تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

واکنش نمایندگان استان سمنان به قرارداد نفتی توتال؛
اصلاحیه قرارداد نفتی به مجلس ارائه نشد/ ضرورت گسترش روابط اقتصادی ایران در پسابرجام
نمایندگان استان سمنان با مطرح شدن الگوی جدید قراردادهای نفتی موسوم به IPC با وجود اشکالات فراوان آن را برای کشور مفید می دانند.

به گزارش خبرنگار مرآت، قرارداد 20ساله توسعه فاز 11 پارس جنوبی با کنسرسیومی به‌رهبری شرکت توتال فرانسه در روزهای اخیر در حالی که هنوز ابهامات متعددی در خصوص مدل جدید قراردادهای نفتی ایران وجود داشت و برخی کارشناسان نسبت به امضای قراردادهای نفتی بر اساس مدل جدید پیش از شفاف‌سازی کامل و انجام کامل اصلاحات در این مدل هشدار داده‌ بودند، امضا رسید.

در همین خصوص؛ شبکه اطلاع رسانی مرآت با نمایندگان استان به گفتگو پرداخت که در ذیل آمده است:

قرارداد نفتی با توتال به مجلس ارائه نشد

سید حسن حسینی شاهرودی نماینده مردم شهرستان های شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مرآت با محوریت "قراردادهای نفتی" گفت:  متن قرارداد نفتی با شرکت توتال به مجلس نیامده است باید این قرارداد به مجلس بیاید تا کمیسیون انرژی نظرش را اعلام کند.

وی با بیان اینکه این قرارداد هنوز به مجلس ارائه نشده تا نمایندگان ببینند ایرادی دارد یا نه، افزود: باید با بررسی قرارداد نفتی توتال ببینیم الزاماتی که در کمیته چند جانبه برای انحصار منابع ملی تصویب شده بود در این قرارداد رعایت شده است یا نه.

نماینده شاهرود و میامی در مجلس  با بیان اینکه  از نظر قانونی و رسمی الزامی ندارند که قرارداد را به مجلس ارائه دهند، گفت: اگر مجلس و کمیسیون انرژی درخواست ارائه قرارداد نفتی را کنند قطعا ملزم به شفاف سازی هستند.

حسینی با اشاره به اینکه دولت با امضای قرارداد نفتی به دنبال منافع اقتصادی است، بیان کرد: ایران با امضای این نوع قراردادها یک قدم به اجرایی شدن برجام نزدیک می شود.

وی با توجه به اینکه با این نوع قراردادها از نظر سیاسی،  پیشرفتی در برجام دیده می شود، صریح کرد: وقتی با یک شرکت معتبر اروپایی آمریکایی قراردادی بسته و تضامینی از آن گرفته می شود تا منابعشان را به کشورمان بیاوردند و سرمایه گذاری انجام دهند یعنی یک قدم به تعهداتی که طرف های غربی در 5+1 جهت اجرایی شدن برجام به ایران دادند نزدیک شده ایم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه نوع قراردادها، منافع اقتصادی و مادی ملاک است، گفت: با توجه به منافع سیاسی پیش رویی که در اجرایی برجام خواهیم داشت آیا این نوع قراردادها منافع اقتصادی متناسبی برای ایران دارد؟و یا یک قرارداد ترکمنچای برای کشورمان خواهد بود؟ این جای تامل دارد و باید قرارداد بررسی شود تا ببینیم چگونه است.

وی با اشاره به اینکه تکنولوژی روز دنیا در استخراج منافع نفتی با اجرای این قرارداد به داخل ایران می آید، افزود: 20 تا 25 درصد ذخایره نفت مخازن زیر زمینی که با تکنولوژی روز کشورمان امکان استخراج آن وجود ندارد با تکنولوژی های خارجی قابل برداشت خواهد بود.

دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: طبق این قرارداد قرار است از متخصصین ایرانی استفاده شود که همراه با انتقال تکنولوژی نیروهای آموزش می بینند تا در موارد مشابه  طی سال های آینده بی نیاز ازانعقاد قرارداد با کشورهای بیگانه باشیم.

وی درخصوص ارتباط با کشورهای غربی گفت: نمی توانیم ارتباطمان را با کشورهای جهان قطع کنیم و باید منافع سیاسی، اقتصادی و امنیتی در حین ارتباطمان با آن کشورها تامین شود.

حسینی با اشاره به اینکه اگر منافع اقتصادی تامین شود ارتباط با تمام دنیا را برقرار خواهیم کرد، گفت: این ارتباطات منوط به حفظ امنیت و مرزهای اعتقادی ما است و باید در کنار منافع سیاسی، منافع اقتصادی تامین شود.

ضرورت گسترش روابط اقتصادی ایران با دیگر کشورها در فضای پسابرجام

غلامرضا کاتب نماینده مردم شهرستان های گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مرآت با محوریت "قراردادهای نفتی" گفت: قراردادهای نفتی و هر قراردادی که بتواند تحریم ها را از بین ببرد و روابط اقتصادی ایران با دیگر کشور ها را فراهم کند، در رونق اقتصادی کشور تاثیر دارد.

وی با تاکید براینکه باید ارتباط جهانی گسترش داد، افزود: با توجه به شرایط برجام و صادرات نفت باید به دنبال گسترش و توسعه روابط اقتصادی با دیگر کشورها باشیم.

کاتب با بیان اینکه امضای این قراردادها گام های مثبتی در بحث ارتباطات اقتصادی است، اظهار کرد: منعی برای ارتباط با کشورهایی که بتوانیم بهره برداری اقتصادی از آنها کنیم، وجود ندارد.

قرارداد با توتال؛ نخستین قرارداد نفتی پسابرجامی

ابوالفضل حسن بیگی نماینده مردم شهرستان دامغان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مرآت با محوریت "قراردادهای نفتی" گفت: در پسابرجام با توجه به کارشکنی ها و بدعهدی هایی که از سوی آمریکا صورت گرفت  سرمایه گذاری در ایران انجام نشد.

حسن بیگی با اشاره به اینکه آمریکا به نوعی تلاش کرد که هیچ کشور خارجی در ایران سرمایه گذاری نکند، افزود: آمریکا در منطقه اعلام کرد که کشور ایران نا امن است و همه کشورهای اطراف با داعش روبرو هستند و با این توطئه توانست موفق شود که بعد از برجام سرمایه گذاری در داخل ایران صورت نگیرد.

وی با اشاره به قراردادهای جدید  در وزات نفت در پسابرجام بیان کرد: قرارداد نفتی به صورت پیش نویس نوشته شده بود که وقتی این قرارداد به مقام معظم رهبری ارائه شد، 15 ایراد اساسی از این قرارداد گرفتند.

نماینده دامغان در مجلس همچنین تصریح کرد: این قرارداد  جهت اصلاح ایرادات به دولت برگشت داده شد و دولت هم جلساتی را گذاشت تا به هر شکل ممکن آن را اصلاح کند.

حسن بیگی با بیان اینکه در این رابطه مجلس وارد مطالعات عمیق تری شد، اظهار کرد: در خصوص این قرارداد برخی از موارد بین دولت و مجلس مورد توافق قرار نگرفت که اصلاح شود اما اشکالات اصلی و مهم آن برطرف شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: برخی از شرکت های خارجی نگرانی هایی داشتند که با پیگیری های صورت گرفته آن هم برطرف و در نهایت قرارداد تنظیم شد.

وی با بیان اینکه شرکت توتال تعهد خود را در قرارداد فاز دو و سه پارس جنوبی 100 درصد  محقق کرد، گفت:  در این قرارداد جدید نیز برخی از خواسته های جمهوری اسلامی ایران را قبول کرده است  تا درصدی به خود شرکت نفت داده شود.

حسن بیگی تصریح کرد:طبق این قرارداد، توتال مجاز نیست در بخش اجرایی آن چرا که در توان متخصصان و صنایع داخلی ایران است از خارج کشور نیرو بیاورد و از صنایع خارجی استفاده کند.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه هیچ نگرانی از ناحیه توتال برای اجرای این قرارداد نداریم، گفت: در بخش آموزش توتال متعهد است که نیروهای انسانی در این مجموعه را آموزش دهد.

وی با بیان اینکه امروز در دنیا تلاش می کنند از بحث اقتصادی در جهت رفع موانع سیاسی به عنوان یک ابزار استفاده کنند، افزود: برای قراردادهای بعدی باید اقدامات موثر تری را انجام دهیم.

حسن بیگی با اشاره به اینکه شرکت توتال یک شرکت اقتصادی و صنعتی است، گفت: شرکت توتال در فاز دو و سه تحت هر شرایطی فضای اجتماعی و سیاسی را کنترل کرد و تحت هیچ شرایط  وارد فاز اقتصادی نشد.

نماینده دامغان در مجلس در ادامه افزود: این شرکت ها همواره به دنبال نظم و آرامش هستند و تحت هیچ شرایطی قدرت این کار را ندارد که  در جمهوری اسلامی اقدامات غیر اقتصادی انجام دهد و در کشور بتوانند تاثیر گذار باشد.

انتهای پیام/ع

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

دیدگاه ها

اینا نمایندگان سمنان هستن یا توتال در استان؟ خجالت آوره
ایمیل
نمایندگان که اینطور صحبت میکنن و مثبت میدونن بعید نیست تطمیع شده باشن وقتی میگن50+1درصد برای توتال یعنی همه چیز برای اونا و ما حق حرف زدن نداریم خائنین زیاد شدن در جامعه فقط لباس مختلف میپوشن
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه