تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

بخش اول گزارش مرآت از سوءمدیریت انرژی در استان؛
مصرف چهارماهه آب یک دستگاه دولتی در سمنان: 2 میلیون و 300 هزار لیتر!/ مدیریت بحران یا بحران مدیریت؟/ ماجرای بخشنامه دردسرساز سال 88
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
سیستم سرمایشی یک ارگان دولتی در مرکز استان تنها طی 120 روزِ کاری هشت‌ساعته، بدون احتساب روزهای تعطیل، 2 میلیون و 300 هزار لیتر آب مصرف کرده است!

به گزارش خبرنگار مرآت، حال کره زمین خوب نیست! گازهای گلخانه‌‌ای از جمله دی‌اکسید کربن و سوختن سوخت های فسیلی، باعث ایجاد تغییرات اقلیمی در زمینِ ما شده‌اند؛ تغییراتی که یکی از جلوه‌های آن را در گرمایش زمین،کاهش بارش‌ها و یا سیل های ناگهانی می‌بینیم. آمارها نشان می‌دهد که 663 میلیون‌نفر در جهان، روزانه مجبورند 6 ساعت از وقت خود را صرف یافتن آب کنند! گزارش‌های رسمی منتشر شده در سال 2014، نشان می‌دهد که 768 میلیون‌نفر در جهان به منابع آب قابل اعتماد دسترسی ندارند و همچنین 1.3 میلیارد نفر در جهان از نعمت برق بی‌بهره‌اند!

عدم دسترسی به آب و انرژی، از عوامل مهم فقر در جهان

در سال 2013 فهرستی از 50 مخاطره که اقتصادهای جهانی را با بی‌ثباتی مواجه می‌کنند منتشر شد و در این فهرست، بحران کمبود آب به عنوان دومین مخاطره به لحاظ شدت اثرگذاری شناخته شده بود! دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی نیز پیش‌تر عدم دسترسی به آب و انرژی پایدار را یکی از عوامل فقر جهانی عنوان کرده بود. ما امسال این بحران‌ها را بیش از گذشته احساس کرده‌ایم.

اکنون اگر سری به استخر روزیه بزنید، آن را کاملا خالی از آب می‌یابید و این نمادی از بی‌آبی در سمنان است. این شرایط ما را بر آن داشت تا در گزارشی تفصیلی، به موضوع مهم مدیریت مصرف آب و انرژی بپردازیم. این گزارش حاصل گفتگوی خبرنگاران مرآت با سیداسماعیل ساداتی، پژوهشگر حوزه انرژی، دانشجوی دکترای تبدیل انرژی، استاد دانشگاه و کارشناس‌ارشد و مدرس مباحث مربوط به مقررات ملی ساختمان است.

تداوم رفتارهای مصرفی کنونی یعنی خاموشی‌های بیش‌تر و بی‌آبی‌های شدیدتر

در روزهایی که گرما به اوج خود می‌رسد ما گاه از روشن کردن یک کولر آبی ساده هم ناتوانیم؛ چراکه بی‌برقی و بی‌آبی دست به دست هم داده‌اند تا به ما بیاموزند که باید مدیریت مصرف را بیش از هر زمان دیگری جدی بگیریم. در چنین شرایطی ما به راحتی آب را هدر می‌دهیم و انرژی برق را بیهوده مصرف می‌کنیم! اگر ما به رفتارهای کنونی خود در حوزه مصرف ادامه دهیم؛ در سال‌های آتی باید خاموشی‌های بیش‌تر و بی‌آبی‌های شدیدتری را متحمل شویم.

استفاده بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی به شور شدن آب‌ها انجامیده است

این «ما» البته شامل همه ماست؛ هم مدیران دستگاه‌ها و هم عموم شهروندان. ما هرساله بیش‌تر از سال قبل از آب‌های زیرزمینی برای تأمین نیازهایمان استفاده می‌کنیم و این، ضمن افت سطح آب‌های زیرزمینی به شور شدن بیش‌تر این آب‌ها انجامیده است. این احتمال وجود دارد که چاه‌هایی که اخیرا در پارک سوکان و برخی نقاط دیگر در استان برای تأمین آب شرب، مورد بهره‌برداری قرار گرفته است حتی تا سال آینده هم جوابگوی نیاز ما نباشند.

اگر صنعت رونق بگیرد، بی‌آبی‌ها و خاموشی‌ها تشدید خواهد شد!

ما به شدت به برف نیازمندیم که متأسفانه به دلیل گرمایش زمین، روزبه‌روز از ما فاصله می‌گیرد و اخیرا مدیرکل هواشناسی سمنان اعلام کرد که استان سمنان به تدریج با برف خداحافظی خواهد کرد. تعداد روزهای گرم سال، همه‌ساله بیش‌تر و بیش‌تر می‌شود و این دقیقا یعنی ما آب کم‌تری در اختیار خواهیم داشت. این کمبودها در شرایطی وجود دارد که بخشی از صنعت سمنان به تعطیلی کشیده شده است! بنابراین می‌توانید تصور کنید که اگر به طور مثال 6 کارخانه دیگر در سمنان فعال شوند، چقدر به حجم کم‌آبی‌ها و خاموشی‌ها افزوده خواهد شد.

مصرف انرژی در ساختمان‌های ایران، 4 تا 5 برابر ساختمان‌های اروپایی است!

براساس آمار جهانی در ایران شدت مصرف انرژی از تمام کشورها بالاتر است و ۴ برابر متوسط مصرف انرژی در دنیا شدت مصرف انرژی بیشتری داریم؛ در این میان شدت مصرف انرژی الکتریکی ۳ برابر این مقدار بوده و این ناشی از یک مشکل نهادینه شده در مصرف انرژی کشور است. ذکر این نکته ضروری است که ایران به لحاظ دارا بودن منابع انرژی، در جایگاه دوم جهان قرار گرفته است اما با مطالعه این گزارش درخواهید یافت که سوء مصرف انرژی چگونه ما را در بن‌بست انرژی قرار داده است.

سمنان کمبود آب و برق نخواهد داشت اگر...

در چنین شرایطی پرسش نخست می‌تواند این باشد که چرا مصرف آب و انرژی در ساختمان‌های ما 4 تا 5 برابر ساختمان‌های کشورهای اروپایی است؟ این پرسشی است که در این گزارش به تفصیل به آن پاسخ خواهیم داد؛ اما اجمالا باید بدانیم که اگر مدیریت مصرف برق در ادارات و منازل اتفاق بیفتد، ما نه تنها مشکل کمبود برق نخواهیم داشت بلکه میزان زیادی از برق تولیدی، مازاد بر مصرف خواهد بود. بسیاری از مشکلات مربوط به کمبود آب هم با مدیریت مصرف قابل حل است.

ماجرای بخشنامه دردسرساز سال 88!

در فصل تابستان حدود دوسوم از انرژی‌های در دسترس ما صرف تولید سرمایش می‌شوند! سرمایشی که ایجاد آن هم به آب نیاز دارد ، هم به گاز و برق. اما فرق بین انرژی های فسیلی و آب این است که آب هم انرژی هست و هم مایه حیات ،لذا آب حائز اهمیت بیش‌تری است. جالب است بدانید که در سال 88 بخشنامه‌ای از سوی دولت صادر شد که بر اساس آن ارگان‌های مختلف مکلف شده بودند که از چیلرهای جذبی استفاده کنند؛ بخشنامه‌ای که بدون توجه به شرایط اقلیمی نقاط مختلف کشور به طور یکسان همه دستگاه‌های موجود در کشور را خطاب قرار داده بود. درصورتیکه بکارگیری سیستم های سرمایش مرکزی تراکمی و یا جذبی در بخش های اقتصادی و اجتماعی و در مناطق مختلف کشور، نیازمند بررسی و مطالعات جامع برای ارائه مناسب استفاده از این سیستم ها در کاربری ها، اقلیم ها و ظرفیت های گوناگون می باشد.

تبخیر و هدر رفت شدید آب در چیلرهای جذبی

چیلر جذبی برق کم‌تری مصرف می‌کند اما به این علت که سیستم عامل خنک کن در آن آب می باشد و این آب که گرمای محیط داخل را دریافت نموده جهت خنک شدن، به برج های خنک‌کننده هدایت شده و حرارت خود را به محیط بیرون منتقل می کند که در این پروسه مقدار آب زیادی در برج ها تبخیر میگردد، تبخیری به مراتب شدیدتر از تبخیری که در کولرهای آبی اتفاق می‌افتد. همچنین با توجه به سختی آب که هر ساله رو به افزایش می باشد، جهت جلوگیری از رسوب در دستگاه ها و لوله ها نیز هر بار جهت سرویس و نگهداری این سیستم ها آب زیادی هدر می رود. در این چیلرها از بویلر یا دیگ‌های بخار استفاده می‌شود که آب را از دمای حدودا 20 درجه به 95 درجه برساند که در این قسمت نیز دارای آلودگی زیست محیطی زیادی در اثر سوخت گاز طبیعی به محیط می باشد؛ لازم بذکر است که این چیلرها دارای راندمان بسیار پایینی می باشند.

چیلرها برای نقاط پرآب مناسب‌اند؛ نه شهرهایی مثل سمنان!

اشکال کار این‌جا بود که این چیلرها آب بسیار بسیار زیادی مصرف می‌کنند و بخشنامه مذکور باید در نقاطی اعمال می‌شد که به اندازه کافی آب موجود باشد؛ نه شهرهایی همچون سمنان که با کمبود شدید آب دست به گریبان هستند.

100 کولر آبی یا 27 کولر آبی؟ مسأله این است!

ما با کمک برخی از متخصصان وضعیت مصرف آب چیلرها را در شماری از ارگان‌های دولتی مورد بررسی دقیق قرار داده‌ایم. به طور مثال در یکی از ارگان‌های واقع در مرکز استان مصرف آب چیلر آن در 131 روز از روزهای گرم سال 1396 در 8 ساعت کاری، معادل مصرف آب 100 کولر آبی است؛ این در حالی است که تأمین مطلوب سرمایش ارگان مذکور تنها با 27 کولر آبی امکان‌پذیر است؛ و این یعنی روشن بودن بیهوده 73 کولرِ آبی بیش‌تر از حد نیاز!

همچنین مصرف گاز این چیلرها برای گرم کردن آب مورد نیاز خود در چهار ماه فصل گرم سال، به میزان تقریبی  24 برابر کل گاز یکساله یک ساختمان ویلایی می باشد.

حدود 2 میلیون و 300 هزار لیتر: مصرف سرمایش آب یک ارگان دولتی طی چهار ماه!

این آمار تنها مربوط به یک ارگان است و اگر لیتر به لیتر این مصرف‌های بیش از حد نیاز را با هم جمع کنیم به ارقام شگفت‌آوری دست خواهیم یافت. در یک نمونه، یک ارگان دولتی در مرکز استان تنها طی 120 روزِ کاری هشت‌ساعته( بدون احتساب روزهای تعطیل) ، 2 میلیون و 300 هزار لیتر آب جهت سیستم سرمایشی خود مصرف کرده است؛ یا ارگان دیگری طی همین مدت یک میلیون لیتر آب مصرف کرده است؛ این در حالی است که مصرف آب 365 روزِ کامل 24 ساعته یک خانوار شامل سیستم سرمایشی دو کولر درسال، شستشو، نظافت، حمام و ... ، 154 هزار لیتر است؛ به عبارت دیگر یک ارگان دولتی در مرکز استان، طی چهار ماه، 15 برابر مصرف یکسال یک خانوار، آب جهت سیستم سرمایشی مصرف کرده است!

اسپیلت‌های قدیمی ادارات و مصرف 5 برابری برق!

جدا از این، ما در سمنان ارگان‌هایی داریم که هنوز از اسپیلت‌های قدیمی مربوط به 5 تا 10 سال پیش را استفاده می‌کنند که به دلیل نداشتن اینورتور و سیستم‌های کاهنده از یک طرف و دیوارهای بدون عایق و پنجره های تک جداره از طرف دیگر، نسبت به اسپیلت‌های جدید، 3 تا 5 برابر برق بیش‌تری مصرف می‌کنند. درست است که در مجموع مصرف انرژی و آب در بخش خانگی بعلت تعداد مشترکین، بیشتر از ارگان‌های دولتی می باشد؛ ولی در برخی از ارگان ها مصرف آب، گاز و برق آنها در فصول گرم سال ده ها برابر ساختمان های مسکونی میباشد و اکثرا نوک پیکان توصیه به صرفه‌جویی، همواره توده مردم و بخش خانگی را هدف گرفته است.

ضرورت برخورد قانونی با مشترکان پرمصرف

متأسفانه با این دست مشترکان بسیار پرمصرف نیز چنان که باید و شاید برخورد قانونی نمی‌شود. البته این جریمه ها نیز فایده نخواهد داشت و همین سازمان ها این هزینه را از جیب دولت پرداخت خواهند نمود. تعریف یک شاخص به نظر بنده بهتر جواب خواهد داد. مثلا اینکه بعد از محاسبات مصرف انرژی از قبض ها و شبیه سازی ساختمان، هر سال ارگان ها بر اساس این شاخص مصرف انرژی خود را نسبت به سال قبل خود کاهش دهند. فرهنگ‌سازی در درازمدت برای کودکان و نوجوانان مسأله‌ای پراهمیت است. اما برخوردهای قانونی با این دست مشترکان علاوه بر این که جزئی از فرهنگ‌سازی است، مسأله‌ای اولویت‌دار نیز تلقی می‌شود. فارغ از موضوع مشترکان پرمصرف، باید درنظر داشت که مدیریت مصرف در بخش خانگی، در عین سادگی ضروری می باشد.

صرفه‌جویی 15 تا 20 درصدی در مصرف برق با نصب سایه‌بان و وسایل کاهش دهنده مصرف آب

یکی از موارد اصلی مصرف آب در کاربری های خانگی، استحمام و دوش حمام است. استفاده از سردوش های مناسب با قابلیت اختلاط آب و هوا، کنترل میزان جریان خروجی آب و حالت های مختلف پاشش، می تواند تا حدود ۵۰ درصد در کاهش مصرف آب موثر باشد. همچنین گذاشتن یک سایه‌بان ساده بر سر کولرهای آبی باعث صرفه‌جویی 10 تا 15 درصدی در مصرف برق و آب کولر می‌شود و صرفه‌جویی 15 تا 20  درصدی در مصرف برق و افزایش راندمان هم رهاورد نصب یک سایه‌بان بر سر کندانسور کولرهای گازی، باز بودن فضای اطراف آن، تنظیم دمای کولر بین 24 تا 26 درجه، شستشوی ماهانه و تمیزی فیلترها و سطح کویل اسپلیت ها و ..  می باشد. بنابراین برای صرفه‌جویی کافی است مردم در جریان وجود این تجهیزات و راهکارها قرار بگیرند.

مغازه‌های ارائه‌کننده آب تصفیه‌شده و هدررفت 40 تا 60 درصدی آب!

نکته بسیار مهم دیگر، هدررفت آب به واسطه دستگاه‌های تصفیه آب است. شاید نشنیده باشید که این دستگاه‌ها 40 تا 60 درصد از آبی که به آن‌ها وارد می‌شود را به فاضلاب منتقل می کنند. بنابراین می‌توانید حدس بزنید که در مغازه‌های ارائه‌کننده آب تصفیه چه حجمی از آب هدر می‌رود. تصفیه های خانگی نیز دارای دور ریز آب می باشند. اگر نیازمند تصفیه آب هستیم، باید از تکنولوژی‌های جدیدتر استفاده کنیم؛ و یا مجدد از آن آب دور ریز جهت کشاورزی و یا آبیاری استفاده نماییم. کما این که در برخی از ایالت‌های آمریکا از انرژی خورشیدی برای تصفیه آب استفاده می‌کنند.

هدررفت قابل توجه آب در جریان آبیاری فضاهای سبز شهری

در یک نگاه کلان هم منازل باید به لحاظ مصرف انرژی بهینه‌سازی شوند که در ادامه به این موضوع اشاره خواهیم کرد. از سوی دیگر بخش قابل توجهی از آبِ در دسترس، در بخش کشاورزی و نیز در جریان آبیاری فضاهای سبز شهری به هدر می‌رود، بی‌آن‌که کوچکترین نظارتی بر این حوزه وجود داشته باشد. مثلا چمن، برای رشد و سبز ماندن نیاز به مصرف بالایی به آب دارد. و تاثیری بر محیط زیست نداشته و فقط جنبه زیبایی دارد.

عمق فاجعه را در ورزشکاه تختی ببینید/ چمن؛ قاتل آب!

90 درصد از چمن‌ها باید داخل آب باشند تا بتوانند رشد کنند! و آبیاری چمن‌ها هم از یک ماه پیش از عید نوروز آغاز می‌شود. اگر سری به ورزشگاه تختی سمنان بزنید و نحوه آبیاری چمن‌های این ورزشگاه را از نزدیک ببینید متوجه عمق فاجعه و میزان عظیم هدررفت آب به واسطه آبیاری غرقابی چمن‌ها می‌شوید! پس همه ما باید بدانیم که چمن، قاتل آب است!

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانتصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانتصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانتصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانتصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانتصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

درختانی که با تانکر آبیاری می‌شوند

از این گذشته احتمالا شما هم دیده‌اید که درختان کاشته‌شده در جوی‌های آب، با تانکر آبیاری می‌شوند و حجم عظیمی از آب روانه پای درختان می‌شود! پرسش این است که آیا واقعا خریداری چند متر لوله برای آبیاری قطره‌ای درختان دشوار است؟ مسأله مهم دیگر هدررفت 60 درصدی آب در بخش کشاورزی به دلیل استفاده از روش‌های نادرست آبیاری است!

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

داده‌های غم‌انگیز مربوط به آبیاری زمین‌های کشاورزی در جنوب سمنان

رقم هدررفت 60 درصدی زمانی فاجعه‌آمیزتر خواهد بود که بدانید بیش از 90 درصد از آب موجود در بخش کشاورزی مصرف می‌شود. کارشناسان با بررسی نمونه‌ای آبیاری زمین‌های کشاورزی با استفاده از چاه حافظ سمنان به داده‌های غم‌انگیزی دست یافته‌اند. تصاویری که در زیر می‌بینید مربوط به خیرآباد و روستاهای اطراف آن است. به حجم آب در ابتدای مسیر دقت کنید و ببینید که چگونه در هر صد متر حجم قابل توجهی از آب، از دست می‌رود.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

مصرف آب در حوزه کشاورزی نیازمند مدیریت جدی است

در این روش آبیاری، تبخیر آب در هوای گرم تابستان بخش قابل توجهی از آب را از دسترس ما خارج می‌کند. در باغ‌ها هم اوضاع به همین منوال است. درست است که هر باغ یا زمین کشاورزی، حقابه‌ای دارد اما این یک ثروت ملی می باشد و به ملت تعلق دارد. مصرف آب در این حوزه به طور جدی نیازمند مدیریت است. و باز همه باید بدانیم که بیش‌ترین هدررفت آب در کشور متوجه بخش کشاورزی است. همانطور که در شکل های زیر مشاهده می گردد ،در گرمای 40 درجه سانتیگراد فقط در مدت  15 تا 20 دقیقه، این مقدار آب به داخل زمین نفوذ و قسمتی نیز تبخیر می گردد.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آب چاه؛ همان آب شربِ ماست!

برخی اوقات وقتی نسبت به هدررفت آب در حوزه کشاورزی و آبیاری فضای سبز شهری انتقاد می‌شود، عده‌ای می‌گویند این آب، آبِ چاه است! این افراد توجه ندارند که آب چاه همان آبِ شرب ماست با این تفاوت که کلر ندارد!

بخش بعدی این گزارش به زودی منتشر خواهد شد.

تنظیم: محسن حسن‌زاده

انتهای پیام/س

دیدگاه ها

گزارش جالب و دقیقی بود دستگاههای دولتی خود باید الگوی مصرف صحیح و بهینه باشند جای تاسف دارد
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه