شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

مرآت بررسی می‌کند؛
نارضایتی شهروندان از تغییر جهت خیابان‌های مرکزی شهر سمنان/ کارشناسان چه می‌گویند؟
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تغییر جهت دو خیابان مرکزی شهر سمنان در هفته های گذشته، سردرگمی و اعتراض شهروندان سمنانی را به دنبال داشته است.

به گزارش خبرنگار مرآت، بیست و چهارم فروردین ماه بود که مصوبه شورای ترافیک شهرستان سمنان در خصوص تغییر جهت دو خیابان پرتردد در مرکز شهر سمنان اجرایی شد. بر اساس این مصوبه، جهت تردد خودروها در خیابان طالقانی شمالی (حدفاصل میدان ارگ تا بلوار قدس) و خیابان رجایی شمالی (حدفاصل چهارراه شهید رجایی تا بلوار قدس) تغییر کرد. هرچند ابتدا اعلام شده بود که جهت تردد خودروها در خیابان قدس نهم واقع در ضلع جنوبی میدان مشاهیر نیز تغییر خواهد کرد اما این موضوع تاکنون عملیاتی نشده است.

البته از آنجا که مسئولان امر دو روز پیاپی تعطیل (جمعه و شنبه) را برای اجرای این تصمیم انتخاب کرده بودند، می‌شد حدس زد که حتی در میان خود تصمیم گیران نیز تردیدهایی در خصوص موفقیت آمیز بودن این طرح وجود داشته است.

واکنش منفی شهروندان به تغییرات اخیر

از همان روزهای نخست، اجرای این مصوبه با انتقادات گسترده‌ای از سوی شهروندان مواجه شد. گزارش میدانی خبرنگار مرآت حاکی از آن است که با گذشت چند هفته از اجرای این طرح، بسیاری از رانندگان وسایل نقلیه همچنان برای تردد از مسیرهای جدید دچار خطا می‌شوند که همین امر، استقرار عوامل پلیس راهور در خروجی‌های این دو خیابان را به منظور جلوگیری از ورود اشتباه خودروها به دنبال داشته است به گونه ای که در صورت غیبت عوامل پلیس، احتمال بروز حادثه وجود دارد.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

نظر فرمانده پلیس راهور شهرستان سمنان پیش از آغاز طرح

سرهنگ محمد عباسی فرمانده پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان سمنان یک روز پیش از اجرای این طرح در گفتگو با خبرنگار مرآت با تاکید بر اینکه پلیس راهور تنها یکی از اعضای شورای ترافیک محسوب می‌شود اظهار کرد: این موضوع، مصوبه سال 95 شورای ترافیک شهرستان سمنان بوده است که تاکنون به دلایلی مسکوت مانده است، البته برخی مسئولان اصرار داشتند تا این مصوبه در اسفندماه سال گذشته اجرایی شود اما اجرای آن به سال جدید موکول شد.

فرمانده پلیس راهور شهرستان سمنان افزود: این مصوبه به صورت موقت اجرایی می‌شود تا ترافیک عبوری مورد تحلیل و رصد قرار گیرد و تاثیرات آن بر ترافیک سایر خیابانها مشخص شود.

عباسی با بیان اینکه پلیس راهور پیشنهاد داده بود تا بازه زمانی کوتاهی برای اجرای این مصوبه درنظر گرفته شود گفت: همانطور که عرض کردم این مصوبه مربوط به سالهای گذشته بوده و شرایط امروز با آن زمان متفاوت است لذا شخصا معتقدم باید بررسی بیشتری برای اجرای این طرح صورت می‌گرفت اما چون مصوبه شورای ترافیک لازم الاجرا است پیشنهاد دادیم تا طرح در یک بازه زمانی کوتاه اجرایی شود.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانتصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

کارشناسان چه می‌گویند؟

احسان کاشی، کارشناس ترافیک سازمان نظام مهندسی استان سمنان در خصوص اجرای این طرح به خبرنگار مرآت گفت: متاسفانه مجریان طرح در طول اجرای این طرح بر اساس آزمون و خطا رفتار کرده‌اند، به عنوان نمونه یکی از موضوعاتی که در این طرح همچنان بلاتکلیف است تغییر جهت خیابان قدس نهم در ضلع جنوبی میدان مشاهیر است .

کاشی افزود: در حال حاضر بسیاری از اتوبوس‌ها از میدان مشاهیر وارد خیابان قدس نهم می‌شوند و چنانچه این خیابان یکطرفه شود امکان ورود اتوبوس‌ها از میدان به این خیابان وجود نخواهد داشت و از سویی دیگر نیز اگر این تغییر جهت رخ ندهد طرح ناقص خواهد بود.

این کارشناس ترافیک با انتقاد از رفتارهای غیرعلمی مجریان این طرح اظهار کرد: برخی افراد پیشنهادات غیرعلمی برای تحلیل حرکت خودروها ارائه کرده‌اند در صورتی که برای تحلیل بار ترافیکی معابر، نرم‌افزارهای متعددی وجود دارد که حتی برخی از شهرهای کوچک استان نیز از آن استفاده کرده‌اند اما این موضوع هنوز در مرکز استان جا نیفتاده است.

وی با بیان اینکه افرادی که صلاحیت ترافیکی ندارند نباید در خصوص معابر شهر بزرگی مثل سمنان تصمیم‌گیری کنند افزود: تصمیمات ترافیکی نادرست، پیامدهای منفی فروانی نظیر اتلاف وقت و انرژی شهروندان، سردرگمی رانندگان و چالش های اجتماعی را به دنبال دارد که شخصا شاهد اعتراضات شهروندان به این تصمیم بوده‌ام و در مواردی نیز از من خواسته‌اند تا موضوع را پیگیری کنم.

کاشی، قفل شدن تردد خودروها در میدان ارگ را یکی از پیامدهای منفی تصمیم اخیر دانست و گفت: مجریان طرح، هدایت گردشگران به میدان ارگ را یکی از دلایل این اقدام عنوان می‌کنند که باید از آنها سوال کرد آیا مدیران شهر بزرگی مانند اصفهان چنین ایده‌هایی را به عنوان مثال برای میدان نقش جهان اجرا کرده‌اند؟

این استاد دانشگاه تصریح کرد: آیا ذهنیت مدیران ما هنوز بر این اساس استوار است که گردشگران باید با خودرو وارد بافت قدیمی و بخش‌های گردشگری شوند؟

وی افزود: متاسفانه همین موضوع را در مورد مسجد تاریخی امام و مجموعه امامزاده یحیی (ع) نیز شاهدیم که خودروها تا نزدیکترین محل ممکن به بافت تاریخی ورود می کنند در حالیکه در شهرهای بزرگ، گردشگران به صورت پیاده از بافت‌های تاریخی شهر دیدن می‌کنند.

کاشی با بیان اینکه تا زمانی که مسئولان شهری صرفا به معبرگشایی خیابان‌های باهنر و امام حسین (ع) فکر می‌کنند شاهد اتخاذ چنین تصمیماتی خواهیم بود اظهار کرد: متاسفانه هیچ زیرساختی برای استفاده ویژه گردشگران و شهروندان از مناظر شهری وجود ندارد در حالیکه بارها از زبان مسئولان شنیده‌ایم معابر شهری باید انسان محور شوند.

کارشناس ترافیک سازمان نظام مهندسی استان با انتقاد از عدم توجه مدیران شهری سمنان به اصول علمی گفت: دنیا سالهاست روش آزمون و خطا در بخش‌های مختلف را کنار گذاشته است و پیش از اجرای چنین طرح‌هایی از نظرات کارشناسان بهره می گیرد.

وی ادامه داد: امروز حتی ماهرترین پزشکان جهان هم بدون تحلیل‌های قبلی از شرایط بیمار دست به عمل جراحی نمی‌زنند اما مدیران شهری سمنان با اعتماد به نفسی بالا و بدون مطالعات قبلی طرح‌های خود را اجرایی می‌کنند.

کاشی با یادآوری اجرای طرح‌‌های خلق الساعه در سالهای اخیر نظیر اعمال تغییراتی در محدوده پل شهید شاطری و میدان دریادار همتی گفت: متاسفانه هیچ یک از تصمیمات اتخاذ شده در سالهای گذشته مبنای علمی نداشته اند و معتثقدم یکبار برای همیشه باید با چنین تمصمیم گیری هایی خداحافظی کرد و چنین طرح‌هایی پس از نظرات دقیق کارشناسان اجرایی شوند.

این کارشناس ترافیک تاکید کرد: جهت خیابان‌های رجایی و طالقانی شمالی هرچه سریعتر باید به شرایط سابق بازگردد.

آیا مسئولان مرکز استان به انتقادات شهروندان توجه خواهند کرد؟

بدیهی است رضایت شهروندان باید به اولویت اصلی مسئولان شهر سمنان تبدیل شود چراکه مشکلات شهرستان سمنان بسیار فراتر از آن است که صرفا با نامگذاری خیابانها و یا تغییر جهت برخی معابر، بتوان از کنار آنها به سادگی عبور کرد.

به هر تقدیر باید منتظر ماند و دید آیا این طرح نیز به سرنوشت تغییرات سال گذشته میدان معلم که عذرخواهی رسمی فرماندار سمنان را درپی داشت دچار می‌شود و یا با وجود انتقادات فراوان شهروندان همچنان ادامه خواهد یافت؟! 

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

انتهای پیام/ش

دیدگاه ها

باسلام.خواهشا این حرف ها رو به گوش مسئولین برسونید.این مصوبه تغییر جهت خیابان ها در بلوار قدس کاملا کار اشتباه و غیر کارشناسی بود دلیلش هم اینه که قبلا بیشتر ترافیک تقاطع خیابان طالقانی با بلوار قدس در نزدیکی میدان مشاهیر بود ولی الان از میدان سعدی تا مشاهیر و بالعکس ترافیک نه تنها کمتر نشده بلکه بیشتر شده.هر روز از بعدازظهر تا اواسط شب ترافیک جلوی دوربرگردان خیابان تامین اجتماعی به شدت زیاد میشه بطوریکه حتی در بعضی مواقع قفل میشه.بهتره خیابان ها رو به حالت اولیه برگردونن.
ایمیل
به نظر من فکر خوبیه و باعث شده ترافیک در طول مسیر پخش بشه. واقعیت اینه که خیابانهای سمنان دیگه ظرفیت نداره
ایمیل
با سلام خیلی جالبه بعد از گذشت این همه مدت و نارضایتی هم شهریهایمان مسئولین همچنان دوست دارند یک پا به زور پای حرف و تصمیم خودشان استوار باشند خیلی برای خودم و همشهریهای خودم متأسفم حتماً باید منتظر اعتراض شدید باشیم ، واقعاً متآسفم
ایمیل
راستی یادم رفت به این نکته اشاره کنم که ما چقدر در سمنان رفت و آمد اتوبوس داریم که یک خط ویژه برای اتوبوس ها آن در فقط در یک خیابان اختصاص داده ام خیلی جالب است توجه کنید لطفاً :از چهارراه مازندران اتوبوس همراه ماشین ها وارد میدان ارگ میشوند یک دفعه ارگ به بالا (فقط در حد یک خیابان کوچک) خط ویژه گذاشتند که فقط اتوبوسها بروند بعد دوباره اتوبوس وارد خیابانی میشود که باید همراه ماشینها ادامه دهد واقعاً خودمان را ...... هیچ جوری تو مغر ما نمیگنجد فقط خواستیم کلاس بگذاریم که خط ویژه زدیم حتی تعداد اتوبوسهایی که از آنجا میگذرند 2 رقمی هم نمیشود وای از دست کارشناسان ..... (باسواد منظورم بود)
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه