشی از فعالیت شرکت کلران را نشان می‌دهد چنین است:«اگر سمت سمنان عکس گرفته باشند، علائم غبار زیاد و بلکه چندین‌برابر میزان واقعی مشاهده می‌شود؛ اما بهترین مکان برای عکسبرداری، جاده مقابل فروسیلیس است؛ چراکه در آن منطقه دامنه کوه داریم و حرکت جریان هوا را نداریم! تجربه کاری ما در این زمینه، این امر را تأیید می‌کند.»

پرسش بعدی من از فیروزپور این بود که «آیا آلایندگی شرکت مذکور مربوط به فازهای جدید است؟» وی با رد این فرض، تصریح می‌کند:«خیر، مربوط به فازهای جدید نیست. آن‌ها اکنون خروجی غبارگیرها را هم دارند. مشکل خاصی نداشته‌ایم.»

آن‌چه خواندید مربوط به گفتگوی ظهر دیروز ما با فیروزپور بود؛ اما شب گذشته امیر ضیائیان، رئیس اداره نظارت و پایش اداره‌کل محیط‌زیست استان، حضورا وضعیت شرکت کلران را مورد پایش قرار داد. مشاهدات آن‌ها نیز نشان می‌داد که اوضاع خروجی بسامان نیست! مرآت در زمان حضور ضیائیان در محل، طی گفتگویی تلفنی،  پرسش‌هایی را با وی مطرح کرد. جالب است که در حالی که فیروزپور معتقد بود طی شب‌های گذشته شرکت کلران آلایندگی نداشته است، رئیس اداره پایش در ابتدای گفتگو ضمن تأیید گزارش مرآت مبنی بر آلایندگی شرکت، گفت:«ما برای این شرکت اخطاریه صادر کرده‌ایم. به نظر ما این شرکت در بخش تولید مشکلاتی دارد. بررسی‌های پیشین ما نشان می‌داد که آن‌ها استانداردها را رعایت می‌کردند اما اکنون آزمایشگاه معتمد باید بار دیگر خروجی‌ها را آنالیز کند تا ما نتایج را با استانداردهای خود تطبیق دهیم.»

انتشار ادامه‌دار ذرات را با چشم مشاهده می‌کنیم

ضیائیان با تأکید بر این که «این مسأله را پیگیری خواهیم کرد» گفت:«آن‌چه ما اکنون(شب‌هنگام چهارشنبه) با چشم مشاهده می‌کنیم بیشتر ذرات(داست) است و انتشار ذرات ادامه‌دار نیز هست و طبق تشخیص کارشناسی خودمان می‌گوییم که انتشار این ذرات مشکل‌آفرین است اما به هر حال این وضعیت باید مورد سنجش قرار بگیرد تا میزان و نوع آلایندگی مشخص شود؛ بنابراین اظهارنظر قطعی درباره میزان آلایندگی باید پس از سنجش‌ها صورت بگیرد.»

به رئیس اداره پایش محیط‌زیست استان می‌گویم که هر ثانیه فعالیت آلاینده این شرکت می‌تواند جان انسان‌ها را تهدید کند؛ با این حساب مهلتی که شما برای ترتیب اثر دادن به اخطاریه‌ها در نظر گرفته‌اید چقدر است؟ ضیائیان بار دیگر تأکید می‌کند که باید پس از سنجش‌ در این خصوص سخن گفت.

نکته مهم دیگر این که وقتی از فیروزپور سوال کردیم که آیا این آلایندگی‌ها مربوط به فازهایی است که اخیرا با حضور وزیر صنعت به بهره‌برداری رسیده، وی با قاطعیت این گزاره را رد کرد اما وقتی همین سوال را با رئیس اداره پایش در میان گذاشتیم، ضیائیان گزاره مذکور را تأیید کرد.

باید برای درمان چه بیماری‌هایی آماده باشیم؟

ما دامن سخن درباره شرکت کلران را همین‌جا برمی‌چینیم و امیدواریم که مسئولان محیط‌زیست استان سمنان به زودی در این‌باره روشنگری کنند و اطلاعات تکمیلی را در اختیار رسانه‌ها قرار دهند تا دست‌کم بدانیم در آینده باید خودمان را برای درمان چه بیماری‌هایی آماده کنیم! امیدواری دیگر این است که مسئولان شرکت کلران نیز خود را مقید به پاسخگویی به مردم سمنان بدانند و بابت تهدیدی که علیه سلامت مردم روا داشته‌اند، توضیح بدهند.

اما بگذارید در انتهای سخن، به مسأله مهم فروسیلیس هم بپردازیم. یک شکواییه باعث شده بود که شب گذشته رئیس اداره پایش، به فروسیلیس هم سری بزند. ما ساعاتی پیش از آن، درباره فعالیت این شرکت نیز از فیروزپور سوالاتی داشتیم. نکته قابل تأمل این بود که در حالی که پیش‌تر گفته می‌شد که شرکت فروسیلیس طرحی برای توسعه ندارد و تعطیلی چندی قبل صرفا برای تعمیرات بوده است؛ اکنون فیروزپور تصریح می‌کند که پس از طرح توسعه، اوضاع بهتر شده و مسئولان شرکت «دارند آلاینده‌ها را جمع می‌کنند»

به گفته فیروزپور دانشگاه تهران درباره فروسیلیس تحقیقاتی انجام داده و آیتم‌هایی را برای اصلاح به این شرکت اعلام کرده که اعمال شده است؛ ضمن آن که مدیریت جدید مقید است که جلوی این اتفاقات را بگیرد. اما او توضیح می‌دهد:«در هفته چند بار و هربار به مدت 5 دقیقه تا یک‌ربع، وقتی دما بالا می‌رود، خروجی‌ها را باز می‌کنند چراکه در غیراینصورت کیسه‌سوزی اتفاق می‌افتد که آلایندگی آن چندین‌برابر آلایندگی این چند دقیقه است!»

مرآت همچنان پیگیری موضوع آلایندگی برخی از شرکت‌های تولیدی را در دستور کار دارد. از شما خوانندگان گرامی تقاضا می‌شود دیدگاه‌های خود را در این ارتباط با ما در میان بگذارید.

 انتهای پیام/م

دیدگاه ها

با سلامبا شناختی که از مجموعه کلران دارم ، فقط به اطلاع می رسانم ، خروجی دیده شده دارای آنالیزهای دقیق بوده و هیچ گونه آلایندگی ندارد ، همچنین به دلیل ماهیت گازهای خروجی که جاذب رطوبت است ، نمای خروجی در زمانهایی که رطوبت محیط بالاست ، بیشتر است.لازم به ذکر است سال گذشته شرکت کلران به عنوان صنعت سبز ملی و به عنوان تنها واحد صنعتی از سمنان انتخاب گردید که جالب است آن خبر توسط خبرگزاری محترم مرات ، نه تنها اعلام نشد بلکه امروز نقد نیز قرار می گیرد.
ایمیل
باسلامیکی ازنزدیکان م در این شرکت مشغول فعالیت می باشد.این شرکت سال گذشته واحد صنعتی سبز بوده است و تا اونجایی که خبر دارم شرکت بسیار فعالیت در حوزه محیط زیست می باشد.هر گردی که گردو خاک نیست وهر غباری هم آلودگی ندارد.
ایمیل
خودتان یک روز بروید در شرکت تنفس کنید . عناوین مسخره خریدنی صنعت سبز !خنده دار استدر اروپا شرکت های تولید کننده کلر با آن استاندارد های عجیب و غریب رو به کاهش است .چرا ؟!!!
ایمیل
ضمنا توضیح داده شود به ازای مساحت بیش از 100 هزار متر مربع ذکر شده چه مقدار فضای سبز ایجاد شده است .‌درختچه های اطراف مشخص کننده صنعت سبز می باسند !
ایمیل
ضمنا مشخص بفرمایید به ازای مساحت بیش از 100 هزار متر مربع ، چه میزان فضای سبز ایجاد شذه است . درختچه های خشکیده اطراف شرکت نشانگر صنعت سبز می باشند !
ایمیل
اول بروید ملاکهای صنعت سبز را مطالعه کنید.مشکل همین کوته نگری به مسائل است .
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه