تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

گفتگویی خواندنی با خاله قاصدک بچه ها؛    
دنیا را از دریچه نگاه کودکان می نگرم/ کودک درونم هیچ گاه بزرگ نمی شود
مجری برنامه کودک و نوجوان مرکز صدا و سیمای سمنان با اشاره به اینکه کودک درونم هیچ گاه بزرگ نمی شود، گفت: دنیا را از دریچه نگاه کودکان می نگرم.

به گزارش خبرنگار مرآت، درست شبیه آنچه در تلویزیون می بینید پراست از ذوق زدگی ها و هیجانات کودکانه که به راحتی ابرازشان می کند.

«مریم نصیری» مجری جوان و خوش رویی است که از 13 سالگی وارد صدا و سیمای مرکز سمنان شد وفعالیت هنری خود را شروع کرد و کودکان و نوجوانان سمنانی، وی را به عنوان " خاله قاصدک" می شناسند.

این مجری جوان صدا و سیمای سمنان در سال 94  در ارزیابی سازمان صدا و سیما بین مجریان کودک مراکز کشور مقام دوم را کسب کرد.

به مناسبت "هفته ملی کودک" با هماهنگی روابط عمومی صدا و سیمای مرکز سمنان با مریم نصیری یکی از مجریان موفق کودک و نوجوان این مرکز به گفتگو پرداختیم که در ادامه بخوانید:

مرآت-خودتان را معرفی کنید؟

مریم نصیری متولد مهر ماه 1370، فارغ التحصیل کارشناسی آموزش زبان انگلیسی هستم.

مرآت-از چه سالی فعالیت خود را آغاز کردید؟

از دوران ابتدایی عضو فعال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شدم و در زمینه تئاتر، سرود، کتاب خوانی و قصه گویی فعالیت کردم که در سال 83 در رشته کتاب خوانی و قصه گویی در استان مقام اول را کسب کردم که اسم بنده در مجله ای به چاپ رسید و تهیه کننده ای که این مجله را خوانده بود با من تماس گرفت و همان باعث شد تا به صدا و سیما بیایم.

 در پی آن و بدلیل علاقه به کار با کودکان در سال 83 با پذیرفته شدن در تست به عنوان مجری و قصه گو با برنامه کودک سیمای مرکز سمنان همکاریم را شروع کردم و تا کنون این همکاری ادامه دارد.

در سال 94 در ارزیابی سازمان صدا و سیما بین مجریان کودک مراکز کشور مقام دوم را کسب کردم. در حال حاضر علاوه بر فعالیت در تلویزیون بعنوان مدرس زبان انگلیسی کودکان و نوجوانان هم فعالیت می کنم.

مرآت-کار کودک را چرا انتخاب کردید؟ چه کسی مشوقتان بود؟

از کودکی قبل از اینکه به مدرسه بروم به شدت اهل نوشتن بودم با وجود اینکه سواد نداشتم من قصه، داستان کوتاه را می گفتم پدر یا مادرم آن را می نوشتند که این زمینه ای شد که خانواده ام پی به علاقه ام در این زمینه ببرند و با رفتن به مدرسه عضو کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان شدم و فعالیتم پیشرفت کرد.

 پیشرفت های بنده بعد از لطف خداوند به علت تشویق پدر و مادرم بود که این باعث شد که این کار را ادامه دهم.

مرآت- چطور شد نام خاله قاصدک را برای خود برگزیدید؟

بچه ها تا سال 89 مرا به اسم خاله می شناختند منتهی اسم مشخصی نداشتم.

سال 89 با نویسنده و تهیه کننده برنامه، نشستی برگزار کردیم تا اسمی برای مجری کودک انتخاب کنیم که در تمامی فصل ها قابل استفاده باشد و بچه ها آن را نشنیده باشند و یک تصویر قشنگی در ذهنشان تداعی شود که چندین اسم همانند خاله باران و... پیشنهاد شد و در نهایت قاصدک را پیشنهاد دادم که نماد برآورده شدن ارزو برای بچه ها است و تصویر قشنگی برای بچه ها دارد و تهیه کننده و بقیه عوامل برنامه آن را تایید کردند.

مرآت- مهمترین خصوصیت کودکان از نگاه شما چیست؟

 ما بزرگتر ها فکر می کنیم کودکان به مسائل پیرامون خود نگاه سطحی دارند اما حقیقت آن است که آنها از مسائل درک بسیار بالایی دارند و متناسب با سن و سال خود به موضوعات نگاه عمیقی دارند. بنابراین درک کودکان از مسائل و مفاهیم زندگی از آنچه که ما بزرگتر ها فکر می کنیم خیلی بیشتر است.

مرآت-با کودکان باید چگونه برخورد و رفتار کرد؟

طبق آنچه که روانشناسان می گویند برخورد ما بزرگتر ها با بچه ها از بدو تولد تا 7 سالگی شخصیت آینده آنها را  شکل می دهد . پدر و مادرها، معلمان و مربیان و همه کسانی که به هر نحو با کودکان در ارتباط هستند باید علم و دانش و آگاهی برخورد با آنها را بیاموزند که مطالعه بخصوص برای کسانی که با تعلیم و تربیت کودک سر و کار دارند یک راه نجات است.

مرآت-دنیای کودک به نظر شما چه شکلی است و تفاوت نگاه آنها با بزرگترها چیست ؟

دنیای کودکان سرشار از رنگها، زیبایی ها و لطافت است که در آن اثری از کینه، دشمنی، ریا و پلیدی نیست و چقدر خوب است که ما بزرگتر ها سعی کنیم که دنیای آنها را به همان شکل نگه داریم و پیش فرضهای خودمان را که ناشی از تجربیاتمان از زندگیست را به آنها منتقل نکنیم و دنیای بچه ها را با امید بخشی زیاد و تصویر سازی های زیبا از دنیا ، کامل کنیم.

مرآت-به نظر شما کار برای کودکان باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

برای کار با کودک باید یک کارشناس ماهر باشیم  و مهمترین ویژگی این است که باید کودک درون خود را بسیار شاداب و زنده نگه داریم تا بتوانیم به دنیای آنها ورود پیدا کنیم و با آنها همراه شویم.

کسانی که با بچه ها کار می کنند باید روحیات خاصی داشته باشند و به دنیای بچه ها نزدیک باشند و در غیر این صورت نمی توانند به کار کردنشان برای بچه ها ادامه دهند.

مرآت- چه پیشنهادی برای جذاب شدن برنامه کودک دارید؟

خانواده ها باید در برنامه شرکت کنند طوری باشد که مشارکت پدر و مادر و بچه ها با هم باشد که یکسری مسائل روانشناسی در قالب سرگرمی و نشاط به آن ها آموزش داده شود.

مرآت- بنظرتان چگونه باید مذهب برای بچه ها تبیین و آموزش داد که آن را بپذیرند و با اصول آن همراه شوند؟

کاری که در تمام طول سال انجام می دهیم طوری است که بتوانیم بچه ها را به امامان و پیامبر نزدیک و یک رابطه صمیمانه بین آنها و الگوهایشان ایجاد کنیم.

از طریق قصه ها این امر میسر می شود چراکه بچه ها قصه گفتن و شنیدن را دوست دارند همان طور که قرآن قصه محور است می توانیم از قصه های قرآنی برای آنها استفاده کنیم.

مرآت-شیرین ترین خاطره خود را در دوران مجری گری بفرمایید؟

در سال 93 تعدادی دانش آموز از مدارس روستایی در استان سمنان به برنامه مان آمدندو در آن برنامه به ما گفتند که ما 5 سال است که در مدرسه مان سیستم گرمایشی نداریم و شرایط درس خواندن برایمان خیلی سخت است که ما در برنامه این موضوع را مطرح کردیم و از مردم و افراد خیر برای رفع این مشکل کمک خواستیم  و بعد از 20 روز مدیر آن مدرسه با ما تماس گرفت و گفت: فرد خیری با دیدن این برنامه هزینه تامین سیستم گرمایشی و سرمایشی مدرسه  را تقبل کرده است و این برایم خیلی شیرین بود.

مرآت- کار با کودکان چه تاثیری در زندگی شما گذاشته است؟

اگر بخواهم در یک جمله خلاصه کنم باید بگویم که حالم خوب است، دنیای من پر رنگ و شور و نشاط کودکی ست، گاهی در حین کار به خودم می آیم و می بینم نیم ساعت است که دارم شعرهای کودکانه زمزمه می کنم، از کوچکترین چیزها لذت می برم و برای خنده دنبال بهانه های بزرگ نیستم.

دنیای بکر کودکی ام هنوز با من است، دست نخورده و پر از آب و رنگ.

من هنوز صندوقچه ای از عروسک دارم و تک تک شان را عاشقانه دوست دارم. دلم می خواهد به همه ی آدم بزرگ ها بگویم لطفا زیاد بخندید و زندگی را سخت نگیرید.

مرآت- حرف آخر.....

بودن کنار بچه ها یکی از بزرگترین سعادت های دنیاست از خداوند به خاطر این نعمت بزرگ ممنونم و مدیون دو فرشته ی زندگیم یعنی پدر و مادرم هستم که بهترین یار و مشوق من بودن و  زندگیم را سرشار از مهر و عشق کردند و شکرگزارم به خاطر حضور همسری مهربان و فرهیخته در زندگیم.

شبکه اطلاع رسانی مرآت از تعامل و همکاری صمیمانه صدا و سیمای مرکز سمنان به خاطر تهیه مصاحبه از مجری برنامه کودک این مرکز کمال تشکر را دارد.

انتهای پیام/ع

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

دیدگاه ها

سلام امید وارم همیشه موفق باشید
blwky1379@gmail.com

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه