تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

چرخش 180 درجه ای موضع استانداری سمنان در قبال شهردار جوان دیباج؛
دوره قبل هم لطف کردیم که امینیان را تأیید کردیم!/ آیا پای مسائل سیاسی در میان است؟
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
استانداری سمنان در حالی از تأیید حکم محسن امینیان به عنوان شهردار دیباج خودداری می کند که دو سال قبل رسما حکم شهرداری وی را تأیید کرده بود!

به گزارش خبرنگار مرآت، 23 آذرماه سال 94 بود که اعضای شورای اسلامی و بخشدار بخش مرکزی دیباج در دفتر امام جمعه این شهر حضور یافتند تا محسن امینیان را به عنوان شهردار دیباج معرفی کنند. حکم امینیان یک روز پیش از این، توسط استاندار سمنان تأیید شده بود.

امینیان که با مدرک کارشناسی ارشد مکانیک و استاد دانشگاه آزاد اسلامی دامغان است، حدود 2 سال مابین سال های 94 تا 96 در کسوت شهردار دیباج به شهروندان این شهر خدمت کرد.

با پایان یافتن دوره چهارم شورای اسلامی شهر دیباج و آغازبکار دوره پنجم این شورا، طبیعتا بار دیگر مسأله انتخاب شهردار مطرح و محسن امینیان مجددا به اتفاق آراء اعضای شورا به عنوان شهردار دیباج انتخاب شد.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

این انتخاب اما به مذاق استانداری سمنان خوش نیامد و استاندار سمنان حکم شهرداری امینیان را تأیید نکرد! پس از این عدم تأیید، استانداری سمنان به طور رسمی به شورای اسلامی شهر دیباج اعلام کرد که باید فرد دیگری را به عنوان شهردار انتخاب کنند. استانداری سمنان دلیل این امر را مجرد بودن شهردار 34 ساله دیباج عنوان کرده است؛ این در حالی است که امینیان، دو سال قبل نیز که از سوی استاندار سمنان مورد تأیید قرار گرفت، مجرد بود!

اما قانون درباره شرایط انتخاب شهردار چه می گوید؟ بر اساس ماده نخست «آیین نامه اجرایی شرایط احراز سمت شهردار»، کسانی را می توان به سمت شهردار انتخاب کرد که «حتی المقدور» متأهل و دارای حداقل 25 سال سن و 5 سال سابقه اجرایی در موقع انتخاب شدن باشند.

ما برای پیگیری این موضوع با رئیس و یکی از اعضای شورای اسلامی شهر دیباج به گفتگو نشستیم.

قادری: استانداری می گوید امینیان به دلیل متأهل نبودن نمی تواند شهردار شود!

حسن قادری، عضو شورای اسلامی شهر دیباج با بیان این که تمرکز استانداری سمنان بر دو مسأله ی قانونی است، می گوید:«در قانون آمده است که شهردار حتی المقدور باید متأهل باشد؛ بنابراین متأهل بودن یک الزام قانونی نیست با این وجود استانداری سمنان می گوید به دلیل این که آقای امینیان تأهل اختیار نکرده است، نمی تواند شهردار شود! حرف ما این بود که شما 2 سال قبل هم با همین شرایط حکم شهرداری ایشان را تأیید کرده بودید!»

پاسخ استانداری سمنان به مسئولان شورای اسلامی شهر دیباج در نوع خود جالب توجه است.

قادری می گوید: مسئولان استانداری سمنان در واکنش به این مسأله که آقای امینیان دو سال قبل نیز با همین شرایط به عنوان شهردار دیباج تأیید شده بود گفتند در آن زمان استاندار شخص دیگری بوده و مجموعه استانداری خواسته اند مساعدتی بکنند! اما ما می خواهیم به صورت قانونی این مسأله را دنبال کنیم.

مسأله موردنظر استانداری در قانون به صراحت نیامده است

 عضو شورای شهر دیباج ادامه می دهد: استانداری می گوید «مسائل سیاسی در عدم تأیید حکم شهردار دخیل نبوده است و ما صرفا بر قانون تأکید می کنیم»، در حالی که مسأله ای که عنوان می کنند در قانون به صراحت نیامده است.

علی اکبر سفیدیان رئیس شورای اسلامی شهر دیباج نیز پاسخ استانداری سمنان را در قبال این تناقض رفتاری اینگونه توصیف می کند:«استانداری سمنان می گوید دو سال قبل، نظر استاندار اینگونه بوده! می گویند ما با وساطت برخی افراد حکم شهردار را تأیید کرده بودیم. ما با استاندار سمنان و مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری نیز جلساتی داشتیم اما آن ها می گویند آقای امینیان فاقد شرایط تعریف شده در آیین نامه اجرایی احراز صلاحیت شهردار است. استانداری می گوید در دوره قبل نیز لطف کرده بودیم که حکم او را تأیید کردیم اما در این دوره می خواهیم طبق مُر قانون عمل کنیم.»

رئیس شورای شهر دیباج با بیان این که اعضای این شورا 4 ماه در برابر نظر استانداری مقاومت کرده اند، گفت:« تلاش فراوانی کردیم تا تأییدیه حکم شهردار را بگیریم اما نمی شود که بیش از 4 ماه اوضاع شهر را معطل بگذاریم. به مصلحت نیست که شهر 4 ماه بلاتکلیف باشد. شاید استانداری سمنان ادله ای داشته باشد که به ما نگفته است! اگر چیز دیگری پشت پرده وجود داشته باشد من از آن بی اطلاع هستم. البته شهردار میامی نیز توسط استانداری سمنان تأیید نشد و روند انتخاب شهردار در این شهر نیز دوباره طی شده است.»

سفیدیان با تأکید بر این که ذات فعالیت در شهرداری سیاسی نیست، تصریح می کند:«نفس کار شهرداری خدمت رسانی است؛ با این حساب مهم نیست که شهردار این طرفی باشد یا آن طرفی! دیباج آنقدر گرفتاری دارد که نمی تواند به مسائل سیاسی بپردازد. طرح های عمرانی ما به دلیل نبود بودجه تعطیل شده است و با این حساب به هیچ وجه فرصت پرداختن به مسائل سیاسی را نداریم»

رئیس شورای شهر دیباج: همچنان امیدواریم که امینیان تأیید شود

وی امینیان را فردی بسیجی و توانمند توصیف می کند و از احتمال معرفی یک شهردار جدید به استانداری سمنان خبر می دهد. با این تفاسیر رئیس شورای شهر دیباج همچنان امیدوار است که استانداری سمنان در تصمیم خود تجدیدنظر کند.

استانداری سمنان به لحاظ قانونی مرجع رسمی تشخیص امکان یا عدم امکان تأیید حکم شهرداران است؛ اما دوگانگی عملکرد در برابر یک مسأله واحد موضوعی است که استانداری سمنان باید در خصوص آن نسبت به افکار عمومی پاسخگو باشد. پسندیده نیست که فردی که دو سال قبل با همین شرایط حکم شهرداری خود را از استانداری سمنان دریافت کرده بود، اکنون با دلایل نه چندان روشن از خدمت به همشهریان خود بازبماند.

به نظر می رسد که این رفتار به نوعی نادیده گرفتن رأی و نظر مردمی است که به اعضای شورای شهر خود اعتماد کرده اند و این برای مجموعه دولت پسندیده نیست که آراء مردم را نادیده بگیرد. هرچند که برخی از شنیده ها از دخیل بودن موضوعات سیاسی نظیر حمایت شهردار جوان دیباج از رقیب رئیس دولت دوازدهم در انتخابات اخیر حکایت می کند.

مرآت آماده انتشار پاسخ مسئولان امر در این خصوص خواهد بود.

انتهای پیام/ز

دیدگاه ها

سلام دوستان مرآت ممنون از گزارش های خوب تون ولی شما در همین گزارش دچار تناقض هستید.همه سعی شما در نگارش این یادداشت براین بوده که اینطور القا کنید که شهرداری جای رفتارهای سیاسی نیست و استانداری راجع به این موضع با این رویکرد دچار اشتباه شده است.از طرف دیگر در انتها عنوان کردید که چون ایشان از آقای رئیسی حمایت کردند حکم شان تائید نمی شود.خب اگر رفتار سیاسی در قبال شهرداری بد است باید برای همه بد باشد، چطور اگر استاتداری به دلایلی که شما عنوان کردید که البته من موافق دلایل شما نیستم و به ان اعتقادی ندارم، مرتکب رفتار غیر اصولی و بد شده است و شما انرا تقبیح می کنید.چرا موضع گیری سیاسی یک شهردار را آن هم زمانی که از کلیه وسایل و امکانات بیت المال استفاده می کند و برای پیشبرد اهداف و ذهنیات شخصی اش در راستای حمایت از یک کاندیدای خاص را بد نمی دانید.بالاخره یک بام و دو هوا که نمی شود.چون افکار سیاسی این آقا به شما نزدیک است حمایتش از آقای رئیسی در انتخابات بلامانع و بلا اشکال است.اما رفتار دولت به جهت اختلاف سلیقه با شما نادرست است.امیدوارم همانطور که خودتان همیشه بر لزوم گفتگوی دوجانبه و پاسخگویی تاکید می کنید، این نظر را در سایت منتشر نمایید تا میزان پایبندی شما به وعده هایتان مشخص گردد.یا علی
ایمیل
سلام برادري كه با گرايش سياسي اين مطلب را بعنوان كامنت درج كرديد اولا در خصوص آقاي امينيان هيچ مدركي دال بر گرايش ايشان بسمت خاصي وجود ندارد واين يك انگ سياسي براي ايجاد اشكال در انتصابشان است ثانيا آيا واقعا برغم مشكلات عديده در كشور و شهر ديباج ميشود فردي را با توجه به خواست نمايندگان مردم(شورا) واصرار آنها در انتصاب آقاي امينيان بعنوان شهردار رد صلاحيت كرد چه طرفدار آقاي رييسي باشدو چه آقاي روحاني هردو از دلسوزان نظام وانقلاب هستند چرا بايد ما جزيره اي و كوچك فكر كنيم بياييم دست در دست همديگر و با استعانت از خداي بزرگ و همت مردم كشور رابسازيم وخود را مديون خون شهدا نكنيم
ایمیل
چقد هم تعجب کردید. اخر اگه شما قد یه ارزن وجدان کاری دارید یکبار هم بزنید مثلا فلان نماینده و فلان کاندیدا را شورای نگهبان تایید و سال بعد چرا ردصلاحیت کرد. ولی شما بیمارید فقط یک طرف را می بینید با این سایت ...هیچگاه کسی حرف تان را باور نمی کند ضمنا قانون گفته باید متاهل باشد حرف شمای عقب افتاده چیست
ایمیل
دعوا نداره زنش بدید
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه