تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

نگاهی به وضعیت شهر سمنان در آستانه سال نو؛
شهرداری سمنان "دقیقا" چه کار می کند؟
با گذشت بیش از یکسال از سکانداری حسین موسوی بر شهرداری سمنان، زمان آن رسیده است تا اقدامات یکسال اخیر شهرداری سمنان مورد نقد و بررسی صاحب نظران قرار بگیرد.

به گزارش خبرنگار مرآت، ۲۰ بهمن ۹۴ بود که حسین موسوی با نظر اعضای شورای شهر سمنان و با حکم عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، کار خود را به عنوان شهردار سمنان آغاز کرد و وارد ساختمان واقع در خیابان سعدی سمنان شد.

اینک با گذشت بیشتر از یکسال از سکانداری موسوی بر مدیریت شهری سمنان، زمان آن رسیده است تا مجموعه اقدامات و فعالیت های یکسال اخیر شهرداری سمنان مورد نقد و بررسی رسانه ها و صاحب نظران قرار بگیرد.

موسوی در نشست خبری تیرماه خود با اصحاب رسانه و مطبوعات با انتقاد از بی توجهی به فضای سبز در ادوار قبلی مدیریت شهری، برنامه اصلی خود را توجه بیشتر به فضای سبز شهری عنوان کرده بود.(مشاهده خبر)

وی در همان نشست خبری از نبود المان بزرگ در سمنان برای معرفی این شهر، فقدان پارکینگ مناسب در مجموعه گردشگری ققنوس، ضعف در سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری، عدم تکمیل پارک کوهستان و نبود کیوسک های مطبوعاتی مناسب در سطح شهر و چند موضوع دیگر نیز انتقاد کرده بود و گفته بود تلاش خواهد کرد این معضلات در اسرع وقت مرتفع شوند.

در خصوص توسعه فضای سبز شهری به صراحت می توان گفت شهروندان سمنانی به جز کلنگ زنی یک یا دو پروژه محدود و کوچک، شاهد هیچ اتفاق ملموسی در این حوزه نبوده اند چرا که سمنانی ها هنوز هم که هنوز است پارکهای سوکان، سیمرغ، ۱۷ شهریور و ۸ شهریور را به عنوان محلی برای گذران اوقات فراغت خود انتخاب می کنند و در پارک کوهستان نیز به جز اقدامات عمرانی بسیار محدود و البته نصب یک پرچم که آن هم در بیشتر مواقع حال و روز خوشی ندارد، اتفاق خاصی رخ نداده است.

وضعیت نامطلوب روشنایی بوستانهای شهری نیز در سالهای اخیر بارها مورد انتقاد مدیران شهری قرار گرفته است که این موضوع نیز در دوره اخیر تغییر ملموسی نداشته است. پارک شقایق و سیمرغ سمنان به عنوان دو پارک بزرگ شهر همچنان از روشنایی محدود رنج می برند که با توجه به نزدیک بودن سال جدید و استفاده بیشتر مردم نیازمند اقدامات وسیع تری هستند.

در سویی دیگر سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری سمنان نیز که در سالهای گذشته برنامه های فرهنگی قابل قبولی برگزار می کرد دچار مشکلات عدیده ای شده است و فعالیت های فرهنگی شهرداری سمنان دیگر آن رنگ و بوی سابق را ندارد.

شهردار سمنان، مرداد ماه سالجاری حکم سرپرستی این سازمان را پس از مدتها کشمکش به نام امیرهوشنگ باهنر را صادر کرد، اما این انتصاب نیز دوام نیاورد و باهنر که به نظر می رسید با سید حسین موسوی اختلاف نظر دارد بهمن ماه امسال جای خود را به جواد نجاریانی داد.

طی حکم شهردار سمنان، نجاریانی به طور همزمان سکانداری معاونت خدمات شهری و مدیریت سازمان فرهنگی ورزشی را برعهده دارد که این موضوع نیز جای تامل فراوان دارد.

در همین خصوص و با توجه به اظهارات چند ماه قبل امیرهوشنگ باهنر سرپرست سابق این سازمان مبنی بر بدهی های کلان به جا مانده از ادوار قبل، شهردار سمنان چه برنامه ای برای حل و فصل مشکلات مالی سازمان فرهنگی ورزشی خواهد داشت؟

بدون تردید جدی نگرفتن موضوع فرهنگ شهروندی در مدیریت شهری سمنان می تواند پیامدهای منفی فراوانی به دنبال داشته باشد که آسیبهای آن دامن خود شهرداری را نیز خواهد گرفت. قطعا عدم انسجام در برنامه های فرهنگی بویژه برنامه های فرهنگی دینی و کم توجهی به آسیب های اجتماعی اثر خود را در مناسبات اجتماعی شهروندان با یکدیگر نشان خواهد داد. در همین خصوص متاسفانه کمرنگ شدن تبلیغات محیطی دینی و ملی تا آنجا پیش رفته است که در بسیاری از مناسبت های خاص دینی و ملی تقریبا هیچ گونه تبلیغی در سطح شهر صورت نمی گیرد و برای بزرگداشت این ایام اقدام شایسته  و درخور شانی انجام نمی شود.

در ماههای گذشته شاهد سفرهای خارجی شهردار محترم سمنان به کشور چین و نیز کشور عراق بودیم که پس از آن روابط عمومی شهرداری اعلام کرد سمنان با این دو شهر خواهرخوانده شده است. شهرداری در حالی خواهرخواندگی سمنان با شهر اورومچی چین را در معابر شهری به شهروندان تبریک می گفت که تقریبا هیچ یک از شهروندان سمنانی هنوز هم نمی دانند خواهرخوانده شدن یا نشدن سمنان با شهری 2 میلیون نفری در منطقه سین کیانگ چین دقیقا چه فایده ای برایشان دارد؟ یعنی اگر سمنان خواهر خوانده اورومچی و همینطور نجف اشرف نشده بود سمنانی ها از کدام امتیاز محروم مانده بودند و چه چیزی را از دست می دادند؟ هرچند ارتباطات فرهنگی با شهرهای جهان امری پسندیده است اما در شرایطی که بخش فرهنگی شهرداری سمنان با مشکلات متعددی دست به گریبان است پرداختن به اینگونه موضوعات تا چه اندازه در اولویت قرار دارد؟

شهردار محترم سمنان قطعا به یاد دارد که در نشست خبری تیر ماه خود، قول راه اندازی 3 کیوسک مطبوعاتی را به اهالی رسانه و مطبوعات استان داده بود اما به نظر می رسد این موضوع نیز با گذشت زمان به فراموشی سپرده شده است.

یکی دیگر از معضلات دیگر شهروندان سمنانی، نبود پارکینگ های مناسب و مطمئن در خیابان های مرکزی شهر و مسیرهای منتهی به بازار و بافت قدیمی سمنان است. همچنین در سالهای اخیر که میدان امام علی (ع) سمنان نیز با احداث برج مرتفع ققنوس به یکی از مراکز پرتردد شهر تبدیل شده است کمبود پارکینگ مناسب در این محدوده نیز مشکلات زیادی برای شهروندان سمنانی بوجود آورده است. سوال اینجا است وقتی شهرداری برای اعطای پایان کار به ساختمان های 3 یا 4 طبقه آنقدر سخت گیری می کند چرا در خصوص تامین پارکینگ مناسب در این پروژه بزرگ از خود حساسیت زیادی نشان نمی دهد؟ پارکینگ مجموعه گردشگری ققنوس دقیقا چند سال دیگر در اختیار شهروندان سمنانی قرار خواهد گرفت؟

موضوع دیگری که بارها مورد انتقاد شهردار محترم و نیز اعضای شورای شهر سمنان قرار گرفته است وضعیت نامساعد ورودی های غربی، شرقی و شمالی شهر سمنان است که این مشکل نیز با وجود سخنرانی های پیاپی مسئولان، همچنان مرتفع نشده و مسافرانی که وارد شهر سمنان می شوند به شدت از آن گلایه می کنند. هرچند اخیرا طرحی از سوی شهرداری سمنان به عنوان نمای ورودی شهر در رسانه ها منتشر شد اما به نظر می رسد مردم سمنان همچنان باید برای ساماندهی ورودی غربی شهرشان انتظار بکشند این در حالی است که ورودی های شرقی و شمالی سمنان نیز اوضاع بغرنج تری دارند.

نگارنده در پایان ضمن تقدیر از تلاش های صورت گرفته در یکسال گذشته، امیدوار است شهرداری سمنان نسبت به انبوه سوالات شهروندان سمنانی پیرامون عملکرد مدیریت شهری در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل شفاف سازی لازم را صورت دهد.  

انتهای پیام/ت

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

دیدگاه ها

واقعا آدم تعجب میکنه ، شش ماهه که از سازمان فرهنگی طلبی در حدود یازده میلیون تومان بخاطر کار نورپردازی و نورافشانی اعیاد شعبانیه و رمضان ، و دهه ولایت داریم ، ولی نه در سازمان جواب درستی دریافت کردیم و نه از آقای شهردار . متاسفانه فقط باید غیر بومی باشی تا به مشکلاتت رسیدگی کنند.امیدوارم که ادمین پیاممو حذف نکنه .
mahdinazarisem@gmail.com

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه