تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

یادداشت؛    
مراقب باشیم "حاجی گرینوف ها" جوانان را از مساجد فراری ندهند!
باید بپذیریم سطحی نگری نسبت به جوانان در بسیاری از اماکن دینی و مذهبی یکی از اصلی ترین دلایل کمرنگ شدن حضور این قشر در اینگونه فضاها است.

یادداشت اختصاصی مرآت- "30 مرداد" روز جهانی مسجد فرصت مغتنمی است تا ضمن گرامیداشت این نهاد مقدس و معنوی، به آسیب شناسی رفتارهای صورت گرفته در برخی از مساجد کشور طی سالهای اخیر بپردازیم.

بی تردید آنچه فضای مسجد را از سایر موقعیت ها متفاوت می کند بعد معنویت و رنگ و بوی خدایی آن است. در مسجدی که سازه هایش مدرن، ساختمانش شیک و امکاناتش اصطلاحا به روز شده باشد اما فرصت خلوت با خدا را از مخاطبش بگیرد بی اغراق نقض غرض صورت گرفته است. هرچند اقدامات سخت افزاری صورت گرفته در توسعه و تجهیز مساجد طی سالهای اخیر ستودنی و قابل تقدیر است اما تقویت این پایگاه مهم و دیرین، نیازمند تقویت ابعاد نرم افزاری و محتوایی است. چه بسیار مساجد کهنی که با یک بازسازی ساده، زمینه حضور پرشور اقشار مختلف مردم بویژه جوانان را فراهم آورده و چه بسیار مساجدی که با وجود امکاناتی گسترده در اتصال صفوف نمازگزاران خود به بخش بانوان نیز با مشکل مواجه شده اند.

بدون تعارفات رایج، یکی از موضوعاتی که در سالهای اخیر در بین اهالی مساجد بویژه جوانان به چالشی مهم تبدیل شده است نحوه برخورد و ارتباط برخی بزرگان و ریش سفیدان مساجد با این قشر از جامعه است. در جامعه ای که ابزار غفلت از یاد خدا به وضوح در آن خودنمایی می کند حقا و انصافا باید قدردان آن جوان و نوجوانی بود که از راه های دور و نزدیک خود را به مسجد می رساند تا ساعاتی در یک مراسم دینی و معنوی حضور داشته باشد. این اما گوشه ای از ماجرا است. تاریخ اسلام و نیز ایران پر است از جوانانی که گوی سبقت را از بزرگان خود ربودند و مسجد را به نرده بانی برای صعود و جاودانه شدن مبدل ساختند.

در این میان متاسفانه در سالهای اخیر، غفلت بزرگان و عناصر محوری برخی از مساجد، گوشه گیری و بعضا طرد جوانان و نوجوانان از محیط و حال و هوای مساجد را به دنبال داشته است که اگر نیک بنگریم ریشه این موضوع به ضعف برخی پیشکسوتان مساجد در برقراری ارتباط سازنده و صمیمی با جوانان و عدم درک فضای ذهنی این قشر پرشور و با انگیزه باز می گردد.  

باید بپذیریم سطحی نگری و ظاهربینی نسبت به جوانان در بسیاری از شرایط و موقعیت ها و بویژه اماکن دینی و مذهبی یکی از اصلی ترین دلایل کمرنگ شدن حضور جوانان در اینگونه فضاها و هدایت ناخودآگاه آنها به مسیری است که انتهایی مبهم و پرتردید دارد.

از آن سو نیز هستند مساجدی که با شناختی دقیق از اقتضائات جوانان و نوجوانان و با محوریت امام جماعت خود از این ظرفیت برای اثرگذاری بر محیط معنوی خود بهره گرفته و توانسته اند مدلی از یک اجتماع پویا و سازنده را در میان انبوه نامهربانی ها و التهابات ارائه کنند.

صادقانه بگویم چنانچه متولیان و دست اندرکاران مساجد، زیست خود را با فضای ذهنی جوانان همراه کنند انبوهی از مشکلات و معضلات فرهنگی و اجتماعی از این سرزمین رخت می بندد و از آن سو اگر روند آسیب زای کنونی همچنان ادامه یابد شاهد چالش های فراوانی در نسل های پیش رو خواهیم بود که دامان متولیان و دلسوزان مسجد را نیز خواهد گرفت.

مسعود تبریزی

انتهای پیام/ر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

دیدگاه ها

مسجد ما هم همینطور هست تو رو خدا یه کاری کنید جوان ها دارن میپرن از مساجد
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه